Bolu Platformu’ndan Güney Çevre Yolu açıklaması

Bolu Platformu Yönetimi ve Üyeleri, ilimizde geçmiş dönemde yapılmaya başlanan ve daha sonra yapımı durdurulan Güney Çevre Yolu ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Bolu Platformu’ndan Güney Çevre Yolu açıklaması

Haber: N. Halid Altundal

Bolu Platformu, geçmiş döneminde yapımına başlanan ve Bolu kamuoyundan büyük tepki çekmesi sonrası yapımı durdurulan Güney Çevre Yolu ile ilgili itirazlarının gerekli mercilere iletildiğini açıkladı. İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde bir basın toplantısı düzenleyen Bolu Platformu, Güney Çevre Yoluna karşı yapılan ve yapılacak çalışmalarla ilgili bilgilendirme yaptı.  Basın toplantısında Bolu Platformu adına konuşan Orhan Uçar ve Av. Zuhal Demirci,”Bolu Platformu koordinatörlüğü ile yaklaşık 50 STK ve bölge muhtarlarının katılımıyla, çevre yolu projesinin mevcut güzergahının iptali için bir çalışma grubu/alt platform oluşturduk. Amacımız, yaşadığımız şehrin doğal ve beşeri varlıklarını koruyarak, sahip çıkarak ve mümkün olduğunca daha da katkı sağlayarak; gelecek nesillerimize yaşanabilir bir şehir mirası bırakmak. Güney Çevre Yolu mevcut devam eden proje ile yapılırsa, şehrimiz için telafisi zor, hatta imkansız denebilecek olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Sorumluluk makamında olan yetkililerimize sesleniyoruz! Bu yol-duvar, yapıldığında yaklaşık 100 hektar tarım alanı yok olacak! İlerleyen yıllarda şehrimizin ortası olabilecek bir güzergaha; 12 metre’ye varan yükseklikte ve 70 metre genişliğinde bir duvar inşa etmiş olacağız. Üstelik bu duvar, toprak dolgu malzeme ile yapılıyor ve geçişler, altlarda oluşturulacak bir nevi dehlizlerden olacak! Çevre yolu, bazı köylerin ortasından geçmekte ve köyleri ikiye bölmektedir. Yakın köylerdeki yaşamı da olumsuz yönde etkileyecektir” dedi.

“MİSAFİRLERİMİZE KÖTÜ BİR SÜRPRİZ OLACAKTIR”

Turizm sektörünü Bolu’nun gelecek vizyonunda en önemli yere koyduklarını ve bu amaçla her fırsatta ve her ortamda çalışmalar yapıldığını ifade eden Bolu Platformu açıklamasının devamında şu ifadelere yer verildi: “Şehrimizin özellikle turizm ile ilgili geleceği; güneye doğru kaplıcalarımız, göllerimiz, dağlarımız ve yaylalarımız aksında gelişecektir. Yapılmak istenen Güney Çevre Yolu; tam da bu tabii güzellikler ve varlıklarla buluşmak için şehrimize gelen yerli ve yabancı misafirlerimize kötü bir sürpriz olacaktır. Hava kirliliği oluşturacaktır. Görüntü kirliliği oluşturacaktır. Ses kirliliği oluşturacaktır. Bolu’nun güney bölgesi, tüm fonksiyonları ile olumsuz yönde değişecektir.

ALTERNATİF GÜZERGAH ÖNERİSİ

Ulaşım master planı ile birlikte çevre yolunun, Bolu için elbette ki bir ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz ve mümkün olan en kısa sürede de yapılmasını istiyoruz. Mevcut yol; iyi niyetlerle ve şehrimizin uzun vadeli ulaşım ihtiyaçları göz önünde bulundurularak projelendirilmiş olabilir. Ancak, proje aşamasında sadece ulaşım açısından bakıldığı ve başka açılardan değerlendirilmediği görülüyor. Ya da tercih, sadece ulaşım yönünde olmuştu. Şehrimize fazla zarar vermeden, söz konusu ulaşım ihtiyacımız farklı alternatiflerle de projelendirilebilir. Örneğin, Otoyolun Bolu Doğu-Batı arası ücretsiz kullandırılarak bu ihtiyaç kısa vadede görülebilir. Uzun vadede kuzeyde, otoyola paralel bir güzergahta çevre yolu inşa edilebilir. Böylelikle yeni bir görüntü, hava ve ses kirliliği oluşturmadan mevcut otoyol aksında bu yol projelendirilerek yapılabilir.”

YASAL SÜREÇ VE İMZA KAMPANYASI

Açıklamada Güney Çevre Yolu’na karşı Bolu İdare Mahkemesi’ne, projenin iptali için dava açıldığı belirtilerek, “Kamu yararından çok, mevcut güzergahı ile kamu için zarar oluşturacağı yönünde değerlendirdiğimiz çevre yolu projesinin, yasal süreç sonucunda da iptal edileceğini ümit ediyoruz. T.C. Bolu Valiliği Emniyet Müdürlüğü’nün 17.01.2020 tarih ve 47388285-10167-63191-42 sayılı evrakı ile imza kampanyası izni alınmıştır. Tüm halkımızdan, mevcut proje ile çevre yolu yapımının iptali için açılan imza kampanyamıza destek bekliyoruz. Talebimizin yazılı olduğu dilekçe ile birlikte imza dökümanı ilgili kurumlara iletilecektir. İzin evrakı ile imza kampanyasının yer ve zamanı: 13 Ocak 2020 – 12 Mart 2020 Saat: 10:00 - 18:00 arası, Belediye Meydanı, Kent Meydanı, Highway AVM, 14 Burda AVM” denildi.

