Bolu’da bulunan parkların tamamına meyve ağacı

Bolu Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü tarafından başlatılan yeni bir proje ile Bolu Merkez’de bulunan parklara meyve ağaçları dikilmeye başlandı. Proje kapsamında Kalıcı Konutlar ’da bulunan DASK Parkı’nda basın mensupları ile bir araya gelen Yılmaz ve gazeteciler birlikte ağaç dikti.

 Bolu’da bulunan parkların tamamına meyve ağacı

Bolu İli Merkezi’nde bulunan tüm parklarda meyve ağacı dikilmesi ile ilgili bir proje başlatan Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Proje kapsamında Kalıcı Konutlar ‘da bulunan DASK Parkı’nda gerçekleştirilen dikimde basın mensupları ile bir araya gelen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ilk ağacı gazeteciler ile birlikte dikti.

“Parklarda dinlenen vatandaşlarımız oyun oynayan çocuklarımız bu meyvelerden yiyebilecek”

DASK Parkı’nda gazeteciler ile beraber elma ve armut ağaçları diken Başkan Alaaddin Yılmaz, proje ile ilgili bilgiler vererek şöyle konuştu:  

Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz bu güne kadar Bolu’ya 130 park kazandırdı. Bunların arasında Atatürk Orman Parkı ve Karaçayır Parkı gibi çok büyük parklar da bulunuyor mahalle aralarında yapılmış küçük parklarda bulunuyor. Tabi bu parklarımız çocuklarımızın oynadığı, yaşlılarımızın oturduğu dinlendiği ve en azından sosyal bir aktivite olarak yeşilliğin sağlandığı alanlar. Biz bu parklarımızın tamamında yavaş yavaş meyveli ağaçlar da dikiyoruz. Benim ilk göreve başladığımız dönemde arkadaşlarımızdan istediğimiz karadut, kendi lekesini kendi yaprağıyla çıkaran dut, ondan daha halen ciddi anlamda bulup dikemedik. Bir mor dut dediğimiz bir de beyaz dut. Bunlar eğer parkta varsa çoluk çocuk geldiğinde burada oynarken yiyebilirler. Kurt kuş neyse beslenir. Bunun yanında yavaş yavaş elma ağaçları dikmeye başlıyoruz. Armut ağaçları dikmeye başlıyoruz. Çocuklarımız artık köyde yaşamadığı için ağaçları bilmiyor. Bu şu demektir demek ki yavaş yavaş kökümüzden kopuyoruz. Bir de endemik türlerimiz var. Bunlardan bir tanesi dağ fındığı dediğimiz özel bir fındığımız. Ondan da bütün parklarımıza dikiyoruz. Bu fındık türü ve ceviz türü ağaçlar yüzyıllarca yaşayan ağaçlar. Bebek ormanımızda da daha çok bu ağaçlara yöneliyoruz ki torununu götürsün bu ağaç benim zamanımda dikildi diyebilsin. Aynı zamanda hem meyvesinden istifade edebildiğimiz gibi ileriki dönemde de kütüğünden istifade edebilecek ağaçlara doğru yöneliyoruz. Önümüzdeki dönem içerisinde bu tür çalışmaları daha da şekillendireceğiz. Bu konuda tabi Başkan Yardımcımız Emine Hanım olmak şartıyla, Park Bahçeler Müdürlüğü’nde çalışan bütün personelimiz ve aynı zamanda şehrimizi güzelleştirmek için uğraşan herkese teşekkür ediyorum. Her geçen gün şehrimizin güzelliği artarken işte bu park ve bahçelerimizdeki çeşitliliği de artırmaya çalışıyoruz. İnşallah bunlar güzel çalışmalar olacaktır” HABER MERKEZİGüncelleme Tarihi: 26 Haziran 2015, 18:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emre AKGÜNEY
Emre AKGÜNEY - 5 yıl Önce

bizim başkan birtane ellerine sağlık başkan sayende bolu güzelleşti

SIRADAKİ HABER

banner128