Bolu Yılmaz’a minnet duyuyor

Haber; Duygu Kaya AYÇ Mimarlık Şirket Yönetim Kurulu Başkanı ve AK Parti Belediye Meclis Üyesi Aytaç Eskicioğlu Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz’ın önümüzdeki yıl yapılacak olan yerel seçimlerde...

Bolu Yılmaz’a minnet duyuyor

Haber; Duygu Kaya

AYÇ Mimarlık Şirket Yönetim Kurulu Başkanı ve AK Parti Belediye Meclis Üyesi Aytaç Eskicioğlu Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz’ın önümüzdeki yıl yapılacak olan yerel seçimlerde mutlaka aday gösterilmesi gerektiğini söyleyerek; “Ben onun Bolu’da yaşadığını değil, Bolu’yu yaşadığını düşünüyorum.” Dedi. Yılmaz’ın hizmet çıtasını çok yükselttiğine dikkat çeken Eskicioğlu CHP’nin soluğunun AK partiye yetmeyeceğini iddia etti.

 

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Aytaç Eskicioğlu Bolu’da yapılan altyapı çalışmaları ve yerel seçimlerle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

 

Kent Meydanı projesi başladığından beri bir bilgi eksikliği durumu var aslında vatandaşın desteği tam fakat bir anda yapılan kazılar işlerini etkiliyor bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bazı şeyler elinizde olmadan gerçekleşiyor. Yapılacak projeleri üstlenen yani ihaleyi alanları belediyenin gözetleme ve denetleme yetkisi var. Fakat ihaleyi alan firma nasıl yapar projeyi nasıl götürür ona karışamayız. Belli bir süre verilmiştir. O süreç içerisinde bitmesi gerekiyordur bizde o süreyi bekleriz. Tabi ki müteahhit’in de verdiği süreyi geciktirmemesi gerekiyor, konuşulan süreç içerisinde yapılan işe müdahale anlamında belediyenin inisiyatifi yok.Her yerin şantiye alanı haline gelmesi belki eleştirilebilir fakat kenti bir yerden bir yere getirmeye çalışmak ciddi bir çabadır. Bu proje bittikten sonra 50 yıl gibi bir sürede ne kadar doğru yapıldığı belli olur. Yani demek istediğim 6 ay Bolu savaş alanı gibi olsun ama yeter ki güzel olsun. Bakın Muzaffer Işın’dan bu yana Bolu’da alt yapı aynıydı, bundan sonra bakın bir de. Bir sefer, en önemlisi bir ilde alt yapı yapmak üst yapı yapmaktan daha büyük bir risktir ve ciddi maliyetler gerektirir. Burada Alaattin Bey yaklaşan seçimlere rağmen siyasi riski gözetmeden bunu yaptı. Üst yapıda çok şey yapılabilir fakat önemli olan bir şehrin alt yapısıdır. Bakın Japonya bu kadar depreme rağmen bu yüzden ayakta. Örneğin 25 sene önce evlerdeki pimaşlardan su geliyordu. Oysa şimdi bunları önlemek için daha modern borular döşeniyor. Proje tamamlandıktan sonra korkmadan her türlü yüksek bina dikebilirsiniz ve öyle olacakta.

Şehir merkezi Karaçayır’a doğru mu kayacak? Bolu halkı ne için bu kadar sebat gösteriyor ve daha fazla bilgilendirme nasıl yapılabilir.

Fark etmiyor aslında şehir merkezinin nereye doğru kaydığı, önemli olan her yerin mimarisinin güzel olması. Doğru söylüyorsunuz biraz daha fazla bilgilendirme yapılmalı fakat belediyenin reklâmasyon konusunda sıkıntıları var arada bir halk gezileri yapılıyor ama yeterli gelmeyebilir. Bu anlamda görev basına düşüyor bu şekil röportajlar yapılarak bizden alınan bilgiyi paylaşabilirsiniz. Örneğin Anıt park şuan çevrildi, etrafındaki sacların üstüne proje resimleri koyulabilir. Anıt park’ın önünde görsellerle proje halka gösterilebilir. Biz tabiî ki işin teknik kısmını bilenler olarak mesleki anlamda projeyi anlatabiliyoruz çevremize ama dediğim gibi tanıtım konusunda sıkıntılar var. Örneğin trafik konusunda da daha iyi bilgilendirme yapılması lazım, araba kullananlar için sıkıntı.

Esnaf İzzet Baysal Caddesi’nde su giderleri yok diyor, bir yağmur yağsa nasıl olacak diye merak ediyorlar. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bu konuda rahat olsunlar mazgallar ve rögarlar yapıldı. İzzet Baysal caddesinin alt yapısı çok sağlam yapıldı. Yani bir yağmur yağsa sel olur diye düşünülmesin. Şehir zamanla otomatikman yerini bulacak. Bu konuda bilginiz var mı bilmiyorum ama yeni terminalden eski terminalin oradaki sanayi kavşağı, SGK binasına kadar olan yerler şehirlerarası trafiğe kapatılacak. Oraya parklar, insanlar için sosyal faaliyet alanları yapılacak ve projenin en güzel kısımlarından biri olacak.

 Belediye başkanlığı seçimleri yaklaşıyor bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

Açıkçası bu kadar hizmet vermiş biri olarak Alaaddin Bey’in tekrar belediye başkanı olması gerekir. Ben onun Bolu’da yaşadığını değil, Bolu’yu yaşadığını düşünüyorum. Yine kendisi seçilirse bu proje bitmiş olacak fakat sefasını süremeyecek yeni bir şeyler yapmaya devam edecek. Başka biri gelirse yeni gelecek kişinin işi zor çünkü bu projenin üstüne çıtayı daha fazla yükseltmesi lazım. Burası bir üniversite şehri olmalı ‘’gerçek bir üniversite şehri’’. Hatırlarsanız köy gibiydi şehir merkezi, ama şimdi gelişiyor. Çünkü Bolu için öğrenci önemli onlar için daha yaşanılabilir kılınması gerekiyor. 2 büyük ilin arasında olması itibariyle de Bolu gerçekten kozmopolitleşmesi gereken bir yer.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER