Bolu'da 19 tane merdiven altı çalışan yemek fabrikası var...

Bolu'da 19 tane merdiven altı çalışan işletmenin olduğunun iddia edilmesi üzerine İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Taş; " Biz tüm ekiplerimizle yer olarak kapı kapı tek tek kimlerse varsa en ince detayına kadar denetleyeceğiz ve kimseye göz açtırmayacağız. Şu ana kadar bu konularda en ufak toleransımız olmadı. Çok ciddi cezaların kesildiği oldu. Bu konuda en ufak toleransımızın olması mümkün değildir. Duyarlı vatandaşların bu tür faaliyette bulunan kaç işletmeleri bize ihbar etmesini istiyoruz" dedi.

 Bolu'da 19 tane merdiven altı çalışan yemek fabrikası var...

Özel Haber: Semih BAYKAL

Bu tür merdiven altı işletmelere hiç bir zaman toleranslarının olmadığını bu 19 işletmenin tespitinin yapılıp gereken ne varsa yapılacağını söyleyen Taş; " Bolu Halkının en ufak bu tür şeylere maruz kalmaması için elimden gelen tüm gayreti gösteririz. Biz tüm ekiplerimizle yer olarak kapı kapı tek tek kimlerse varsa en ince detayına kadar denetler ve kimseye göz açtırmayız. Bunların hakkında gereğini yapacağız ve yaparız. Şu ana kadar bu konularda en ufak toleransımız olmadı. Çok ciddi cezaların kesildiğimiz oldu. Bu konuda en ufak toleransımızın olması mümkün değildir. Biz bu konular da nerede, ne şekilde, kimlerdir bunlar üzerinde çok ciddi şekilde denetim yapıyoruz. Çünkü resmi hürriyetimizin dışında bizde kendimiz bu ürünleri tüketiyoruz. Bir de bunun yanında bu sorumluluğu yaşayan, bu sorumluluğu hisseden ve bu sorumluluğu bilen kişileriz. Dediğim gibi elimizden geliyorsa bu konu hakkında tüm gayreti göstereceğiz. Bize vatandaşlarımız bu konular da Alo 174 Gıda hattı, internetten ve bimerden her türlü yerden ulaşabilir" diye söyledi.

 

"3 YILDIR DENETİMLERİMİZİ ARTIRARAK YAPMAYA DEVAM EDİYORUZ"

 

Bolu'da denetimlerine ara vermeden devam ettiklerini, Son 3 yılda da denetimlerini daha da arttırarak devam etiklerini ifade eden Taş; " Bakanlığımız 5996 sayılı kanun gereği bütün Bolu ve ilçelerinde gıda, yem, pazar gibi her türlü üretim, tüketim, satış yerlerinde ve depolama yerleri dahil tüm kontrollerini yapıyoruz. 3 yıldır da denetimlerimizi artırarak yapmaya devam ediyoruz. 2012 yılında 1600, 2013 yılında 2800 ve bu yılda yıl sonu gelmeden 3600 civarında denetim yaptık. Yani her sene bir önce ki seneye göre yüzde 40- 50'sine varan bir artışla denetimlerimizi yapıyoruz. Bu denetimler usuleten bir denetim değil, gittiğimiz zaman kapının girişinden başlayıp çıkışına kadar ruhsatından, diğer belgelerine varıncaya kadar tek tek denetleniyor. Ola ki eksiği varsa eksikleri raporlanıyor. Eksikliklerin durumuna göre bir hafta 15 gün süre veriyoruz ve sonrasında tekrar kontrole gidiyoruz. Eğer esiklikler gidermediyse eksikliğin oranına göre idari para cezası kesiyoruz. İdari para cezası da bin liradan başlayıp 13bin liraya kadardır" diye ifade etti.

 

" DENETİMLER ARTTIKÇA CEZAİ İŞLEM AZALIYOR"

 

Özellikle Bolu'da denetimler arttıkça cezaların azaldığını belirten Taş; " Bolu'da şöyle bir özellik var denetimler arttıkça cezai işlem azalıyor. Çünkü kontroller sıklaştıkça vatandaş şunu görüyor, bende ceza ödemiyim aman sıkıntı olmasın diye. Şu an 3600 civarında ki denetimler de 72 tane idari para cezası kesilmiş. Bu çok cüzi bir rakam ve bu cezalar da gittikçe daha da azalacaktır" diye belirtti.

 

" DENETİMLERİMİZE ÜRETİMDEN BAŞLIYORUZ"

 

Amaçlarının sadece ceza kesmek olmadığını vatandaşların, tüketicilerin daha sağlıklı daha güvenilirli daha iyi ürünleri sağlıklı bir şekilde yiyebilmesidir. Bunun için denetimlere üretimden başladıklarını anlatan Taş; " Bizim hedefimiz sadece ceza kesmek değil. Vatandaşımızın, tüketicimizin daha sağlıklı daha güvenilirli daha iyi ürünleri sağlıklı bir şekilde yiyebilmesidir. Biz bunun için denetimlerimize üretimden başlıyoruz. Patatesten örnek verecek olursak, tarladan numuneler alınıyor, üretim sırasında özellikle tohum sertifikalı mı değil mi, ondan sonra üretim esnasında kaç dönüm ilaçlanıyor, bakımı yapılıyor, hasat döneminde tekrar kontroller yapılıyor, hasattan sonra depoda denetimler yapılıyor, sonra satış sırasında tekrar belgeleri kontroller ediliyor. Yani birçok kademe denetimlerimizi yapıyoruz. Kısacası denetimlerin birinden kaçsa diğerinden kaçma imkanı yok. Özellikle Bolu'da şu rahatlığımız var. Bolu geçiş bölgesi burada birçok dinlenme tesisi, turizm bölgesi var. Biz özellikle dönemsel, bayramlarda, yaz tatillerinde, sömestr tatillerinde bu denetimleri çok daha arttırıyoruz. Şu anda bizim aldığımız duyumlarda Türkiye standartlarının üzerinde hem denetim hem kontrol hem de esnafımızın daha sağlıklı ürünler ürettiği söyleniyor" diye anlattı.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2014, 00:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124