Bolu’da balık Başka yerde yenmez

Haber; Ziya Eren   Kısa bir süre önce açılmasına rağmen rüştünü ispat eden “Balık evi” leziz ürünleriyle dikkat çekiyor. İşletme sahibi Seda Yıldırım Konuralp caddesinde 2013...

Bolu’da balık Başka yerde yenmez

Haber; Ziya Eren

 

Kısa bir süre önce açılmasına rağmen rüştünü ispat eden “Balık evi” leziz ürünleriyle dikkat çekiyor. İşletme sahibi Seda Yıldırım Konuralp caddesinde 2013 yılında açılan işletmelerinin Bolu’nun en gözde mekânlarından biri haline geldiğini söyledi.

 

 

Evlerde balık pişirdiğimiz zaman kuşkusuz ki en çok korktuğumuz konu balığın kokmasıdır.  Bu yüzden pek çok kişi evde balık pişirmeye çekinir. Ancak artık bu korkudan sıyrılmanız şimdi mümkün. Balık pişirmenin püf noktalarını bu işi yapan ve bu işin ustası, hem ev kadını hem de iş kadını olan Seda Yıldırım’dan öğrendik. Balığı pişirirken nelere dikkat etmeliyiz, taze balığı nasıl anlarız ve balık nasıl pişirilmeli sorularımıza cevap veren Yıldırım, evde balık pişirmeyi tercih etmeyen aileleri ve balık severleri de balık yemeye bekliyor.

 

 

Hamsiyi pişirmeden önce nasıl temizlenmelidir?

 

Hamsiyi ayıkladıktan sonra dört veya beş kez temiz sudan geçirmeliyiz. Kılçığı ve kanları iyi temizlenmelidir. Eğer balığın içinde kan kalırsa ve iyi temizlenemez ise acılığa neden olur.

 

Temizledikten sonra lezzetli olarak pişirmek için neler yapmalıyız?

 

Hamsiyi unlamadan önce tuz serpip hamsiyi iyice tuzlamamız lazım, çok olmamak koşuluyla. Daha sonra mısır unuyla unlayıp tavaya kuyruklarını içe gelecek şekilde (güneş şeklinde) dizmeliyiz. Hafif yağlar kullanmalıyız. Çünkü balık zaten yağlı bir ürün, tavada kızarırken de kendi yağını salıyor.

 

Hamsiyi ateşte ne kadar süre tutmalıyız?

 

Çok fazla uzun sürmez. Bir tarafı dört diğer tarafı da dört olmak üzere ortalama 7-8 dakikada pişirilebilir.

 

İyi ve Taze olan hamsiyi nasıl anlayabiliriz?

 

Taze hamsi daha beyaz olur. Kılçığı zor ayrılır. Bayat hamsi kılçığını hemen bırakır.

 

Hamsiden söz ettik ama mısır unu hakkında bir şey demedik. İyi bir mısır ununu nasıl anlarız?

 

Elinizde aldığınızda nişasta gibi kıyır kıyır eder. Eğer öyle bir mısır unu kullanırsanız her zaman midenize rahatsızlık verir. Siz de midenizdeki rahatsızlığın sorumlusunun hamsi olduğunu zannedersiniz. Elinize aldığınızda un kaygan olmayacak.

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128