Bolu’da Patateste (EKÜY) Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi İle Üretim Başlıyor

Patates üretiminde en önemli hastalık mildiyö en önemli zararlı ise patates böceğidir. Bunların haricinde daha az görülmekle beraber mutlaka mücadele yapılması gereken erken yaprak yanıklığı ve toprak altı zararlıları gibi hastalık ve zararlılar da patates tarlalarında sıklıkla zarar oluşturmaktadırlar.

Bolu’da Patateste (EKÜY) Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi İle Üretim Başlıyor

2016 üretim sezonu süresince özellikle yol boyunda patates satan üreticilerimiz EKÜY programına alınarak üretici kayıt defterleri dağıtılacaktır. programa alınan üreticilerimizin tarlaları İl Müdürlüğümüz teknik elamanlarınca ara ara  kontrol edilerek biyoteknik ve mekanik mücadele yöntemleri ile birlikte en son çare olarak kimyasal mücadele yaptırarak ilaç kalıntısız patates üretimi yapması  hedeflenmektedir.

Bu mücadelenin uygun zamanda uygun dozda, çevreye en az zararlı ilaçlarla ilaçlama yaptırarak, üreticilerimizin patates tarlalarında  yapmış olduğu tüm uygulamalar (gübreleme, çapalama, sulama, ilaçlama vb.) kullanılan ilaçlar ve ilaçlama tarihleri dağıtılan Entegre Mücadele (EKÜY) uygulama defterlerine kayıt etmeleri sağlanarak hasat döneminde ise EKÜY programı uygulanan tarlalardan  alınan patates numunelerinin kalıntı analizi yaptırılacaktır. Analiz sonucu temiz çıkan üreticilerimize bakanlığımızca gönderilecek  “Entegre ve kontrollü Ürün Yönetimi Etiketi “ dağıtılarak, bu ürünleri çiftçilerimiz özellikle yol boyunda ve pazarlarda daha kolay pazarlayabilecek olup, kimyasal kalıntılardan ari olması nedeniyle daha güvenilir olan bu ürünleri tüketicilerimiz de gönül rahatlığı ile tüketebilecektir. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2016, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128