Bolu’da ölüm nedenleri şaşkınlık yarattı

Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan bir çalışmada Bolu’da yaşayan vatandaşların ölüm nedenleri belirlendi. Yapılan araştırmada Bolulu vatandaşların yüzde 47,4 oranla dolaşım sistemlerinden hayatlarını kaybettikleri tespit edilirken Türkiye genelinde bu oran yüzde 39,8 olması dikkatlerden kaçmadı.

 Bolu’da ölüm nedenleri şaşkınlık yarattı

Haber: Kasım ŞAHİN

TÜİK Kocaeli Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmada 2013 yılında ölümlerin nedenleri araştırıldı. Müdürlük tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Bolu’daki ölümlerin nedenleri ve sayısal yüzdeleri de belirlenmiş oldu. Bolulu vatandaşların en çok dolaşım sistemleri nedeniyle öldüğü belirlenirken bu oran ilimizde yüzde 47,4 iken ülke genelinde ise yüzde 39,8 olması şaşkınlık yarattı.

Bolu’daki ölüm oranları ve hastalıkları istatistiki sonuçları şu şekilde açıklandı: Dolaşım sistemleri hastalıkları yüzde 47,4, tümör yüzde 19,6, solunum sistemleri yüzde 10, endokrin hastalıkları yüzde 5,5, dışsal yaralanma ve zehirlenme yüzde 4,7, sinir sistemi ve doku organları hastalıkları yüzde 3,5 ve diğer hastalıklar yüzde 9,4. Bu rakamları gören yetkililerin dolaşım sistemi hastalıklarından dolayı ölümlerin Türkiye genelinden fazla olmasının nedenlerinin mutlaka araştırılması gerektiğini vurguladılar.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128