Bolu’da Bin 65 kişi işsizlik maaşı alıyor

2018 yılı İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 3’üncü Olağan Toplantısı yapıldı. Toplantıda 4 gündem maddesi görüşüldü ve karara bağlandı. Yapılan toplantıda işsizlerin işlerini beğenmedikleri gerçeği ortaya çıktı.

Bolu’da Bin 65 kişi işsizlik maaşı alıyor

Haber: Kasım ŞAHİN

Valilik Abant Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Bolu Valisi Aydın Baruş, Vali Yardımcısı Hakkı Loğoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, Bolu Çalışma ve İş Kurumu Müdürü İsmail Yalçın ile İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyeleri katıldı.Toplantının açılış konuşmasını yapan Bolu Valisi Aydın Baruş,  “İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısının Bolu’ya hayırlar getirmesi temennisinde bulunarak ilimizin istihdamının olumlu yönde etkilenmesine katkı sağlar” dedi.

BOLU İLK 10’DE YER ALIYOR

Toplantıda istihdam politikasına yönelik çalışmalar kapsamında İŞKUR’un ilk 6 aylık faaliyetlerini aktaran Bolu Çalışma ve İş Kurumu Müdürü İsmail Yalçın, 2018 yılının ilk 6 aylık döneminde İşbaşı Eğitim Programı kapsamında 756 kişiye ulaştıklarını kaydetti ve bu kapsamda Türkiye’de Bolu’nun ilk onda yer aldığını söyledi. Diğer taraftan 500 kişiye de girişimcilik eğitimleri vereceklerini kaydeden Yalçın, Toplum Yararına Programı kapsamında da ilk 6 ayda 1357 kişiye yardımcı olunduğunu kaydetti.

İŞE BAŞLAMA ORANI %42

2018 yılının ilk 6 Ayı’nı değerlendirmeye devam eden Bolu Çalışma ve İş Kurumu Müdürü İsmail Yalçın, ilk 6 ayda işçi aranan iş pozisyonu sayısının 5 bin 75 olduğunu, bu iş pozisyonları için 6 bin 943 kişiyi bu işlere yönlendirdiklerini ama işe yerleştirmelerin 2 bin 915 olduğunu kaydederek,  yönlendirilen işsizlerin işleri beğenmediklerini kaydetti.

Diğer taraftan ise bu konuda ilginç bir veri de paylaşıldı. Bolu Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren bir fabrikanın İŞKUR aracılığıyla 300 kişi istihdam etmek istediği, İŞKUR olarak 276 kişinin İŞKUR belgesiyle direk kurumdan fabrikaya gönderildiği ama bu gönderilen kişilerden yaklaşık 50 kişinin fabrika temsilcileri ile görüşme yaptığı bilgisi verildi. Diğer taraftan ise bu işçi alımı için İŞKUR sistemine kayıtlı olan yaklaşık 2 bin 500 kişiye SMS atıldığı ve internet aracılığı ile de ilana çıkıldığı öğrenildi. Bolu Çalışma ve İş Kurumu Müdürü İsmail Yalçın ayrıca ilk 6 aylık sürede 9 bin 123 iş arayan kişiyle birebir görüşme yaptıklarını da kaydetti. Diğer taraftan işsizlik maaşları konusunda da Kurul üyelerine bilgiler veren Yalçın şu anda Bolu’da Bin 65 kişinin işsizlik maaşı almaya devam ettiği ifade edildi. 

 

Toplantının diğer gündem maddelerinde ise Milli İstihdam Seferberliği kapsamında Eski Hükümlülere Yönelik Hibe Desteğinden yararlanmak isteyen 4 projenin değerlendirilmesi, Kurs Denetim Kurullarınca düzenlenen denetim raporlarının değerlendirilmesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce bazı okullarda yeni dal-branş açılması veya kapatılması ile ilgili tekliflerin değerlendirilmesi kurul üyelerince yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner133

banner129