banner120

Bolu’nun doğaltaşları görücüye çıkıyor

19.Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, İzmir Kültürpark'ta açıldı. Fuar’da Türkiye'nin doğaltaş çıkan ve aralarında Bolu’nun da olduğu 41 ilden getirilen Doğaltaşlar sergilenecek. Bu yıl...

Bolu’nun doğaltaşları görücüye çıkıyor

19.Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, İzmir Kültürpark'ta açıldı. Fuar’da Türkiye'nin doğaltaş çıkan ve aralarında Bolu’nun da olduğu 41 ilden getirilen Doğaltaşlar sergilenecek.

Bu yıl 38 ülkeden bin 182 firma katılıyor. Katılımcı firmalar, ürünlerini sergilemek için fuar alanına 80 TIR ile yaklaşık 13 bin ton doğaltaş taşıdı. İşlenmiş, yarı işlenmiş ve ham olmak üzere ağırlığı 10 ile 30 ton arasında değişen mermer blokları, fuar alanını adeta taş yığınına çevirdi. Yeni taş örneklerinin ilk lansmanının yapıldığı, en yeni teknoloji ürünlerinin sektör temsilcileriyle buluştuğu ve özel mimari projelerde kullanılan taş uygulama seçeneklerinin sergilendiği MARBLE 2013, sektör temsilcilerinin katılımıyla açıldı. Açılış töreninde konuşan Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makineleri Üreticileri Birliği (TÜMMER) Başkanı Selahattin Onur, maden izinlerinin Başbakanlık'a devredilmesi sebebiyle yeni açılacak ocak izinlerinin zamanında gelmediğini, bunun da sektörü olumsuz etkilediğini söyledi. Genelgenin ya kaldırılması ya da hızlı bir şekilde izinlerin verilmesini isteyen Onur, "Yeni Madencilik Kanunu ile ilgili nabız yoklaması yapıldığını duyuyoruz. Düzenlemeler, madencilik sektörünün istihdama ve ülke ekonomisine sağladığı katma değer gözönüne alınarak yapılsın." dedi. Yeni fuar alanının önümüzdeki organizasyona yetiştirilmesi çağrısında da bulunan Onur, şunları kaydetti: "Sektörün 2012 yılı ihracatı, yüzde 15 artarak 2 milyar dolara yaklaştı. 2015 yılında 4 milyar dolar hedefi koymuştuk ancak AB ülkelerindeki durgunluk, Ortadoğu ve Arap ülkelerindeki karışıklık nedeniyle ulaşmamız zor görünüyor."

 

'MADEN RUHSATLARININ DÖRTTE BİRİNİ MERMER OLUŞTURUYOR'

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nevzat Kavaklı, ihracatta mermerin aldığı payın yüzde 46'ya ulaşarak ilk sıraya yerleştiğine dikkat çekti. Sektörün gittikçe büyüdüğünü belirten Kavaklı, şunları kaydetti: "Ülkemizde 13 bin maden işletme ruhsatı var. Bunların dörtte birini, mermer ve doğaltaş oluşturuyor. Sektöre ciddi bir ilgi var, giderek de artacağını beklemekteyiz. Tanıtım, pazarlama, yeterli kalifiye eleman bulamama gibi eksikleri var sektörün. Bakanlık olarak elimizden gelen katkıyı koyacağız. Sorunların farkındayız, giderilmesi i Çin elimizden gelen gayreti göstermekteyiz."

 

'YENİ FUAR MERKEZİYLE İZMİR FUARCILIKTA ŞAHLANACAK'

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise fuar açılmadan iş ve ihracat bağlantılarının yapıldığı haberlerini aldıklarını aktardı. Gaziemir ilçesinde inşaat çalışmaları devam eden yeni fuar merkeziyle ilgili bilgi veren Kocaoğlu, "Dünyada hiçbir metropol belediye başkanı, kentin kalkınması için tek başına fuar binası yapmaya kalkmamıştır. Dünyada nasıl yapıldığı konusuna gelince odalar, bakanlıklar, hepsi bileşerek fuar alanı yapar. Bunda da belediyenin çok cüzi katkısı aranır veya aranmaz. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yeni fuar merkezini planlamasından kamulaştırmasına ve projelendirmesine kadar yaklaşık 400 milyon liralık yatırımla tek başına hayata geçiriyoruz. Ayda 30-35 milyon lira hak ediş ödeyerek projeyi tamamlama gücüne sahibiz." şeklinde konuştu. Başkan Kocaoğlu, yeni fuar merkezinin tamamlanmasıyla İzmir'in fuarcılıkta şahlanacağını, fuarların da şehrin kalkınmasına büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

 

 

FUARA 80 TIR İLE 13 BİN TON DOĞALTAŞ GETİRİLDİ

 

Yoğun talep üzerine blok ve stantlar için yaklaşık bin 500 metrekare yeni alan tahsis edildi. Mevcut beş kapalı holün yanı sıra Kültürpark'ta 7 bin 200 metrekarelik dört adet geçici prefabrik ünite inşa edildi. Günde ortalama 80 TIR'ın malzeme taşıdığı fuara işlenmiş, yarı işlenmiş ve ham olmak üzere yaklaşık 13 bin ton doğaltaş geldi.

 

41 İLDEN DOĞALTAŞ GELİYOR

 

Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yalova olmak üzere Türkiye'nin doğaltaş çıkan her bölgesinden taş geldi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124