Bolu Turizmde Atağa Geçecek

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bolu’nun turizm potansiyelinin düşük olduğunu belirterek; ”Bolu iç ve dış turizmden yeterince faydalanmıyor. Bolu, orman açısından zengin bir ilimiz. Bolu için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

 Bolu Turizmde Atağa Geçecek

 

Bolu Dağında Koru Otal’de Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, bakanlık yetkilileri ve kurum müdürleri ile biraraya geldi.Toplantıda konuşan Eroğlu, geçmişte kentte görev yaptığı için burayla gönül bağı bulunduğunu söyledi.Bolu'ya 12 yılda büyük yatırımlar yapıldığını ifade eden Eroğlu, "Bolu'ya 1 baraj, 25 dere ıslahı, 5 hidroelektrik santrali, 4 bal ormanı, 11 otomatik meteoroloji istasyonu yapılırken 22,5 milyon fidan toprakla buluştu. Bolu'da tekrar araziyi suya kavuşturacağız. Ayrıca 58 bin 730 dekar arazinin de sulama tesisleri rehabilite edilerek, daha iyi şartlarda sulanması sağlanacak" diye konuştu.Açıklamasının devamında Bakan Eroğlu Başkan Yılmaz'ın çalışmalarından övgüyle bahsetti; Eroğlu,"Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın büyük katkıları ile Bolu’ya katı atık depolama tesisi,pis ve temiz su arıtma tesisi kuruldu. Başkan Yılmaz,  Abant’tan şehir merkezine kadar kollektör hattı çekti buralardaki bütün köylerin, bütün işletmelerin pis sularını alan devasa yapılar oluşturarak hizmetin büyüğünü gerçekleştirdi"dedi.

Bolu için ne gerekiyorsa yapacağız

Eroğlu açıklamasının devamında Bolu'ya geçen yıl sonuna kadar 5,2 milyar lira destek verildiğini, bu rakamın yıl sonu itibariyle 7 milyar lira olacağını ifade etti.Eroğlu, Abant, Gölcük ve Yedigöller'i turizme daha iyi açmak ve tüm dünyaya tanıtmak istediklerini belirterek, "Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bolu, orman açısından zengin bir ilimiz. Bolu'nun bazı talepleri bize bildirildi. Bu talepler üzerinde çalışmalarımız oldu. İnşallah onları burada müzakere edeceğiz. Bolu için ne gerekiyorsa yapacağız" diye konuştu.

Bolu’nun tanıtımı için turizm master planı hazırlıyoruz

Eroğlu, "Bolu Turizmde yeteri kadar kendini tanıtamıyor. Bununla ilgili olarak bir master planı hazırlıyoruz. Bolu'muzu bütün dünya turizmine tanıtmak, av, tabiat ve organik turizm açısından burayı bir üst yapmak istiyoruz. Bolu, her şeyin en güzeline layık.Orman köylerine sahip çıktık. Orman köylüsüne destek verdik ve vermeye de devam edeceğiz. Kırsal alandaki insanlarımıza orman teşkilatımız tarafından yeni bir proje hazırlandı. Gelir getirecek olan türlerin yetiştirilmesi gibi. Türkiye'yi bal üretiminde dünya lideri yapmak maksadıyla ülke çapında bal ormanları kurduk. Bu atılımımız sayesinde ülkemiz dünyada bal üretiminde 6. sıradan 2. sıraya yükseldi. Bolu da artık bal üretiminde iddialı. Bolu'nun Seben, Kıbrıscık, Yeniçağa ve Seben ilçelerine bal ormanı kurduk” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2014, 17:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
asi
asi - 6 yıl Önce

turizmde bir atağa geçemedik. antalya' ya yılda 1200 ün üzerinde takım sadece kamp için geliyor. erzurum sahaları ve otelleri kamplar için hizmete soktu. afyon 20 adet saha yaptı, oteller zaten mevcut. bolu cazibesini yitirdi zaten bu anlamda. yedigöller, sülüklü göl' e giden yollar zaten ortada. köroğlu dağları öylece bekliyor. aladağ da işletmecilik yapan oteller, pansiyonlar zaten zor durumda. aile işletmeleri bir şekilde kurtarıyor da işçi çalıştıranlar kıskaçta. zaten bolu olmuş pilot il. ayakları bir türlü yere basamıyor.

SIRADAKİ HABER