“BOLU HALKI, BU YOL GÜZERGAHINI İSTEMİYOR”

Açıklamanın sonunda ise şunlar söylendi: “Netice itibariyle şu ana kadar yapılan Güney Çevre Yolu’nun Mudurnu yolu ile kesiştiği noktaya kadar; kent içi bulvar haline getirilmesi ve zemin kotuna düşürülmesi, diğer kısımlarının da iptal edilmesini Bölge halkı ve Bolulular adına yetkililerimizden talep ediyoruz. Yerel ve merkezi idarelerimizin ve kamu yöneticilerimizin, kamunun menfaati yönünde çalıştıkları veya çalışması gerekliliği hepimizin malumu. Zaman zaman hatalı uygulamalar olabilir. Biz, bu çevre yolu güzergahının da çok boyutlu olarak ve yeterince araştırılmadan, Bolu’ya fayda ve zararlarının çok fazla mütalaa edilmeden projelendirildiğini ve neticede hatalı bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Bu hatalı uygulamanın biran önce iptal edilmesini ve ihtiyaç olan çevre yolunun doğru bir güzergahtan yapılmasını istiyoruz. Bolu halkı, bu yol güzergahını istemiyor; Bolu’ya, Bolulular’a ve Bolu’nun geleceğine zarar vereceğini düşünüyor! Halkın bu isteğini ve değerlendirmelerini siz değerli basınımız vasıtasıyla sorumluluk makamında olan yetkililerimize iletiyoruz.”

Bolu Platformu öncülüğünde yapılan basın açıklamasına katılan Sivil Toplum Kuruluşları şu şekilde sıralandı:

1-KENT KONSEYİ   

2-ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ELEMANLARI DERNEĞİ              

3-ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ BOLU ŞUBESİ  

4-BATI KARADENİZ TURİZM HİZMETLERİ BİRLİĞİ DERNEĞİ   

5-BOLU BAROSU  

6-CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ BOLU ŞUBESİ  

7-ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ BOLU ŞUBESİ     

8-DOĞA TURİZM DERNEĞİ          

9-DEMİRCİLER NALBURCULAR ESNAF VE SANATKARLAR ODASI     

10-DOĞAYI VE HAYVANLARI SEVEN SEVDİREN DERNEĞİ   

11-ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İL TEMSİLCİLİĞİ   

12-TÜRKİYE EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ BOLU ŞUBESİ     

13-TÜRKİYE EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİ    

14-BOLU EMEKLİ ÖĞRETMENLER DERNEĞİ    

15-BOLU FOTOĞRAF SANATI DERNEĞİ      

16-BOLU GAZETECİLER DERNEĞİ   

17-BOLU GENÇ İŞADAMLARI DERNEĞİ 

18-GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI İL TEMSİLCİLİĞİ      

19-TÜRKİYE GÜÇSÜZLER VE KİMSESİZLERE YARDIM VAKFI BOLU ŞUBESİ    

20-BOLU HALKEVİ DERNEĞİ ŞUBESİ  

21-BOLU HAVACILIK DERNEĞİ  

22-BOLU İNSAN HAKLARI VE HİZMET DERNEĞİ 

23 İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI İL TEMSİLCİLİĞİ 

24-İZZETBAYSAL SANAYİ SİTESİ YÖNETİCİLİĞİ 

25-JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI İL TEMSİLCİLİĞİ      

26-TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ   

27-BOLU KÖY VE MAHALLE MUHTARLAR DERNEĞİ     

28-KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ YÖNETİMİİ    

29-KÜLTÜR SAĞLIK VE TURİZM DERNEĞİ 

30-MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI İL TEMSİLCİLİĞİ      

31-MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI İL TEMSİLCİLİĞİ      

32-BOLU MERKEZ MAHALLE MUHTARLAR DERNEĞİ          

33-MİMARLAR ODASI BOLU İL TEMSİLCİLİĞİ    

34-MUDURNULULAR DERNEĞİ      

35-TÜRKİYE MUHTARLAR DERNEĞİ BOLU ŞUBESİ   

36-ORMANCILAR ODASI     

37-BOLU SANAYİ SİTESİ ESNAF VE SANATKARLARI GELİŞTİRME VE DAYANIŞMA DERNEĞİ        

38-SEBENLİ KADINLAR YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ    

39-SEBİLCİ BOLU KÜLTÜR DERNEĞİ 

40-BOLU SERBEST MUHASEBE MALİ MÜŞAVİRLER ODASI    

41-BOLU SPORTİF HAVACILIK VE DOĞA SPORLARI DERNEĞİ       

42-ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ESNAF ODASI  

43-TÜRK HAVA KURUMU BOLU SPORTİF HAVACILIK KULÜBÜ DERNEĞİ  

44-TÜRK OCAKLARI DERNEĞİ BOLU ŞUBESİ  

45-VETERİNER HEKİMLER ODASI     

46-YUKARI ÇARŞIYI KORUMA ODASI İL TEMSİLCİLİĞİ 

47-ZİRAAT MÜHENDİSLERİ   

48-ZİRAAT ODASI             

49-TÜRKİYE ORMANCILAR DERNEĞİ 

50-MUHTARLAR   

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2020, 11:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128