Bölücü Anayasaya Geçit Yok

TBMM’de Anayasa Uzlaşma Komisyonu oluşturularak başlatılan Yeni Anayasa çalışmalarına Vatan Parti İl Başkanlığından tepki geldi. Parti yetkilileri ‘Bölücü Anayasaya Geçit Yok’ slogonuyla İzzet Baysal Caddesi üzerinde protesto gösterisi ve imza kampanyası düzenledi.

Bölücü Anayasaya Geçit Yok

Haber: Semih BAYKAL

Parti Binası önünde düzenlenen basın toplantısı ve imza kampanyasında konuşma yapan Parti İl Başkanı Seniha Ersoy şunları söyledi; “  4 Şubat 2016 Perşembe günü TBMM çatısı altında Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplandı. AKP iktidarının dayattığı yeni Anayasa için kurulan komisyona meclisteki diğer partiler CHP, MHP ve HDP üye verdiler. Yeni ve yerli bir anayasa yapacaklarmış. Yeni ve yerli bir anayasa diye bize yutturmaya çalıştıkları, 1.  Anayasadan Türk Milletini çıkarmak. 2-Özerklik tanımak. 3. Cemaat ve tarikatları yasallaştırarak Devrim Kanunlarını delmek. 4.Başkanlık rejimi kurmak. Bütün milletimizi, bütün partileri uyarıyoruz. Yeni bir anayasa, ancak Kurucu Meclis tarafından yapılabilir. Bu Meclis Yürürlükte olan Anayasaya göre seçilmiştir ve Milletvekilleri yürürlükte olan Anayasaya bağlılık yemini etmişlerdir. 0 nedenle ‘Yeni Anayasa’ girişimi, yasadışıdır. ‘Yeni Anayasa’ hazırlamak için kurulan Uzlaşma Komisyonu da yasadışıdır. Bu Meclis, Anayasada ancak değişiklikler yapabilir, fakat yeni bir Anayasa yapamaz. Yeni Anayasa girişimi, siyasal, toplumsal, ekonomik sonuçlarıyla terör eylemidir. Türk Milletini Anayasadan çıkarmak, Özerklik getirmek. Devrim Kanunlarını delmeye kalkmak ve Başkanlık rejimi, hepsi birer terör eylemidir. Bu dört maddenin dördü de,Türkiye'nin devlet ve ülke bütünlüğünü, millî birliğimizi, Cumhuriyet Devrimimizi ve yurtta barışı temelden yok etmeğe yöneliktir. Ve bu girişim Türk Milletinin istek ve ihtiyacı değildir. Dayatmadır, ithaldir. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Polisin ve Köy Korucularının 24 Temmuz'dan bu yana yürüttükleri Bölücü Teröre karşı mücadeleye karşı en tehlikeli sabotaj, bu Yeni Anayasa girişimidir” dedi.

“MİLLETVEKİLLERİ ETİKLERİ YEMİNİ HATIRLAMALI”

AKP, CHP ve MHP, Yeni Anayasa girişimine derhal son vermelidir diyen Ersoy, Yeni Anayasayla beraber yapılmak istenenleri açıkladı. Ersoy; “Vatandaşlık tanımından Türk Milleti çıkarıldığı zaman, Türkiye'nin milleti ve devletiyle bölünmesi talebi Anayasaya geçirilmiş ve Bölücü Teröre anayasal zemin verilmiş olacaktır.Türk milletsiz bir Türkiye’de milletin parçalanmasına yönelik terör eylemleri hem hukuki, hem de ideolojik dayanak kazanacaktır. Zaten Türk milletinin anayasadan çıkartılması için en gayretli parti, PKK'nın güdümündeki HDP'dir. ABD emperyalistleri de, bu dayatmanın başındaki uluslararası güçtür. ÖZERKLİK, AKP, CHP ve HDP'nin özerklik girişimi, vatanı ve milleti bölme girişimidir. Bu çabanın Avrupa Özerklik Şartı'nın arkasına saklanması ya da özerkliğin ‘Bütün Türkiye'de yerel yönetimleri güçlendirme’ yutturmacası ile sunulması, milleti kandırmaktan başka bir anlam taşımıyor. Özerklik, ülke topraklarının bir bölümünde ayrı bir siyasal rejimin kurulması demek oluyor. Ve o ayrı rejimin uygulandığı özerk bölgenin halkı da, plana göre Türk milleti dışında bir kavim olarak tanımlanıyor. EŞBAŞKANLIK REJİMİ, AKP'nin "Başkanlık Sistemi" dediği, aslında bir Mafya Rejimi tasarısıdır. Türkiye'de Başkanlık, kuvvetler ayrılığı rejimini değil, Başkanın sultasını getirecektir.

Başkanlık rejimi, ABD'nin BOP Eşbaşkanlığı rejimidir. Eşbaşkan üzerinden küresel efendilerin diktatörlüğü kurulacaktır. Başkanın çevresindeki mafya, yalnız yürütme organını değil, yasama ve yargıdave hatta ekonomide de mafyalaşmayı getirecek, Parlamenter rejimin tasfiyesiyle terör örgütlerine alan açılmış olacaktır” diye açıkladı.

“BÖLÜCÜ ANAYASA’ YA KARŞI BİR İMZA DA SİZDEN”

Son olarak Ersoy, “ Bölücü anayasa girişimine dur deme görevi yine Vatan Partisi'nindir. Partimiz,Dört Partinin yasadışı "Anayasa Uzlaşma Komisyonu"nda toplandığı gün(4 Şubat 2016 günü) Türkiye'nin 81 ilinde, "Bölücü Anayasaya Geçit Yok" Kampanyasını başlatmıştır. Daha önceki anayasa çalışmalarına nasıl dur denildi,' akil adamları' nasıl her gittikleri yerde karşılandılarsa yine Vatan Partisi ve Türkiye'nin Millî Güçleri, Yeni Anayasa terörüne kesinlikle geçit vermeyecektir. Bu Bölücü Anayasaya teklifi geri çekilinceye kadar kampanyamız devam edecektir. Bölücü Anayasa girişimine karşı TBMM Başkanlığı'na verilmek üzere bir dilekçe metni oluşturduk ve vatandaşlarımızın imzasına sunuyoruz.. Haydi bir imza da sizden” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2016, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128