Bolu tarihi günlerinden birini yaşadı

Bolu'da, İstanbul Taksim Gezi Parkı'ndaki göstericilere destek amacıyla toplanan yaklaşık 10 bin kişi, protestoda bulunarak, AK Parti İl Başkanlığı'nın önüne siyah çelenk bıraktı. Cumartesi sabahı saat 02.30 sıralarında Atatürk Bulvarı'nda toplanan yaklaşık 800 kişi, sloganlar atarak Gezi Parkı'nda polisin göstericilere sert tutumunu protesto etti.

Bolu tarihi günlerinden birini yaşadı
 İstanbul Taksim Gezi Parkı'ndaki göstericilere destek vermek isteyen yaklaşık 10 bin kişi Cumartesi günü saat 17.00'de Hükümet Meydanı'nda toplandı.  Bolu Milletvekili Tanju Özcan da alana gelerek yürüyüşe katıldı. Polis geniş güvenlik önlemleri alırken, yürüyüşün yapıldığı İzzet Baysal Caddesi'nin paralelindeki sokaklara çevik kuvvet ekipleri yerleştirildi. 'Mustafa Kemalin askerleriyiz', 'Hükümet istifa', 'Milli içeceğimiz biber gazı' yazılı dövizleri taşıyan vatandaşlar, kol kola girerek yürüdü. "Hükümet istifa" "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganları atanlar Bankalar Meydanı'na kadar yürüyerek, oturma eylemi yaptı. ‘Direngeziparkı platformu’ adına burada açıklama yapan Güllü Yaman ““Günlerdir sürmekte olan Taksim gezi parkı direnişi 31 Mayıs Cuma günü gerçek bir halk hareketine dönüşmüştür. AKP iktidarının insanlık dışı saldırılarını protesto eden yüz binlerce kişi başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında sokağa dökülmüştür. AKP sermaye için kentlerimizi yıkıyor, talan ediyor. Dozerler kentlerimizi yerle bir edip yeni rant alanları açmak için doğamızı yok ediyor, toplum bir kez daha nefessiz bırakılmak isteniyor. Gezi Parkı’nı ‘’Taksim Meydanı’nın Yayalaştırılması’’ projesi kapmasında halkın elinden alıp sermayeye yeni AVM’ler kurması için satıyor. Ne hak tanıyor, ne de hukuk! AKP iktidarı doğayı yıkıma uğratan ve toplumu nefessiz bırakan kapitalizmin yıkıcı süreçleriyle sermayeye yeni alanlar açarken, kentin gerçek sahiplerine ise acımasızca saldırıyor. Sayıları 100 binlere ulaşan halka yaşlı demeden çocuk demeden binlerce çevik polis ekipleriyle, TOMA’larıyla, öldürücü biber gazlarıyla saldırıyor. Kimse kendini kandırmamalı, halkın bu tepkisinden başka sonuçlar çıkarmamalı, kendi küçük hesapları ya da kişisel şovları için kullanmamalıdır. Dünkü büyük ve tarihsel hareketlenme, halkın 11 yıllık AKP iktidarına karşı biriktirdiği öfkenin dışa vurumudur. Bu öfkesi paylaşan insanlar, farklı siyasi görüşlere sahip olmakla birlikte siyasi iktidara karşı tepkide ortaklaşmıştır. Kimilerinin iddia ettiği gibi bu bir ‘’ Türk Baharı’’ değildir. Halkın yükselen tepkisi, anti-emperyalist aydınlanmacı bir karakter taşımaktadır ve bu açıdan Ortadoğu ülkelerinde yaşanan halk isyanlarından farklı bir içerikte gelişmiştir. Kaç çocuk yapacağımızdan, nasıl giyineceğimize, hangi dizileri izleyeceğimize ve ne içeceğimize bizim adımıza karar vermeye kalkan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti, bu sefer duvara toslamıştır.” Dedi.

 

“Meydanın boş olmadığını gösterdik”

 

“1 Mayıs’ta emeği için AKP düzenine direnenlere, toprağına, suyuna sahip çıkmak için direnenlere üniversitelerde gelecekleri için ayağa kalkan gençlere, Reyhanlı’da yoksul halkın üzerine yağan bombaların hesabını sormak için sokakların sesini büyütenlere saldırdığı gibi saldırıyor.” Diyen Yaman; “ Çünkü farkında! Artık bu halkın itirazı var. Artık ne daha fazla emeğinin sömürülmesine, ne de yaşam alanlarının talanına tahammülü var. Hareketinin polisin ölçüsüz saldırganlığına ve bir yönetici kuvvetten şimdilik yoksun olmasına karşın, provokatif yaklaşımlardan kaçınması, üzerine de durulması gereken bir diğer konudur. Dün sabaha karşı İstanbul’un birçok mahallesinde on binlerce kişi korkusuzca yürüyüşe geçmiş, kilometrelerce yol kat etmiş ve bu halk eylemine leke sürecek tek bir davranışta bulunmamıştır. Türkiye’yi lekeleyen tek bir olgu vardır o da bugünkü siyasi iktidardır. Aynı zamanda dün gece kendiliğinden örgütlenen Bolu gençleri ve halkı AKP hükümetine meydanın boş olmadığını göstermiştir.” Şeklinde konuştu.

 

Siyah çelenk bırakıldı

 

Daha sonra bir süre daha yerde oturan vatandaşlar, daha sonra Bolu Belediyesi'nin önüne yürüdü. Bu sırada aralarında İl Başkanı Fügen Kara'nın da bulunduğu 9 kişilik grup, cadde de bulunan AK Parti İl Başkanlığı'nın önüne siyah çelenk bıraktı. Vatandaşlar, İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra dağıldılar.

Gece hareketli geçti

Sosyal paylaşım siteleri twitter ve facebook aracılığıyla Cumartesi sabahı saat 02.30 sıralarında Atatürk Bulvarı'nda toplanan yaklaşık 800 kişi, sloganlar atarak Gezi Parkı'nda polisin göstericilere sert tutumunu protesto etti. 'Mustafa Kemalin askerleriyiz', 'Hükümet istifa', 'Reyhanlı halkı yalnız değildir' sloganları atan gruba yoldan geçen vatandaşlarda destek verdi. İzzet Baysal Caddesi'nde İstiklal Marşı okuyan grup, daha sonra belediye meydanına yürümek istedi. Protesto yürüyüşleri Pazar sabahı İzzet Baysal Caddesi başta olmak üzere bazı sokaklarda da gerçekleştirildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2013, 20:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124