BOLU'DA AĞDA CAMİİ NEREDE?

İsmail HOTAKOĞLU yazdı...

BOLU'DA AĞDA CAMİİ NEREDE?

      Bu soruyu ,  Bolu müftülüğü, Bolu valiliği ve iktidar siyasileri ve sivil toplum örgütlerine soruyorum.Belki verecekleri bir cevap var.İhsaniye mahallesi İsmetpaşa caddesinde diyecekler.Evet, eskisi orada ve bir yıldır onarılmayı bekliyor.Ara sıra birileri geliyor , bir şeyler yapıyor.Yani restore ediyorlar.

     Öncelikle ben şunu söyleyeyim.Mesleğim Mimar'lık ve 38 yıldır bu meslekteyim.Bolu Belediyesinin Fen İşleri,İmar, su İşleri;Park Bahçeler gibi birimlerinde 25 yıl hizmet yaptım.

     Neler demek istediğimi anlatayım. 1894 yılında yapılan bu cami, yıllarca vatandaşların  küçük onarımları ile ayakta kalmış ve ibadet yapılıyordu. 2009 veya 2010 yılında cemaatin girişimleri ile Vakıflar bölge müdürlüğüne yapılan müracaatlar neticesinde 2015 yılının Temmuz ayında restorasyon işi ihale edilmiş Ağustos ayı itibariyle de çalışmalar başlamış ve halen devam etmektedir.

    İhale edildiği bilgisini alan cami görevlilerinin,  bizlerle yaptığı sohbetlerde, tamirat müddetince cemaatin dağılmaması için namaz kılacak bir mekan bulunması için ne yapabiliriz ? konusu gündeme gelmiştir. Müftülüğün ,bu konuda her hangi bir girişimi olmadığını bildiğimizden bu işe öncü olduk ve Kartal İnşaat firması sahibi SALİM KARTAL beyin Hisar tepesi çıkışında yaptığı binanın ibadet yapılabilmesi için ve onarımında en fazla 6 ay gibi kısa sürede biteceğini tahmin ederek  bina anahtarlarını talep ettik  ve kendiside, Allah   razı olsun derhal teklife olumlu bakarak bizlere bu imkanı tanıdı. Sedaş elektrik işletmesinde aboneliği üzerimize alarak abonelik işlemi tamamlandı ve elektrik tesisatını da ARSLAN ELEKTRİK  firmasının yardımları ile hallederek bir yıldır geçici olarak ibadet yapılmaktadır.Müteahhit firma ,her zaman için satacak veya kiralayacak olduğu bir yapıyı kullanıma açmış ve Ağda camiinin onarımının bitmesini beklemektedir.

  Ramazan ayında cami ibadete açılır umuduyla çevredeki esnaf arkadaşların girişimleri ile 16000 tl.lik halı siparişi verilmiş,parası  derhal toplanmış,halı dokunmuş ve döşemeye hazır hale getirilmiştir.

    Bu işlerin oluşumu ve gelişiminde ,BOLU MÜFTÜLÜĞÜNÜN  HİÇ BİR  GİRİŞİMİNİ,ÇABASINI, GÖRMEDİM VE DUYMADIM.

    Bu caminin ihale öncesi, röleve dediğimiz, mevcut durum projesi  çizilir.Yani yapının mevcut hali projesi  demektir.İşin yapımında da buna bağlı olarak hareket edilir. Belli bir rakamdan ve belli kalem fasıllarından keşif hazırlanır ve ihaleye çıkar ve uygulamada artı ve eksiler  göz önüne alınarak değerlendirilir.Acaba müftülük, duvarların sıvaları sökülürken çatlakları  gördü mü? Tavan , Taban ve merdiven  tahtalarının çürükleri ile, balkon mahfelinin eğriliğini gördü mü? Minberin  ve kürsünün , Bolu Suni tahta  fabrikasında  imal edilen kontrplaktan olduğunu gördü mü? Ve bugün, bu camide neler yapıldığını biliyor mu?  Bütün bunları, her ne kadar cami  görevliniz bakacak ve görecekse de, sizler bir kurum ve makam olarak , bu tespitleri sizlerin yapmanız, Vakıflar Genel müdürlüğü  ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile şifahi ve yazılı temasa geçmeniz gerekmez mi?

   Taban tahtalarının taşıyıcıları ve tahtaları çürük olup içeride yıllarca rutubet yapmıştır.Çürük ahşaplar  macun ve  eskitme boya yapılarak ,güya orijinal hal almaktadır. Kontrplak malzemenin nesi tarihi özelliktedir de  minber ve kürsü tarihi özellik taşımaktadır.

   Ayrıca, bu cami, konum icabı yukarı çarşı dediğimiz bölgededir.Batı cephesi kapalı ve özel mülkiyetli bir parseldir.Belediyesi buraya inşaat ruhsatı verebilir veya yeşil alan  yapabilir.Belediye ile diyaloğa geçerek,Vilayet,Diyanet vakfı işbirliği ile bu parselin satın alınarak, cami için şadırvan, abdesthane, bay ve bayan wc yapımı  için öncü olmanız  büyük bir hizmet olur.Mevcut Wc yıllar önce yapılmış olup 2000 yılında Fen işleri müdürlüğü görevi yaparken revizyonu tarafımdan yaptırılmıştır.Vakıflar Bölge müdürlüğünün mevcut tuvaletlerle ilgili Belediyemize müracaatı olmuş ama sonucunu bilmiyorum.

    BOLU VALİMİZEDE ŞUNU HATIRLATMAK İSTERİM; Yukarıda yazdıklarım  bir şeyi sahiplenme ve layıkıyla yapılması işidir.Bu tür binalar, ömür hayatlarında devlet tarafından bir kere onarılır, daha sonra kaderlerine terk edilirler.Bolumuz da tarihi eser yok denecek kadar azdır.Bunlar her ne kadar işçilik ve malzeme olarak tarihi olmasalar da tarih olarak tarihilerdir.Bu yazdıklarımı en kısa zamanda cami inşaatına gelerek yerinde görmenizde yarar vardır. Tabaklar mahallesi Tabaklar hamamı arkasındaki Somuncu camiside onarıldı ama daha sonra cami görevlisi tarafından birçok problemle karşılaşıldığı  bilinmektedir. Siyasilere daha sonra sıkıntılar söylendiğinde de daha önce niye haber vermediniz diyerek işin içinden sıyırmışlardır.

    Vakıflar Bölge müdürü, imam kadrosundan  bu makama geçmiş ve teknik değildir.Ayda bir sefer yapılan İl koordinasyon toplantılarına geldiklerinde caminin yanında tesadüfen karşılaşıldığında birkaç eksik iş, taban ve tavan tahta çürükleri gösterilip ,bunlar ne olacak sorularına bizler cevap alamadık ama sizlerin, iş işten geçmeden ve yapılanı yerinde gördükten sonra sağlıklı cevap alacağınızı umarım.

Şayet yapılanı yerinde görmeden yine bir koordinasyon toplantısında akıbeti sorarsanız klasik cevap alırsınız.Şu kadar keşif bedelli, şu kadar süreli ve şu zamanda bitecek,çalışmalar düzenli gidiyor.

      BU KONUYU, MİLLETVEKİLİ ALİ BEYE, ben üç sefer, en samimi arkadaşı üç sefer ilettik.Şu camiye bir gelinde. yapılan ve yapılacak olanı kendi gözünüzle görün, yarın eksik ve kusurda haberim yoktu demeyin, dedik. ama kendileri  çok meşguller.BOLU'da çok büyük bir yer ya;Ulaşmaları  saatler ve günler alır Ya; Yolu üzerindeki cami inşaatına beş dakikalık bir zaman ayıramamışlardır.

     Ayrıca siyasi partilerin iktidar kanadındakiler ve onların kanatları altındaki sivil toplum örgütleri zamanınızı, böyle hayırlı işlerin düzgünlüğüne ayırmanız, bir ata, bir ecdat yadigarına sahip çıkmanız daha hayırlıdır.

    Birçok gözün ve birçok ortak aklın birliğinden çok güzel eserler eskisinden daha orijinal hal alabilir.Örneğin,bu caminin tabanındaki ahşap döşeme yerine  betonarme döşeme  olması  daha iyi olur. Minber ve kürsünün yenilenmesi çok estetik ve anlamlı olur.Cami batısındaki boş arsanın istimlak edilerek cami sosyal tesislerinin yapımı sağlanır daha anlamlı olur kanaatindeyim.Bu konu, Belediye Başkanımızla ciddi şekilde istişare edilirse, çözüme kavuşmaması için hiç bir neden yoktur.

  işin özüne gelecek olursak, yapılan işler ve harcanan paralar bu milletin parasıdır.

     Burada işin özü, valilik makamının öncülüğünde tüm ilgili kurumların yetkilileri ile cami inşaatında acilen inceleme yaparak neticeye ulaşmaktan geçer.

     Bugüne kadar bu  konu niye gündeme gelmedi diye sorabilirsiniz? Onarımın başlangıç tarihi 2015 yılı Ağustos ayı başı ve toplamda en fazla 3 veya 4 aylık inşaat safahatı olur, iş fazla uzamaz ve  tarihi yapı olduğu içinde kurumlarca da önemsenir ve benimsenir ve de derli toplu bir eser ortaya çıkar umudu ile birkaç şahsi çabamız oldu. Görünen o ki değişen bir şey olmadığı gibi olacağının da umudu kalmadığından gündeme getirildi.İnşallah ,bundan sonra duyan, gören,ilgilenen olur.

  Duymak başka şeydir, görmek başka şeydir.Gören göz her şeyi daha ortaya koyar.Onun için herkesin alıcı gözle camideki çalışmaları gözlemlemesi gerekir.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2016, 17:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Recayi ÇAĞLAR
Recayi ÇAĞLAR - 4 yıl Önce

ağabey kalemine sağlık. siz konuyu işlemeseydiniz ben gündeme getirmeyi düşünmüştüm. çünkü bayram ziyareti için gittiğim o caminin emekli imamı olan amcama konuyu sordum. o da beni yeterli ölçüde aydınlatamadı.
sizden allah razı olsun. selam ve saygılarımla.
recayi çağlar

SIRADAKİ HABER

banner128