Bolu’da 3 bin bina yıkılacak

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, afet riski altındaki yapıların dönüşümü kapsamında Bolu’da 3 bine yakın binayı yıkmayı planlıyor. Bolu İl genel meclisinin Çarşamba günü...

Bolu’da 3 bin bina yıkılacak

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, afet riski altındaki yapıların dönüşümü kapsamında Bolu’da 3 bine yakın binayı yıkmayı planlıyor. Bolu İl genel meclisinin Çarşamba günü gerçekleştirilen oturumuna katılan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yusuf Kadı, 2013 yılı için kurumunun bütçe rakamını 190 bin TL olarak açıkladı. Kadı, Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında  önemli açıklamada bulundu. Yıkımı planlanan riskli evlerden taşınacak ailelere aylık kira yardımı yapılacağını ve nakliye giderlerinin de devlet tarafından karşılanacağını vurgulayan Kadı, Bolu’da yapılacak çalışmalar için vatandaşlardan gelecek taleplerin kendileri için büyük bir önem taşıdığını vurguladı.“Bolu’da Kentsel Dönüşüm Projesi’ni hayata geçirebilmek için bina sahiplerinin başvurularını bekliyoruz” diyen Kadı, “Binasının afet konusundaki güvenilirliğinden endişe duyan vatandaşlarımızın müdürlüklerimize dilekçe başvurularında yapması, kurumumuzun inceleme yapması için yeterlidir. Afet dayanıklılığı için yapılacak incelemelerin giderleri için ise, başvuru yapanlardan bina yapım maliyetinin binde 2 oranında bedel talep ediyoruz. İncelemeler sonrası ise, Kentsel Dönüşüm Projesi’ne dâhil edilecek binalar için ya yıkım, ya da güçlendirme yapılması yönünde rapor oluşturuyoruz.”dedi.

 

Riskli bölgelere ağırlık verilecek

 

Bolu’da riskli bölgelerde Kentsel Dönüşüm’ün öncelikli olarak uygulanacağının altını çizen Kadı, “Bina sahiplerine önce kendi imkânlarıyla yıkmalarını önereceğiz. Eğer şahıs yıkmazsa, o zaman biz devreye gireceğiz ve binayı yıkacağız. Binalarının afete karşı dayanıklı olmadığını düşünen vatandaşlarımıza bakanlığımız kolaylıklar sağlamaya hazırlanıyor. Bankaların mevcut faiz oranlarından çok daha düşük rakamlarla vatandaşlar banka kredisi kullanabilecek ve evlerini yaptırabilecek. Gerektiği takdirde ise devlet devreye girecek ve faizi devlet ödeyecek” biçiminde konuştu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128