Bolu’da kaç filyasyon ekibi var?

​​​​​​​Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsüne karşı filyasyon çalışmasıyla ilgili açıklamalar yapmasının ardından gözler ilimizde kaç filyasyon ekibinin görev yaptığına çevrildi.

Bolu’da kaç filyasyon ekibi var?

Haber: C. Kutay Aykan

Bakan Koca, filyasyon ekibi hakkında şu bilgileri verdi; “Yayılma hızını kontrol altına almaya başladık. Filyasyon kelimesini çok duydunuz. İşte bu ağırlıklı filyasyonla oldu. Bu kelimeyi ilerideki günlerde unutmayacaksınız. Filyasyon bildiğiniz gibi bulaşıcı hastalıkla ilgili temas zincirinin tanınmasının adıdır. Vaka artış hızının erkenden düşüşe geçmesini biz filyasyon uygulaması ile sağladık. Filyasyonda neler oluyor. Bu kişilere ulaşılıyor. Tanı konanlar izole ediliyor ve tedavilerine başlanıyor. Filyason uygulaması soruya güçlü bir cevap getiriyor. Biz nokta atışı yaparak ilerliyoruz. Yaygın temas taraması, sıkı takip. Salgının önünü kesmenin yolu bu. Dünyada birçok ülke ise filyasyonu kullanmayıp sadece şikayetle ilerliyor.

Türkiye'de ölüm artış hızındaki yavaşlama 5. haftada gerçekleşmiştir. En erken yakalan ülkeyiz. Vaka artış hızının inişe geçmiş olması mücadelede doğru yolda olduğumuzun, tedbirlerin sonuç verdiğini ve sonuç alacağımızın işaretidir. Yöntemi ilkece benimseyen en yaygın şekilde filyasyon yapan Türkiye'dir. Yeni bir tanı konduğunda nasıl yapıyoruz. Hastanın detaylı bir hikayesini, kimle ne zaman görüştüğü yakınlarındaki insanların bilgileri toplanıyor. Bir vaka tespit edildiğinde iş ve ailesi otomatik sisteme düşüyor. Filyasyon ekibi de harekete geçiyor. 3 kişiden oluşan ekipler vaka ortaya çıkar çıkmaz 48 saat zaman zarfında taramaktadırlar”

Bu açıklamanın ardından Bolu’da kaç kişinin filyasyon ekibinin olduğuna çevrildi. Edinilen bilgiye göre İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde ve hastanelerde görev yapan 40 kişilik bir kuruldu. Bu ekibin başında ise bir doktor, bir sağlıkçı ve uzman bulunmakta. Bolu’nun 40 kişilik filyasyon ekibi çalışmalara başladı,

Volkan Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER