Bolu’da yeşil çatı dönemi başladı

İsviçre başta olmak üzere pek çok Avrupa kentinde ve Amerika'da düz çatılar yeşil çatıya dönüştürülürken Bolu’da da ilk uygulama başladı. Bolu Belediyesi Koordinatörlüğü’nde...

Bolu’da yeşil çatı dönemi başladı

İsviçre başta olmak üzere pek çok Avrupa kentinde ve Amerika'da düz çatılar yeşil çatıya dönüştürülürken Bolu’da da ilk uygulama başladı.

Bolu Belediyesi Koordinatörlüğü’nde başlatılan Avrupa Birliği Grundtvıg-Hayat Boyu Öğrenme projesi, “Daha yeşil bir çevre için yeşil çatı” uygulamaları ilk meyvelerini vermeye başladı. Projeyi ilk olarak Atatürk Orman Parkı’nda bulunan Çok Amaçlı Salon’da daha sonra da Bolu genelinde hayata geçirmek için ilimize gelen Zürih Üniversitesi Öğretim Görevlisi Peyzaj Mimarı Friederike Kasten ile birlikte çalışmalar yürüten Bolu belediyesi ekipleri  Bolu yöresinde yetişen kekik, yayla papatyası, somak gibi endemik bitkilerle çeşitli uygulamalar yapma şansı yakaladı.Bolu belediyesi yetkilileri önümüzdeki  günlerde  Kent Meydanı’nda ve Bolu genelinde de bu uygulamaların yaygınlaştırılarak çoğalacağını açıkladılar.Yetkililer Zürih'te 1991 yılından bu yana düz çatıya sahip bütün yeni yapılarda yeşil çatı uygulanmasının zorunlu tutulduğuna dikkat çekerek; “ Günümüzde bu şehirdeki düz çatıların %29,5'i yeşil çatı kapsamına giriyor.Yine Basel şehir yönetimi 1996 yılında yeşil çatı uygulamalarını teşvik etmeye başladı ve il idaresi daha o yıl 100 binanın yeşil çatı projeleri için yaklaşık 1 milyon İsviçre Frangı destek sağladı. Ayrıca,2002 yılından beri Basel'deki yapı yönetmelikleri, yeni binalarda yeşil çatı talep ediyor. 2006 yılına gelindiğinde artık her 5 yapıdan birinde yeşil çatı vardı. İsviçre'deki birçok şehirde ve aynı şekilde Almanya'da, yeşil çatı uygulamalarını teşvik etmek için şehir belediyeleri, atık su bertaraftı için alınan yerel vergilerde indirim sağlıyor. Gökdelenlerin doğum yeri Chicago'da, yaklaşık 200 yapının çatısı yeşil çatı (232.000 m²). Chicago şehri Yeşil Çatı Programı (City of Chicago's Green Roof Grant Program) her yıl belli sayıda yeşil çatı projesini ödüllendirerek yeşil çatı kullanımını teşvik ediyor. Ödül alan projeler arasında bulunan, eski yapıları restore ederek, yeşil çatı, solar sistemler, hatta sebze yetiştirilen termal bölümler içeren projeleriyle sürdürülebilirlik konusundaki bireysel girişimler yapan bölge halkı dikkat çekiyor.  2025 yılına kadar karbon nötr bir şehir olma stratejisinin bir parçası olarak Kopenhag ise, 30derecenin altında eğime sahip çatıları olan bütün yeni yapılarda yeşil çatı uygulamasını zorunlu kılan ilk İskandinavya ülkesi oldu. Kopenhag'da halihazırda 20.000 m² düz çatı bulunmakta. Mevcuta her yıl yaklaşık 5.000 m² yeni yeşil çatı eklenmesi bekleniyor.  Dünyanın pek çok yerinde yeşil çatıların farklı ve görkemli örneklerinin giderek çoğalmasının en önemli nedeni, yeşil çatıların Yeşil Bina ve Pasif Ev standartlarına, gerek yaklaşım gerekse sağladığı avantajlarla birebir uymasıdır.” Dediler.   

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128