Bolu'da Seçmeli Din Dersine Rağbet Yok

Ortaokul ve liselerde zorunlu olarak okutulan Din ve Kültürü Ahlak Bilgisi dersinin dışında verilen ve seçmeli olan diğer din derslerinin Bolu'da rağbet görmediği ortaya çıktı.

Bolu'da Seçmeli Din Dersine Rağbet Yok

ÖZEL HABER: FARUK ÇİDEM

2015-2016 Eğitim yılı içinde gerçekleştirilen seçmeli derslerde bulunan din eğitimine yönelik tercihlerde Bolu, Türkiye ortalamasının altında kaldı. Bazı okullarda sorulmadan okul yönetimi tarafından bu seçmeli din derslerinin de verildiği yönünde şikayetleri geçmiş dönemlerde yerel ve ulusal gazetelerde yer almıştı.

Edinilen bilgiye göre, seçmeli din derslerinin istatistiki verilerinin toplandığı ve Bolu’da eğitim gören öğrencilerin seçmeli olarak okutulan din derslerine itibar etmedikleri anlaşıldı. İddiaya göre Bolu valiliğinde sömestr tatilinde okul müdürleri ile bir toplantı yapılarak, din derslerinin seçiminde Bolu olarak Türkiye genelinden düşük olduğu ve bu konuda çalışma yapılması istendi. Sonrasında öğretmenler kurulunda ve bütün toplantılarda seçmeli din derslerinin itibar görmemesi ve çocukları buralara yönlendirme konusunda neler yapılabileceği gündem maddesi olarak belirlendiği yönünde.

İMZASIZ BROŞÜRLER OKULLARDA

Din eğitimine yönelik olarak üst üste gelen telkinler ve her okula bir imam hatip sınıfı açma projeleri ile dikkat çeken uygulamalar veliler tarafından da tepkiyle karşılanıyor. Bu durumdan faydalanmak isteyen bazı tarikat ve cemaatlerin ise imzasız broşür hazırlatarak şehrin tüm caddelerine astığı ve daha da ileri giderek okulların panolarına da asmak istedikleri gelen bilgiler arasında. Özellikle okul öncesi eğitim gören çocuklar üzerinde yoğunlaşan ve korkuya dayalı din eğitimi veren bu tür tarikat ve cemaatlere karşı bilim adamları da uyarılarda bulunuyorlar.

BİLİM ADAMLARI UYARIYOR

Çocukların soyut kavram ve somut kavramları algılama yaşlarının farklı farklı olduğunu söyleyen bilim adamları, çok küçük yaşlarda verilen din eğitiminin psikolojik sorunlara yol açtığı şeklinde uyarılarda bulunuyorlar. Yaz aylarında din eğitimi adı altında öğrenci alan tarikatların, “Allah çarpar”, “cehennemde yanarsın”, “başını örtmezsen günah olur” gibi korkuya dayalı bir din eğitimi vermeleri aileleri de zor durumda bırakıyor. Analiz yeteneği gelişmemiş yaştaki çocuklara tarikatların verdiği bu telkinler sebebiyle anne ve babalarına olan yaklaşımlarındaki değişim bazen istenmeyen olaylara da sebebiyet verebiliyor. 
Foto:arşiv

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2016, 18:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Filiz Ç.
Filiz Ç. - 5 yıl Önce

ai̇le vermi̇ş i̇şte di̇n dersi̇ni̇ evde.fotoğraflarda başi kapali ''çocuklar '' var. çünkü di̇n sadece başini kapatmak. toplumun anladiği bu malesef... ahlak mı? boşverin canımm

belediyeci.
belediyeci. - 5 yıl Önce

ateist bir gazete olduğunuzu her zaman belli ediyosunuz.ben özellikle oğluma dini dersleri seçtim .

SIRADAKİ HABER

banner128