Bolu’da Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Depremi

10 Esnaf Odası bir araya gelip ikinci bir kooperatif kuruyor Terziler Odası eski başkanı ve S.S. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Koop. Başkanı olan Ahmet Yoltaş’ın yıllardır esnaflara çektirdiği çile sonrası, 10 oda birleşerek yeni bir kooperatif kuruyor. Başkan Yoltaş’ın yandaşlarına kredi verip diğer oda üyelerine kredi vermediği, 4 bin üzeri olan üye sayısının 400’ye düşürmesi iddiasıyla 10 oda başkanı bir araya gelerek, ikinci bir Esnaf Kefalet Kooperatifini kurmak için görüşmeler yaptığı gelen bilgiler arasında. 10 Oda başkanının yılbaşından önce yeni kooperatifin kurulması için gerekli girişimlerde bulunduğu da öğrenildi.

Bolu’da Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Depremi

ÖZEL HABER: KASIM ŞAHİN

Yaklaşık 15 yıldır Esnaf Kefalet Başkanlığı yapan Ahmet Yoltaş’a kötü haber odalardan geldi. Edinilen bilgiye göre 10 Oda başkanı yapılanlara dayanamayarak Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Yoltaş’a bayrak açtılar. Oda başkanlarının hafta içinde bir dizi toplantı yaparak düğmeye bastıkları ve yeni yıl gelmeden kooperatifin kurulacağı öğrenildi. Oda başkanlarının bu kararı almasındaki etkenler arasında, 4 bin üzerinde olan üye sayısının 400 civarına düşürülmesi ve krediye en çok ihtiyaç olduğu zaman esnaflara ayrımcılık yapılarak kredi verildiği iddiası oldu.

Tartışmaların Odağı Oldu

Bilindiği üzerine, 15 yıldır görevde olan Ahmet Yoltaş başkanlığındaki kooperatifte, bir çalışan tarafından evrakta sahtekarlık suçundan hapis cezası almıştı. Sonrasında başkan hakkında suç duyurusunda bulunulmuş, 12 maddeden yargılanan yönetimde Başkan Yoltaş 5 ay hapis cezası almış ve ceza ertelenmişti. Bütün bu yaşananlara rağmen Ahmet Yoltaş istifa etmeyerek koltuğunda oturmaya devam ediyordu.

Üye Sayısı % 10 Altına Düştü

Başkan Ahmet Yoltaş’a karşı bayrak açılmasının önemli gerekçelerinden bir de üye sayısındaki azalma olarak gösterildi. 10 Oda başkanı, 4 bin üzerinde olan üye sayısının 400 civarına inmesini kabul edilemez buldular. Oda başkanlarının, hükümetin esnafa vereceği faizsiz krediyi kooperatifler üzerinden yapacaklarını öğrenince, yeni kooperatif için hazırlığa başladılar. Başkanların, 400 üyeye verilecek kredinin Bolu’ya atılan en büyük kazık olduğunu düşünüyorlar. 4 bin olan esnafın % 10’a düşürülmesi, seçimlerde yaşanacak olumsuz gelişmeler üzerine olmasına karşılık, geri kalan esnafın kredi alamaması ekonomiye darbe olacağı konusunda birleştiler. Çıkarılan üyelerin gerekçesi ne olursa olsun kazanılması gerektiğini, yeni üyelerle sayının artırılarak Bolu ekonomisinin canlanmasına inandıkları için bu yola çıktıkları da gelen bilgile arasında.

Kooperatif Kuruluyor

Gelen bilgiler içinde, 100 esnafla birlikte yeni bir kooperatifin kurulması için sayının hazır olduğu öğrenildi. Yasada var olan ilgili madde gereği, 100 üye ile noterden yapılan sözleşmeyle kooperatif kuruluyor. Ayrıca bu 100 üyenin de isimlerinin belli olduğu ve yakın zamanda kooperatifin kurulacağı öğrenildi.

Yakında Açıklama Yapılacak

Bir araya gelen 10 oda başkanının yakında kamuoyuna ve Bolu esnafına konu hakkında geniş çaplı bir açıklama yapacağı, açıklamayla birlikte yeni yıl öncesi kooperatif çalışmalara başlayacağı da öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2015, 18:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bolu sevdalısı
Bolu sevdalısı - 4 yıl Önce

güzel ve çok geç kalınmış bi haber bu adamın yıllardr koop ve eskop otelini çiftlik gibi kullandığını herkes biliyo örnek olarak koop kullandığı arabaya bakın ne demek istediğim konusunda bir ipucu olabilir

mağdur
mağdur - 4 yıl Önce

yoltaş yaptıklarıyla ve kendi malı sandığı kooperatifteki yanlı davranışlarıyla ayıp etti. nasıl can verir bilemem...

ESNAF
ESNAF - 4 yıl Önce

kasım şahin en yeni ve orijinal haberleri sen yapıyorsun tebrikler. bu yeni oluşum mutlaka gerçekleşmelidir esnaf rahat kredi kullanması için şart. aynı değişimi besob da da yapılabilse esnafın önü tamamen açılır. bu iki kurum un başındakiler saltanat gibi kullanıyorlar haybeyede maaş alıyorlar

Murat
Murat - 4 yıl Önce

yoldas ciftliginide boyle kaybedecek bu dusunceyi bulan arkadsa tskkr ederim kop kurdularinda ellerinden operim

SIRADAKİ HABER