BOLU VALİSİ ZAHTEROĞULLARI, TRT HABER “EĞİTİMDE SON NOKTA” PROGRAM KONUĞU

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, TRT HABER kanalında 5 bölüm halinde yayınlanacak olan “Eğitimde Son Nokta” program ekibini makamında ağırladı. Vali Zahteroğulları Üniversite öğrencilerine yönelik hazırlanan programın sunucusu Dilan Elçi’nin sorularına içtenlikle cevap verdi.

 BOLU VALİSİ ZAHTEROĞULLARI, TRT HABER “EĞİTİMDE SON NOKTA” PROGRAM KONUĞU

Haber Merkezi

Yönetmenliğini Ümit Akyürek’in sunuculuğunu ise Dilan Elçi’nin yaptığı 5 bölüm halinde TRT HABER kanalında yayınlanacak olan “Eğitimde Son Nokta” programı çekimleri için Bolu’ya gelen ekip Bolu Valisi Ahmet Zahtaroğulları’nı makamında ziyaret ederek röportaj yaptı.

“Eğitimde Son Nokta” programı sunucusu Dilan Elçi’nin sorularını yanıtlayan Vali Zahteroğulları, “Şehirleri şehir yapan sadece binalar ve nüfusunun çokluğu değil, oradaki sosyal ve kültürel hayat, oradaki geleneklerdir. Dolayısıyla şehrin şehir gibi yaşamasına, şehirleşmesine, ekonomik ve sosyal hayatın canlanmasına üniversitelerin ve öğrencilerin çok önemli katkısı vardır. Şehir ne kadar genç olursa o kadar canlı, o kadar renkli ve bir o kadar da yeniliğe açık oluyor. Bu şehir üniversite öğrencileri sayesinde 24 saat yaşayan bir şehir haline geldi. 140 bin şehir merkezi nüfusunun 25 bini üniversite öğrencisi” dedi.

Sunucu Elçi’nin “Üniversite bu şehir için neyi ifade ediyor?” sorusunu yanıtlayan Vali Zahteroğulları, “Üniversite Bolu için çok şey ifade ediyor. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu’nun en tanınan en değerli markası. Özgün bir yapısı var. Bolu İzzet Baysal şehridir. Allah Rahmet etsin İzzet Baysal büyüğümüz bütün mal varlığını İzzet Baysal Vakfı’na bağışlamıştır. İzzet Baysal Vakfı’nın Bolu’ya yaptığı yatırımların tutarı yaklaşık 400 milyon lira. Bunun büyük bir kısmını üniversiteye yapmıştır. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Türkiye’nin Vakıf destekli tek devlet üniversitesidir. Üniversitemiz merhum İzzet Baysal’ın bu şehre yadigarı ve mirasıdır. Dolayısıyla şehrin gözbebeği. Bu nedenle Bolu için çok anlamlı. Üniversite Bolu için sadece okuldan öte bir şey. Bu şehrin sosyal ve ekonomik hayatını gerçekten canlı tutan, sadece tüketici olarak değil, aynı zamanda verdiği katkılarla da çok değerlidir. Son zamanlarda Rektörümüzün öncülüğünde kurulan yeni araştırma merkezleriyle şehrin ekonomik hayatına, ekonomik gelişmesine çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Biz üniversite-şehir işbirliğini geliştirdikçe bu ekonomik katkılar daha da artacak. Üniversitemizin şehrin önemli sektörleri ile ciddi iş birlikleri var. Elbette 25 bin genç nüfus, elbette tüketecek ve şehrin ekonomik ve sosyal hayatına çok büyük katkısı olacak” dedi.

Üniversite öğrencileri ile olan iletişimi hakkında da bilgiler veren Vali Zahteroğulları, “Öğrencilerimizle iletişimimiz gayet iyi. Günlük yaşama ilişkin zaman zaman sorun yaşadıklarında yada beklentileri olduklarında çoğunlukla sosyal medya üzerinden ulaşıyorlar. Ben de olabildiğince öğrencilerimizin taleplerine duyarlı olmaya çalışıyorum. Bu günlerde bir kapalı durak talepleri var. Onunla ilgili öğrencilerimizle bir takım diyaloglarımız oluyor. Zaman zaman üniversitedeki etkinliklere katılıyorum. Geçtiğimiz günlerde üniversitenin çeşitli fakültelerinden seçilmiş bir grup öğrenci ile rektörümüzün daveti ile bir sohbet toplantısında bir araya geldim. Onlarla birlikte olmaktan büyük bir haz duyuyorum” dedi.

Bolu’ya okumak için gelen ve gelecek olan çocukların ailelerine seslenen Vali Zahteroğulları, “Bolu, Türkiye’nin en yaşanabilir, en huzurlu kentlerinden bir tanesi. Bolu’da güvenlikle ilgili bir problem yok. 24 saat öğrencilerimiz şehrimizin cadde ve sokaklarında güvenle dolaşabilir. Hiçbir asayiş problemi yok. Bunun yanında Bolu halkının öğrencilere karşı yaklaşımı çok iyidir. Onları kendi evlatları ve konukları gibi görürler. Dolayısıyla zannediyorum Bolu’da üniversite okuyan öğrenciler çok şanslı. Buradan çok iyi duygularla ayrılıyorlar. O nedenledir ki 30 yılı aşkın süredir Bolu’nun en önemli turizm elçileri üniversite öğrencilerimiz. Bolu’da okuyan öğrencilerimiz Türkiye’nin her tarafına yayılarak Bolu’nun turizm elçisi oluyorlar. Öğrencilerimizin hepsine Bolu’da geçirdikleri yaşam süreleri içerisinde sağlık ve mutluluk diliyorum. Bolu’dan iyi intibalarla ayrılmalarını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2014, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128