Bolu’da 1 Mayıs’ı kutladılar

Bolu Emek Demokrasi Platformu öncülüğünde ilimizde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü kortej yürüyüşü ve kent meydanında düzenlenen mitingle kutlandı.

 Bolu’da 1 Mayıs’ı kutladılar
HABERİN GALERİSİ
boluda bir mayıs

boluda bir mayıs

Haber: Semih Baykal

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü dolayısıyla Bolu Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde İzzet Baysal Anıtı önünden kent meydanına kadar yürüyüş düzenlenendi. Yürüyüşe Cumhuriyet Halk Parti Bolu örgütü, Sivil toplum kuruluşları ve Sendikalar katıldı. Yürüyüşte Cumhuriyet Halk Parti Türk bayraklarıyla yürüdü. Ancak yürüyüş sırada bir grubun Kürtçe Yaşasın 1 Mayıs pankartı açması ve HDP bayrakları sallamasına İzzet Baysal Caddesi üzerinde bulunan vatandaşlar tepki gösterdi. Yürüyüşün ardından gruplar tek tek aranarak kent meydanına alındı. Burada Bolu Emek Demokrasi Platformu adına KESK Dönem sözcüsü Serdar Koçyiğit bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasında Koçyiğit şunları ifade etti; “ Öncelikle 1977 Taksim ve 10 Ekim katliamında yaşamını yitiren Barış karanfillerimizin şahsında tüm barış, emek ve demokrasi şehitlerimizin anıları önünde saygıyla eğiliyorum. Siyasal çıkarlar uğruna karanlık dehlizlerde planlanan, gerçek katillerin halen yakalanmadığı katliamları ve gerçekleştirenleri bir kez daha lanetliyorum. Bu yıl da OHAL'i gerekçe göstererek Taksim'i yasakladılar. Yasaklarla hafızamızı, bilincimizi sileceklerini sanıyorlar. Ne 1 Mayıs katliamının gerçek katillerini ortaya çıkaraıa kararlılığımızdan vazgeçtik ne de mücadele tarihimize sahip çıkma sözümüzden zerre kadar taviz vermedik vermeyeceğiz. Er ya da geç emekle özdeşleşen alanları özgürleştirecek, yasak zincirlerini kıracağız. Geçen hafta OHAL'i niçin uzattıklarını bir kez daha itiraf ettiler. AKP Genel Başkanı, sermayeye seslenerek, "Bir tane fabrikada grev söz konusu mu? Böyle bir şeyde biz anında müdahalemizi yapıyoruz. Ve OHAL anında bir çözüm kaynağı oluyor." diyor.Anayasayı, uluslararası sözleşmeleri OHAL'i fırsata çevirerek çiğneyenler yargı önünde hesap vermekten kurtulamayacaklar. Grevli gerçek toplu sözleşme hakkımızın, örgütlenme ve siyaset yapma hakkımızın yok sayılmasına, grev hakkımızın OHAL gerekçesiyle, idari işlemlerle ortadan kaldırılmasına izin vermedik, vermeyeceğiz.”

“HER GÜNÜMÜZ 1 MAYIS'TIR”

Açıklamasının devamında Koçyiğit; “Dostlar, Baskın seçim karan AKP+MHP iktidarının ülkeyi daha fazla yönetemeyeceğinin ilanıdır.OHAL koşullarında baskın seçimle, hile ile dikta rejimlerini kalıcı şekilde kurumsallaştırmak, toplumsal ilişkilerimizi gerici, tekçi ve faşizan politikalar temelinde dizayn etmek istiyorlar.24 Haziran'da yapılacak seçim gelecek on yıllarımızı belirleyecek nitelikte ve önemdedir. Bu nedenle 24 Haziran'a kadar artık her günümüz 1 Mayıs'tır! Her günü 1 Mayıs ruhuyla karşılayıp, büyük bir mücadele azmiyle, moral ile kapı kapı dolaşıp faşizme niçin geçit verilmemesi gerektiğini anlatacağız. Biliyoruz ki, tüm dikta rejimler yıkılmadan bir gün öncesine kadar iktidarlarını sonsuz sanırlar ve öyle tanıtırlar. Bu şekilde barışa, özgürlüğe ve demokrasiye olan inancı zayıflatmak, umudu kırmak isterler. AKP+MHP iktidarı uzatmaları oynuyor. Yenildiklerini, sonlarının geldiğini gördükçe daha da saldırganlaşıyorlar. Saldırganlaştıkça eriyorlar” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2018, 14:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128