“ Bolu’da ne kadar yeteneksiz yöneticiler olduğunun göstergesidir “

Bolu Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği tarafından yapılan 30 milyon TL değerindeki bir ihalede usulsüzlük yapıldığı iddialarının ortaya çıkmasının ardından Ses Bolu Şube Eşbaşkanı Özkan Üstün'de sesiz kalmayarak yazılı bir basın açıklaması yaptı. Üstün; " Bolu’da ne kadar yeteneksiz yöneticiler olduğunun göstergesidir " dedi.

“ Bolu’da ne kadar yeteneksiz yöneticiler olduğunun göstergesidir “

Haber: Semih BAYKAL

Konuyla ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında Başkan Üstün şunları söyledi; " İlimizdeki sağlık kurumlarının yöneticileri hakkındaki milyonlarca liralık yolsuzluk iddiaları bir kez daha ne kadar haklı olduğumuzu ortaya çıkarmıştır. Biz defalarca ilimizdeki hastanelerin kötü yönetildiğini ifade etmemize rağmen inatla ve ısrarla sözümüz dinlenmemiş, kulak arkası edilmiştir. Hatta bizim açıklamalarımıza karşın açıklamalar yapılmış ve sağlık alanındaki yöneticiler inatla desteklenmiştir.  Şu anda da görmekteyiz ki bu kadar büyük iddialar karşısında yetkili hiç kimseden bir açıklama gelmemektedir. En ufak sendikal eylem ve etkinliklerimizden dolayı hemen soruşturma açan ve ceza verebilmek için çırpınan yetkililerin bu suskunlukları manidardır. Yine yetkili ama etkisiz sendika daha 2015 Ağustos ayında hastane yöneticileri için bunlar ‘müteahhit yönetici‘ derken kasım ayından itibaren 400 personel mağdur olmasına rağmen neden bir anda hastane yöneticilerini bu kadar sever hale gelmiştir. Bu süreçte sağlık çalışanları en ufak işini yaptırabilmek için diğer sendikalardan istifa edip bu sendikaya geçmek zorunda kalmış mıdır? Özellikle 3. Basamaktan (tıp fakültesi) 2. Basamağa ( Köroğlu ve merkez ünite) yapılan geçici görevlendirmeler de kimin ve kimlerin dedikleri uygulanmıştır.  Suskunluğun nedeni bu olabilir mi? Sağlık alanında ki yatırımları (özellikle rahmetli İZZET BAYSAL sayesinde) ile birçok ilin imtina ile baktığı Bolu kötü yönetimler yüzünden yüzkarası iddialarla ülke gündemine düşmüştür. Bolu da sağlık alanında çalışan emekçiler de bu kötü yönetim yüzünden mutsuz olmuş ve psikolojisi bozuk hale gelmiştir. Bolu da adam kayırma ve torpil en üst düzeye çıkmış, en basit servis değişiklikleri bile hiçbir kritere bakmadan sendikal ve siyasal baskı aracı haline getirilmiştir. Sadece torpille yapılan atamalar sonucu yöneticiler vasıfsız ve işin ehli olmayan kişilerden oluşmuştur. Yıllardır yöneticilik yapıp Sağlık Bakanlığının yaptığı sınavda barajın dahi altında kaldığı söylenen kişiler vardır. Bu sınavda barajı dahi geçememiş kişilerin hala yöneticilik yapması ne kadar etiktir. Neden hala bu sınavı geçemeyenler inatla yöneticilik yapmaya devam etmektedir. Bu bile tek başına Bolu’da ne kadar yeteneksiz yöneticiler olduğunun göstergesidir" dedi.

"BU VASIFSIZ YÖNETİMLER YÜZÜNDEN BOLU’DA SAĞLIK İŞKOLUNDA TUZ KOKMUŞTUR"

 Açıklamasının devamında Başkan Üstün şunları söyledi; " Bu vasıfsız yönetimler yüzünden Bolu’da sağlık işkolunda tuz kokmuştur. Biz sağlık ve sosyal hizmet emekçileri sendikası (SES) olarak yıllardır sağlık emekçilerinin hakları için mücadele ediyoruz. Kasım ayında yapılan uygulamayla 400 civarında sağlık emekçisi mağdur olduğunda elimizden gelen mücadeleyi yaptık. Bu mücadelemizin başarılı olabilmesi için çalışanların kendi sesleri olan gerçek sendikalarda örgütlenmesi ve gücünü birleştirmesi gerekmektedir. Bu süreçte yetkili sendikayım diyenler bu haksızlığa karşın hiçbir mücadele etmemişlerdir. Bilindiği gibi afiliasyonun bitirilmesi için yazı Şubat ayında gelmesine rağmen neden hala bitirilmemiştir. Biz SES olarak bu sürecin bir an önce sonlanması gerektiğini defalarca basın yoluyla ifade ettik. Bolu’daki yetkilileri biran önce bu milyonlarca liralık yolsuzluk iddiaları ile ilgili kamuoyunu aydınlatıcı açıklama yapmaya davet ediyoruz. Ayrıca bütün çalışanları ve halkı mağdur eden afiliasyonun bir an önce bitirilmesi için yetkililerden adım atmasını istiyoruz. Yapılan geçici görevlendirmelerin hangi kriterlere göre yapıldığının araştırılıp sonucunun bir an önce çalışanlara ve çalışanların temsilcisi sendikalara duyurulmasını istiyoruz. Biz SES olarak bu vahim iddiaların sonuna kadar takipçisi olacağımıza ve afiliasyonun bitirilip sağlık emekçilerin mağduriyetinin sonlandırılması için her türlü eylem ve etkinliği yapacağımıza dair tüm kamuoyuna ve üyemiz olsun olmasın tüm sağlık emekçilerine söz veriyoruz" diye ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 15:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
saglikci
saglikci - 4 yıl Önce

bencede hakli yonetciler hic bir seyden anlamayan torpilli yandas sari sendikadan malulen emkl mid. yard.mali goturen uzmanlar daha dune kadar milletim ek odemelerini yapmayan mut. mud yar yiyin agalar yiyin bakalim hepinizi allaha havale ediyoruz

vatandaş
vatandaş - 4 yıl Önce

sadace siz yeteneklisiniz gördük sizin halinize türkiyede vatandaş

hüsam geceuyur
hüsam geceuyur - 4 yıl Önce

aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim.etkisiz sendikanın sesini sisaset mi kesiyor.neden açıklama yapamıyorlar.bu milletin ahı tutar.afilasyon zedeler her gün içim içim ağlamaktadırlar.hani hemen geri çekiliyordu.hepsini allaha havale ediyoruz.

SIRADAKİ HABER

banner128