Bolu'da seçmenin 7 Haziran mesajı

Seyfi ALP yazdı...

Bolu'da seçmenin 7 Haziran mesajı

7 Haziran Pazar günü yapılan milletvekili seçimleri Türkiye genelindeki kadar olmasa da Bolu'da da "şaşkınlık" oluşturacak boyuttaydı. AK Parti'nin 2, CHP'nin ise 1 milletvekili çıkardığı seçimlerin ilk mesajı:Tanju Özcan'ın milletvekilliği hak edecek bir çalışma yapmasıdır. Bir önceki seçimlerde, "AK Parti oylarını MHP böldüğü için CHP adayı Tanju Özcan aradan sıyrıldı" cümlesi bu seçimlerden sonra söylenmeyecektir.

"Nasıl oldu da oldu?" sorusunu sorguladığımda, Bolulu genç avukatın başta Kıbrıscık ve Seben olmak üzere her yeri tek tek gezip özellikle yaşlı ninelerin ellerini öpmesi ve kolay diyaloğa girmesi cevabı karşıma geliyor. Tanju Özcan, "Bolunun alçak gönüllü evladı" sıfatıyla vekilliğe ulaştı.

AK Parti'ye kurulmasından sonra girdiği iki seçimde de milletvekilliklerini 3-0 ve yeniden 3-0 veren Bolulu seçmen bir önceki seçimlerde durumu 2-1'e getirmişti. Bu seçimlerde de, "2-1" dengesinde ısrar etti.

2004 senesinden buyana, yani son 11 senedir Bolu Olay Gazetemiz'deki düzenli yazılarım içinde siyasi yazıların sayısı azdır. Ancak çok iyi hatırlıyorum, 2004 senesinde, "AK Parti'nin Vali Serindağ sınavı" başlıklı yazımı yazmıştım. Bu yazı o günden buyana 10 bin okunma sayısına ulaşan nadir yazılarımdan biriydi. Orada, "Nasıl olsa büyük çoğunlukla iktidardayız. 3 milletvekilimiz var. Belediye başkanı da bizde. Şehirde istediğimizle çelik çomak oynarız" düşüncesinin tehlikesine dikkat çekmiştim. O günlerde Vali Ali Serindağ'ın göreve yeni başlamasına rağmen "sürdürüleceği" dedi koduları tırmanmış, buna AK Parti kanadından yalanlama gelmemişti.

7 Haziran seçimleri sonrası Bolu AK Parti teşkilatı da "Nerede hata yaptık?" sorusunu sormalıdır. Kazanılan 2 milletvekili yanında, "3. koltuğu neden kaptırdık?" sorusu masaya yatırılmalı ve gerçek bir özeleştiri yapılmalıdır.

Bolu AK Parti teşkilatına yön veren isimler Boluluların, "Uzun süredir iktidarda oldukları için halkla aralarına mesafe girdi. İlk başlardaki samimiyetten uzaklaşıyorlar" eleştirilerine mutlaka kulak asmalıdır. Bütün bunlara rağmen Bolu'da yüzde 51,96'lık oy oranı AK Parti için elbette başarıdır.

Seçimden ikinci parti çıkan Bolu CHP örgütünde Tanju Özcan ismini parlatmıştır. Son senelerde sürekli iç çekişmelere sahne olduğu görüntüsü veren ve bu durum Bolu yerel basınına da yansıyan Bolu CHP örgütü, yeni dönemde Tanju Özcan'ı daha ciddiye almalı ve çevresinde kenetlenmelidir.

"MHP'nin problemi lider" diyenlerin sesleri  bu son seçimlerde de duyulmuştur. Bunu dile getiren MHP'li sayısı da oldukça çoktu. Buna rağmen Bolu'da 29 bin 587 kişi MHP'ye oy vermiş ve partiyi 3. sıraya oturtmuştur. MHP'nin Bolu'da kemikleşmiş ve 30 bin civarında bir oyu bulunduğu görülmüştür.

Türkiye genelinde yüzde 13'ü bulan ve son seçimlerde dengeleri alt üst eden HDP Bolu'da 3 bin 56 oy almıştır.

Bolu'ya ilk gelişimde Kürt kökenli bir Boluluya, "Bolu'da bu kadar çok Kürt kökenli ve HDP sempatizanı var mı?" diye soracağım.

Ama bu soruyu sormadan cevabın, "CHP ve MHP'li dostlarımız sağolsun" diyeceği tahminlerim arasında.

Sevgili Bolulular!..

Üniversitede 4 sene "Siyasete giriş" ve bu dersin türevleri konuları okuyan bir Bolulu olarak son sözüm şudur: "Önce insan, sonra seçmeniz."

Sonuçlar ne olursa olsun, "Siyasette fanatizme hayır!"

Bolulu seçmenin 7 Haziran kararına saygı duymak zorunda olduğumuzu asla unutmayalım.

Okulda, işyerinde, sokakta siyasi fanatizme kapılıp birbirimizin kalbini kırmayalım.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2015, 20:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128