banner120

Bolu ‘teyakkuza’ geçti##hb_manset.gif

Günlerdir beklenen kar en sonunda Bolu’yu da esir aldı. Okullar tatil edilirken 139 köy yolunun ulaşıma kapandığı açıklandı. Bolu Valiliği, ulaşımın kilit noktasındaki Bolu Dağı'nda olası trafik kazalarına karşı...

Bolu ‘teyakkuza’ geçti##hb_manset.gif

Günlerdir beklenen kar en sonunda Bolu’yu da esir aldı. Okullar tatil edilirken 139 köy yolunun ulaşıma kapandığı açıklandı. Bolu Valiliği, ulaşımın kilit noktasındaki Bolu Dağı'nda olası trafik kazalarına karşı önlemlerin artırıldığını açıkladı. Bolu Valisi İbrahim Özçimen, kar yağışının il genelinde devam ettiğini belirterek,Güzergâhlarda bulunan ekip sayımızı en üste seviyeye çıkararak, teyakkuz durumuna geçtik” dedi.

 

 

 

Yoğun kar yağışı ülke genelinde olduğu gibi Bolu’yu da etkisi altına aldı. Bolu Valiliği, kar yağışı nedeniyle il genelindeki bütün okullarda Çarşamba günü eğitime bir gün ara verileceğini bildirdi. Abant İzzet Baysal Üniversitesinde eğitime ara verilip verilmeyeceğinin kararının ise rektörlük tarafından verileceği ifade edildi. Bolu Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, iki günden bu yana kar yağışı ve soğuk havanın etkili olduğu belirtildi. Meteorolojik tahminler doğrultusunda Bolu'da görülen ve zaman zaman etkili kar yağışının halen kesintilerle birlikte devam ettiği belirtilen açıklamada, ''Gece görülecek etkili don ve buzlanma sebebiyle 09 Ocak 2013 Çarşamba günü il genelindeki tüm okulların eğitim ve öğretime bir gün süreyle ara verilmesi uygun görülmüştür'' denildi. 

 

139 köy yolu ulaşıma kapandı

 

Bolu'da kar yağışı nedeniyle 139 köy yolu ulaşıma kapandı. 
     Bolu Valiliği'nden alınan bilgiye göre, iki gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle il merkezinde ile ilçelere bağlı 139 köy yoluna ulaşım sağlanamadığı öğrenildi. İl Özel İdaresi ekipleri, merkezde 66, Gerede'de 40, Göynük'te 4, Mengen'de 3, Mudurnu'da 23 ve Seben'de 3 köy yolunun ulaşıma açılması için çalışma yürütüyor. 

 

 

Önlemler artırıldı

 

Bolu Valiliği, ulaşımın kilit noktasındaki Bolu Dağı'nda olası trafik kazalarına karşı önlemlerini artırdı. Bolu Valisi İbrahim Özçimen, gazetecilere yaptığı açıklamada, kar yağışının il genelinde devam ettiğini belirterek, Çarşamba günü yağışın etkisini artırmasını beklediklerini söyledi. Eğitime bir gün ara verileceğini hatırlatan Özçimen, ''Araçlarda kış lastiği ve zincir kontrolü yapıyoruz. İlimizde çok sıkı kontrol yapıyoruz ama otoyolda araç durdurmak doğru değil. Çünkü çok süratli trafik var. O konuda cepler yeterli değil. Düzce ve Kaynaşlı'da da tedbir alınıyor'' şeklinde konuştu. Kar yağışının etkisini artırmasını beklediklerini ifade eden Özçimen,''Muhtemelen tipi olacak. Sürücüler çok daha dikkatli gitmeli. Trafik işaret ve işaretçilerine uymalarında fayda var. Hız limitleri daha da düşecek. Özellikle tırlar kayıyor ve yollar daralıyor. Oralardan dikkatli geçmek lazım. Hem kendi can ve mal güvenlikleri hem de trafikte olan diğer insanların can ve mal güvenlikleri açısından dikkatli olmaları gerekiyor. Vatandaşlarımız evlerine geç varsınlar ama varsın.” Biçiminde konuştu.“Güzergâhlarda bulunan ekip sayımızı en üste seviyeye çıkararak, teyakkuz durumuna geçtik” diyen Özçimen;Bizim görevimiz trafiğin sürekliliğini sağlamak, hızını sağlamak değil. Şu anda akan trafiği sağlamak bizim temel görevimiz. Bunu bütün personelimizle ve gerçekten çok büyük bir fedakârlıkla yürütüyoruz. Uykusuz kalıyor arkadaşlarımız, kalsınlar, önemli değil. Vazifemizi yapıyoruz.'Sağlıkçılarımız, karayolu, emniyet ve jandarma ekiplerimiz çok yoğun gayret ve fedakârlık içindeler'' dedi. Özçimen, karla mücadele tedbirlerini en üst düzeye çıkardıklarını da kaydetti. 
     

 

 

 

Gerede’de 24 kişi kayboldu

 

Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın, ''Arkut Dağı yaylasına Off-Road yapmak için gelen ve araçları kara saplanması nedeniyle mahsur kalan 24 kişi İl Özel İdaresi ekipleri tarafından kurtarıldı'' dedi. Baygın, Gerede'nin Arkut Dağı yaylasına 9 arazi aracıyla Off-Road yapmak için 24 kişinin geldiğini, kar kalınlığının bölgede yaklaşık bir metre olduğunu, araçların kara saplanması nedeniyle 24 kişinin yaylada yaklaşık 3 saat mahsur kaldığını söyledi. Yaylada mahsur kalan 24 kişinin jandarmayı arayarak yardım istediğini ifade eden Baygın,”'Olay yerine gelen jandarma ekipleri kara saplanan araçları çıkartacak araçları olmadığı için İl Özel İdaresi ekiplerinden yardım istedi. Olay yerine greyderle giden ekipler karda mahsur kalan 24 kişinin araçlarını saplandıkları yerden kurtardı. Daha sonra mahsur kalan 24 kişi ekiplerle birlikte Gerede'ye geldi'' şeklinde konuştu.

 

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124