Bolu’da öğrenci olmasaydı ne olurdu?

Haber; Ziya Eren   Aslında hep farkındaydık ama işin iç yüzüne girmeye pek cesaret edemedik. Hep onların içindeydik ama onlarla birlikte olmadık. Bolu’da sorulması ve araştırılması gereken en önemli...

Bolu’da öğrenci olmasaydı ne olurdu?

Haber; Ziya Eren

 

Aslında hep farkındaydık ama işin iç yüzüne girmeye pek cesaret edemedik. Hep onların içindeydik ama onlarla birlikte olmadık. Bolu’da sorulması ve araştırılması gereken en önemli soruydu ve sorduk…

 

Bilindiği üzere Bolu İzzet Baysal şehri ya da Üniversite şehri olarak da anılmakta. Bolu’daki öğrenci nüfus azımsanamayacak bir sayıda ancak her zaman gözümüzün önünde olan öğrencileri ne kadar tanıyor ve onların sorunlarına ve ihtiyaçlarına kulak veriyoruz? Bolu halkı yeterli ölçüde öğrenciye destek verip, onlara önem veriyor mu? Yıllar boyunca cevap bulunması gereken bir soru… Her ne kadar geç kalınmış olsa da bu konuyu araştırdık ve öğrenciler ile esnafa söz verdik.

 

 

Öğrencilerin ekonomik katkısı saymakla bitmez

 

Erol Yavuz / Emlakçı

 

Bolu’da öğrenci olmasaydı, emlak piyasası sadece gelir düzeyi yüksek olan kişiler için çalışırdı. Kiralar şu an uygulanan fiyatların çok daha aşağısında olur, asgari ücretli bir aile bütçesine uygun bir evi daha rahat kiralardı. Ekonomik yönden de şu an Bolu’nun ilçeleri olan Yeniçağa, Göynük, Mudurnu gibi yerleşkelerin seviyesinde olurduk. Öğrencinin Bolu’ya hem sanayi hem ekonomik yönden olumlu etkileri var.

 

 

Öğrenci olmasaydı Bolu bir köy olurdu

 

Bülent Öğüt / İşletmeci

 

Öğrencinin Bolu’ya maddi yönden çok olumlu artıları olduğunu düşünüyorum. Öte yandan dışarıdan gelen öğrenci kendi örfü ve âdetiyle geliyor. Bu örf ve âdetleri (Bolu’ya yakışacakları) alırsak Bolu’nun gelişmesine katkı sağlar. Bolu halkının kullandığı bir deyim vardır; “Burada öğrenci olmasaydı Bolu bir köy olurdu”… Tabi burada Rahmetli İzzet Baysal’ı da anmadan geçemeyiz. Bundan yola çıkarak Doğu’nun makûs tarihi de buradan gelmektedir. Şöyle ki; Doğu’dan çıkıp Batı’ya gelen iş adamları ciddi paralar kazanmışlar ama geri götürmemişler. Bu yönde her şeyi devletten beklemek de doğru değildir. Ben inanıyorum ki Bolu’lu iş adamları Bolu’ya daha çok yatırım yaparlar ise Bolu bu anlamda daha çok gelişecektir.

 

Kafeleri mumla arardık

 

Kerem Alagözoğlu / Kitapçı

 

En basit olarak İzzet Baysal caddesinde lokanta ve kafeler bu kadar çok olamazdı. En fazla beş adet olurdu, onlar da iş yapar mıydı? Bir de bu soru var. Eğer Bolu’da öğrenci olmasaydı, Bolu gelişme yönünden çok ilerleme gösteremezdi. Bolu’da öğrenci olmasaydı aktif nüfus ortalama 3000 civarlarında olurdu. Öğrenci nüfusu 25.000 veya 30.000 ise bu nüfusun tamamı aktif nüfus oluyor. Bu da 15 kat daha fazla canlılık anlamına gelir. Kültürel yönden de öğrencinin pek etkisinin olduğunu söyleyemem. Çünkü öğrenci genelde devamlı ihtiyaçlarını ikinci olarak da eğlence ihtiyaçlarını gidermek için para harcıyor. Kitap vs. türü kültürel konularda pek aktif değiller. Okul kitapları haricinde kitap almaya gelen öğrenci sayısı hemen hemen yok gibi.

 

Öğrenci hak ettiği değeri görüyor

 

Erhan Dede / Fotoğrafçı

 

Ekonomik yönden ele alırsak; sonuçta ben de esnafım, katkısını göz ardı edemeyiz. Ev fiyatları olarak bakarsak, öğrenci olmasaydı da ev fiyatları aynı olurdu. Şu an öğrenci oturmayan semtlerde bile kira fiyatları oldukça yüksek. Ayrıca daha önce ki yıllarda 1+1 evler yoktu ama şimdi çoğu evler öğrenciye yönelik yapıldı. Eğlence sektörünün tamamı neredeyse öğrenciye yönelik olsa da tam olarak öğrencilerin isteklerine cevap verdiğinden emin değilim. Caddedeki dükkân fiyatları bu kadar pahalı olmazdı. Yatırım yapan kişi artık ister istemez düşünüyordur öğrenciyi. İş yerlerinin hedef kitlesi genelde öğrencilerdir. Bolu esnafının öğrenciye farklı hemşerisine farklı bir şekilde davranacağını sanmıyorum. Bolu insanı merhametli insandır. Benim fikrimce yeterli değer veriliyor.

 

Bolu öğrenci kenti olma yolunda ilerliyor

 

 

Talha Taşdemir / Öğrenci

 

 

Bolu, pek farkında olmasa da aslında bir öğrenci şehri olma yolunda ilerliyor. Bu kanıyı, gerek yaz ve kış mevsimlerinde sokaktaki insan sayısının gözlemlenmesiyle elde etmek mümkündür. Aslına bakarsak üniversiteli öğrenci potansiyeli bir ilin ekonomik kalkınması ve sosyal yapısı açısından oldukça önemlidir. Öyle ki nüfusun neredeyse yarısını oluşturan bir öğrenci kitlesi, Bolu ilindeki birçok iş alanının da gelişmesini sağlamakta ve haliyle birçok kişi de bu iş alanlarında çalışıp geçimini sağlamakta. Fakat öğrenciye bakışını maalesef değiştirememiş olan Bolu halkı, ekonomik ve sosyal açıdan kazandırdığı bu avantajları hala görememekte ve üniversiteyi yeni kazanan gençleri çeşitli zorluklarla karşı karşıya bırakmaktadır. Bunun başında ev bulma sorunları gelmektedir. Umuyorum ki Bolu halkı artık öğrencilerin bu il için büyük bir maddi potansiyel olduğunu kavrar ve buna göre hareket ederler.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128