Bolu’ya Türkiye’nin En Büyük Şehir Meydanı Geliyor

-YAPIMINA BAŞLANAN ŞEHİR MEYDANI TAMAMLANDIĞINDA MISIR’DAKİ TAHRİR MEYDANI’NIN YAKLAŞIK 1,8 KATI BÜYÜKLÜĞÜNDE OLACAK. - 131 BİN METREKARELİK BOLU ŞEHİR MEYDANI, YENİ YAPISI İLE 100 BİN METREKAREYE ULAŞACAK...

Bolu’ya Türkiye’nin En Büyük Şehir Meydanı Geliyor

-YAPIMINA BAŞLANAN ŞEHİR MEYDANI TAMAMLANDIĞINDA MISIR’DAKİ TAHRİR MEYDANI’NIN YAKLAŞIK 1,8 KATI BÜYÜKLÜĞÜNDE OLACAK.

- 131 BİN METREKARELİK BOLU ŞEHİR MEYDANI, YENİ YAPISI İLE 100 BİN METREKAREYE ULAŞACAK VE TAKSİM MEYDANINI DA SOLLAYACAK.

-BOLU ŞEHİR MEYDANI 1 MİLYON KİŞİLİK ÇİN’DEKİ TİANANMAN MEYDANI’NIN İSE YAKLAŞIK ÜÇTE BİRİNE ULAŞACAK.

Dünya çapındaki meydanlarla boy ölçüşebilecek,  Türkiye’nin en büyük şehir meydanı Bolu’da inşa ediliyor. Türkiye’de, yeşil çatı uygulaması, çöpten elektrik üretimi, yağmur-suyu kanalizasyon ve içme suyu-kullanma suyu hatlarını ayrıştırarak ilklerle adından söz ettiren Bolu Belediyesi tarafından yapımına başlanan ve 19 bin metrekare üzerinde yürüyen çalışmalar, kentsel dönüşümün devreye girmesiyle ikinci aşamada 131 bin metrekareyi bulacak ve böylelikle Türkiye’nin en büyük şehir meydanı ortaya çıkacak. Uluslararası ölçekte olan proje, dünyadaki ünlü meydanlarla da boy ölçüşecek.

TAHRİR MEYDANI’NIN 1,8 KATINI BULACAK

Bolu Şehir Meydanı, son dönemde gündemden düşmeyen Tahrir Meydanının yaklaşık 74 bin metrekare olan büyüklüğünü aşacak.

Bolu’nun meydanı Tahrir’in yaklaşık 1,8 katını bulacak.

MİLYARLIK ÇİN’DEKİ TİENANMAN’IN ÜÇTE BİRİ OLACAK

Yeni Şehir Meydanı,  dünyanın en kalabalık ülkesi olan milyarlık Çin’de bulunan ve bir dönem tanklar karşısında dikilen adam figürü ile dünyaya mal olan Tiananman meydanın ise yaklaşık üçte birine ulaşacak. Tiananman Meydanının büyüklüğü 440 bin metrekare olarak biliniyor ve yaklaşık 1 milyon kişiyi alabiliyor. Bu hesaplamaya göre Bolu Şehir Meydanı Bolu il nüfusunun üzerinde olan 300 bin kişiyi alacak kapasitede olacak.

BOLU MEYDANI, TAKSİM’İN ŞU ANKİ HALİNİN 2 KATINI AŞACAK

Geçtiğimiz yıl sonunda yeniden yapımına başlanan Taksim Meydanı’ndan da büyük olacak Bolu Şehir Meydanı, yeni haliyle 100 bin metrekareye çıkması beklenen Taksim’in 1,3 katını bulacak.

Gezi Parkı da dâhil edilerek yaklaşık 58 bin metrekarelik alana sahip bulunan Taksim Meydanı’nın şu anki halinin de 2 katını aşacak.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Öte yandan, yeni Bolu Şehir meydanında çalışmalar 19 bin metrekare alan üzerinde başladı.  Ardından, kentsel dönüşüm ile yıkılacak adliye, askeri lojmanlar, kadın doğum hastanesi ve meteorolojinin katılımı ile meydan 131 bin metrekareye yani uluslararası ölçeğe kavuşacak.

Alan üzerinde yürüyüş yolları, bitkisel peyzaj, süs havuzları, sosyal tesisler, kafe ve büfe gibi rekreasyon alanları bulunacak.

“ TÜRKİYE’DE İLKLERİ ARTIK BAŞARI OLARAK GÖRMÜYORUZ’’

Konuya ilişkin konuşan Bolu Belediye Başkanı Yılmaz, Belediye olarak bugüne kadar Türkiye’de birçok ilke imza attıklarını, hedeflerinin ise dünyadaki ilklere imza atmak olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Türkiye’deki ilkleri artık bir başarı olarak görmüyoruz, yönümüzü dünyaya çevirdik ve dünyadaki ilkleri gerçekleştirmek için çaba sarf ediyoruz.  Artık gelinen nokta itibarıyla dünyada artık neler yapılıyor izleyebiliyoruz. Bu avantajı da iyi değerlendirmek durumdayız.  Bu kapsamda biz Bolu Belediyesi yönetimi olarak şu ana kadar olan birikimimizi şehre yansıtmaya çalışıyoruz. Asıl amacımızda Bolu’yu gelecekte yaşanabilir şehirler arasında hak ettiği yeri almasını sağlamak.  Bizim burada yaptığımız bir zihniyet dönüşümüdür. Sadece bugünü düşünmüyoruz. Gelecek nesilleri çocuklarımızı da düşünmeliyiz. Onlara muhteşem doğasının yanında, altyapısıyla da gurur duyacakları bir şehir bırakabilmeliyiz.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128