Bolu “Seçim Barajı”na karşı!

Bazı ülkelerde olmayan, bazı ülkelerde ise en düşük oranda olan seçim barajı Türkiye’de demokratikleşmenin önünde bir engel teşkil ediyor. CHP’nin seçim barajının düşürülmesi yönündeki teklifi mecliste kabul edilmedi. Peki, seçim barajı düşürülse Türkiye için nasıl bir dönüşüm söz konusu olur. Konuyu bir de Bolu halkına sorduk.

Bolu “Seçim Barajı”na karşı!
 Haber; Duygu Kaya

"Seçim barajı" CHP 'li Sezgin Tanrıkulu'nun teklifiyle yeniden TBMM gündemine geldi. Tanrıkulu "28 Mayıs 2013 Salı günü demokrasi, temsilde adalet ve toplumsal çoğulculuğumuzun TBMM’ye yansıması açısından tarihi bir gün olacaktır. Zira TBMM Başkanlığına sunduğumuz 'Yüzde 10’luk seçim barajının yüzde 3’e düşürülmesi' içerikli kanun teklifimiz Genel Kurulda görüşülecektir. Salı günü, milletvekilleri bakımından aynı zamanda bir sınav günüdür. Bu sınav demokrasi ve barış isteyenlerle, istemeyenler arasındaki sınavdır. Yasanın TBMM gündemine alınıp alınmaması yönündeki oylama bu sınavdan geçenler ile geçemeyenlerin işareti olacaktır. Kamuoyunun demokrasi tarihimiz açısından bu önemli olayı takip etmesini istiyor; demokrasiden yana tutum almasını bekliyoruz."Dedi. Türkiye'de yüzde 10 olan seçim barajının demokrasinin önünde bir engel olduğu, bu uygulamanın kaldırılması veya barajın düşürülmesi yönünde daha önce de girişimler oldu. Bizde Bolu Olay gazetesi olarak seçim barajının seviyesini bir de Bolu halkına sorduk.

“Seçim barajı % 5 olmalı”

 

Neşe Şen\Emekli Esnaf

Seçim barajı düşürülsün %5 olsun. %5’lik kısımda oy kullananların temsil noktasında sıkıntısı olacağından çoğunluk etkilenmesin. Çok parçalı mecliste de sıkıntılar olabilir. Kademeli sistemde uygulanabilir. AKP içinde seçim barajı düşürülsün diyen olmaz. Kendi menfaati için seçim barajını düşürmek istemez. Doğu ve Güney Doğu’da seçim barajından dolayı avantaj sağlıyor AKP.Seçim barajı  %5’e çekilirse iyi olur. % 5 kadar çoğunluğu olan bir partide TBMM’de temsil edilmelidir. %1’de kalan partiler kapansın. Birileri parçalamasın oyları bütün olup güçlensin. En azından parti içinde çeşitlilik olmuş olur.

 

 

“Barajın düşmesi hükümetin işine gelmez”

 

Adnan Ataman\Emekli İşçi

Seçim barajı mutlaka düşürülmelidir. %5’e çekilmelidir en azından. Tabi AKP’liler bunu onaylamaz çünkü işlerine geliyor. Oy oranları çok fazla. BDP’ye gelince serbest oylarla meclise giriyorlarken, resmi oylarla gelmiş olurlar. %8 oy alabilirler. Tabi seçim barajının düşürülmesi AKP’nin Güney doğu oylarını olumsuz anlamda biraz etkiler. Sol radikal partilerin seçim barajının düşürülmesiyle temsil oranı artmaz. Birleşmede yapmazlar.

 

 

 

“Seçim barajı tamamen kalkmalı”

 

Nurullah Sevinç \ Serbest Muhasebeci, Mali Müşavir

Seçim barajı tamamen kalkmalıdır. Herkes istediği gibi girsin seçime, Yeteri kadar nispi temsil oluyor zaten bir de öbür türlü denensin. AKP illa ki seçim barajının düşürülmesi konusunda fire verecektir. Bu genelde böyle olmuştur geçmişte de. Hep vekiller bir yanlara kaymıştır. Seçim barajının kalkması bütün partilerin içindeki oyları düşürür. %1 alan partiler seçime girerler ve kendi oy oranlarını görmüş olurlar. Zaten %1, %2 alan partilerin kurulma amaçları belli. Diğer partilerin dile getirmediklerini söylerler. Onlar bir şekilde var olmaya devam ederler. Ya da diğer partilere girip entegre olurlar. Yani Has Parti’nin AKP içinde erimesi gibi. Bu tarz partilerin AKP’ye entegre olmalarının sebebi de gerçek görüşlerinin olmayışıdır.

 

 

“% 10’luk seçim barajı demokrasiye aykırı”

 

Hayrettin Aytar \ Serbest Muhasebeci, Mali Müşavir

Seçim barajı mutlaka düşürülmelidir. %2 oy alan bir partinin mecliste iradesinin yansıtması gerekir. Zaten demokratik değildir seçim barajı. Komple kaldırılması lazım. Bolu’da yeterli oyu alamayacağı düşünülen bir aday olduğunda en çok oy alan parti adayına oy verilir. Hiç değilse bu durum ortadan kalkar. O yüzden seçim barajı mutlaka düşürülmelidir. Büyük bir ihtimal ile AKP içinden fire çıkmaz. Çünkü % 10’luk seçim barajı onların işine geliyor 
Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2013, 21:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER