Bolu’da “kitaplı günler” başladı

Bu yıl 1'incisi düzenlenen Kitap Günleri'ne Türkiye'nin çeşitli illerinden 28 yayınevi katıldı.

Bolu’da “kitaplı günler” başladı
 Bolu Valiliği ile Bolu Belediyesi, gençleri kitap okumaya yönlendirmek için Kitap Günleri düzenledi. Bu yıl 1'incisi düzenlenen Kitap Günleri'ne Türkiye'nin çeşitli illerinden 28 yayınevi katıldı. Etkinliğe katılan Bolu Valisi İbrahim Özçimen, daire müdürleri ve öğrenciler ile birlikte bir süre kitap okudu. 3 gün sürecek olan etkinlikte, programa katılan yazarlar tarafından kitaplar imzalanacak ve tüm kitaplar indirimli olarak satılacak. Atatürk Orman Parkı'nda bulunan salonda düzenlenen programa Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Bolu Belediyesi Başkan Vekili Haluk İnceler, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emin Semercioğlu, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program konuşmaları ile devam etti. İlk olarak Tertip Komitesi adına konuşan Gazeteci Yazar Erol Yıldız, "Bolu'da kitap okumanın artırılması ve 7'den 70'e herkese kitap sevgisini aşılanması için yapılmış ilk girişim olan bu ilk günümüzün inşallah devamı gelir düşüncesisiye bu güzelliklerinden hareket ederek bize destek veren tüm kuruluşlar olarak devamını diliyor hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum" dedi.

 

Kitap günleri kalıcı hale gelecek

 

 

Bolu Belediyesi Başkan Vekili Haluk İnceler ise yaptığı konuşmasında, "Tarihi ve kültür şehri olan Bolu'muzda düzenlenen Geleneksel Bolu 1'nci Kitap günlerinin açmanın gururunu yaşıyoruz. Bolu Valiliği ve Bolu Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen kitap günlerinde yayınevlerini, yayıncıları, yazarları ve okurları buluşturmak, tanıştırmak en büyük temennimiz. 3 gün sürecek olan ve birçok yayınevinin de katılacağı Geleneksel Bolu 1'nci Kitap Günlerinde yayınevlerinin getireceği çok sayıdaki yazarlar kitaplarını imzalayacaklar. Kitap günlerine katılan bütün yayınevleri ve yazarlarımıza bizleri şereflendirdikleri için teşekkür ediyor, hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum" ifadelerine yer verdi.

 

Mutlaka okumaya ihtiyacımız vardır

 

Okumanın, doğduğu andan itibaren birçok eğitim süreci geçiren insan için en kolay ve en etkili öğrenme yolu olduğunu ifade eden Vali İbrahim Özçimen, "Sahip oldukları bilgileri bu yolu kullanarak edinen gelişmiş ülkeler, günümüzde daha fazla okuma alışkanlığına sahip olmanın sağladığı avantajları her alanda yaşamaktadırlar. Geri kalmış toplumların karşılaştıkları sorunların birçoğunun kaynağında ise okumamak dolayısıyla eğitimsizlik yer almaktadır. Bu toplumlarda kişiler, okuyarak geçirebilecekleri zamanları çoğunlukla yararsız uğraşılarla geçirmektedirler. Oysa okuma alışkanlığı öncelikle kişilerin kendisi için mutlaka edinilmesi gereken bir alışkanlıktır. Yemek, içmek nasıl bedenimizin ihtiyacı ise, okumak da ruhumuzun, gönlümüzün vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. Hayatımızı, ruhumuzu, kafamızı, düşüncelerimizi ve fikirlerimizi aydınlatmak için mutlaka okumaya ihtiyacımız vardır. Okuyarak olayların ve gelişmelerin iç yüzünü öğrenen bir kişi, öncelikle kendine olan güvenini artırır. Bu ise aynı zamanda düşünce ufkunu geliştirip, geniş bir görüş açısı sağlayarak, olayların görünen yüzünün arkasındaki gerçekleri anlama yeteneği kazandırır. Ayrıca okuyan kişiler çok okumanın beraberinde getirdiği zengin kelime dağarcığına sahip oldukları için, hikmetli ve etkileyici konuşarak hitap ettikleri kişilerde etki uyandırırlar. Bu etki ise insanlarla ilişkileri güçlendirmekte, kişiye daha sosyal bir karakter kazandırmaktadır. Dahası, geniş kelime dağarcığı, insanın daha fazla kavramla düşünebilmesini de sağlar. Yani düşünce kapasitesini ve kültür düzeyini artırır" dedi.

 

“İnsan ancak okumak

yazmakla insan olur”

 

 

Ülkemizde ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda önemli gelişmeler olmasına rağmen kitap, dergi, gazete okuma konusunda hala problemlerin devam etmekte olduğunun altını çizen Vali Özçimen, "Bu sorunu çözecek olan kişiler ise kitap okuma alışkanlığını kazanacak gençler olacaktır. Dünyada hızla meydana gelen bu değişmeler ve gelişmelere ulaşmanın ve bu yarışta ülkemizin geri kalmamasının en önemli yolu hiç kuşkusuz okumaktır. Dinimiz de okumaya ve öğrenmeye büyük önem vermiştir. Yüce Allah’ın Peygamberimize ilk emri “Oku!” dur. Her bilgi okumakla öğrenilmektedir. Okumak ve çocuklarımızı okumaya alıştırmak, en büyük görevlerimizdendir. Çünkü medeni dünya, bilgi ve teknik üzerine kurulmuştur. Kalkınmak, sağlam kişiliğe sahip olmak, düşünce ve hayalleri geliştirmek ancak kitap okumakla mümkündür. “İnsan ancak okumak yazmakla insan olur.” Sevgili peygamberimiz de “Ya okuyan ve öğrenen veya dinleyen veya okumayı ve öğrenmeyi sevenlerden olun. Sakın 3'ncüsü olma” buyurmuşlardır" dedi.Vali Özçimen "Tarihten bu yana kitap üzerine kurulmuş bütün hâkimiyetler uzun sürmüş, kitapsız kurulan medeniyetler çok kısa zamanda yıkılmaya mahkum olmuştur. Kitap bir milletin geleceğidir. Geçmişte, günümüzde olan olayları, gelişmeleri bize aktaran araç olan kitabı her insan kullanmalıdır ve bundan faydalanmalıdır. Kitap okumayan bir millet karanlığa gömülmeye mahkûmdur. Kitap en iyi arkadaştır. Bize hiç kızmazlar. Raflarında sessizce kendilerinin okunacağı günü beklerler. Eğer bir gün içlerinden birini alırsak bize büyük bir sevgiyle en güzel bilgilerini verirler, en heyecanlı masalları anlatırlar, şiirlerini seslendirirler. Daha çok kitap okuyan bir toplum olabilmek beklenti ve heyecanıyla buraya gelen insanları bundan sonra da gelecek insanlarımızı saygıyla, sevgiyle selamlıyor, fuarımızın büyüyerek gelişmesini umuyor herkese saygılar sunuyorum" diyerek konuşmasına son verdi. Konuşmaların ardından Vali İbrahim Özçimen ve salonda bulunan herkes, kitap okumanın önemine vurgu yapmak için 5 dakika kitap okudular.Kitap okunmasının ardından Vali İbrahim Özçimen ve beraberindekiler yayınevleri tarafından açılan standları gezerek sergiledikleri kitaplar ve eserler hakkında da bilgiler aldılar.Standları gezerek bilgiler alan Vali İbrahim Özçimen, yeni nesillere kitap okuma alışkanlığının kazandırılması için böyle etkinliklerin yapılmasının ve bu etkinliklerde okuyucuları indirimli kitap sahibi yapmanın faydalı olacağını söyledi.3-5 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Geleneksel Bolu 1'nci Kitap Günleri etkinlikleri çerçevesinde yayınevleri tarafından okuyuculara %20-%50 arasında değişen indirimli kitap satışı yapılacak. Etkinlikte bazı yayınevleri de yazarlarını getirerek kitaplarını imzalatacaklar.

 

Yazarlarını getirecek olan yayın evleri;

 

Alter Yayıncılık tarafından Erol Yıldız Cumartesi saat 14:00'da,

Alter Yayıncılık tarafından Ayşe Gülten Kırıcı Cumartesi-Pazar günü Gün Boyu,

 

Aydili Yayıncılık tarafından Suat Özdemir Pazar günü saat 12:00'da,

Aydili Yayıncılık tarafından Mahir Dönmez Pazar günü saat 12:00'da,

Aydili Yayıncılık tarafından Anıl Küsen Cumartesi-Pazan günü Gün boyu,

 

Ürün Yayıncılık tarafından Hasan Kaplan Cumartesi Günü Gün boyu,

Ürün Yayıncılık tarafından Nuran Ateş Cuma Günü saat 13:00'da,

 

Ümit Kitap tarafından Tahir Taner Cumartesi günü saat 14:00'da,

 

Koza-Mavi Yunus-Ahiler Kitap tarafından Mine Akçakoca Özgün Cuma-Cumartesi günü Gün boyu,

 

Bu Yayınevi tarafından Mehmet Kemal Erdoğan Cumartesi-Pazar günü gün boyu,

 

Okan Yayıncılık tarafından Ruhi Okan Cumartesi-Pazar günü Gün boyu

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2013, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER