BOLU’DAKİ AVMLERDE BU NİYE YOK ?

Onur Ustaoğlu'nun kaleminden konuşan yazı...

BOLU’DAKİ AVMLERDE BU NİYE YOK ?


Yazıyı Özge Nur Dilber’in sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın...Günümüzde her yerde ve her şeyde enerji çok önemlidir. Örneğin enerji dolu bir insan herkesi gülümsemesiyle bakışlarıyla rahatlıkla etkileyebilir ve istediklerini yapmak için hep diğer insanlardan bir adım önde olur. Aynı şey kullandığımız araçlar içinde geçerlidir. Benzin deposu dolu olan bir araç sizi depo boşalıncaya kadar istediğiniz yere götürür eğer uzun yola çıkmışsanız yolda mutlaka yakıt takviyesi yapmanız gerekir yoksa yolda kalabilirsiniz! “ Bu ekonomik şartlarda deposu dolu aracı nerden bulalım” demeyin çünkü yollar araç dolu, bu araçlar su yakmadığına ve yolda kalmadıklarına göre depolarında yakıt var demektir. Niye yazıya böyle başladığıma gelince size kısaca enerjinin önemini anlatmak istedim. Birde geçtiğimiz hafta sonu kısa bir Eskişehir gezisine çıktım. Orada gördüğüm bir şey çok dikkatimi çekti. Size onu anlatmak istiyorum.

Dedim ya enerjisi olmayan insanlar ve araçlar pek bir iş yapamaz. Aynı şekilde fiziksel engelli insanların kullandığı bir akülü tekerlekli sandalyenin de aküleri hep dolu olmalıdır. Bakın akülü tekerlekli sandalye kullanan biri olarak en çok yaşadığım sıkıntı: Bir yere giderken özellikle bayır çıktığımda aracın enerjiyi çok harcaması ve araçtaki enerji göstergesi kırmızıya doğru daha hızlı inmesidir. Size şu kadarını söyleyeyim akülü araç kullanan fiziksek engel sahibi bir kişiyi o aracın üstündeyken hiçbir şey o enerji göstergesinin kırmızıyı göstermesi kadar rahatsız etmez. Düşünsenize böyle bir durumda aracı şarj etmeniz lazımdır. Ancak yolun ortasında elektriği ve şarj aletini nereden bulacaksınız “ şimdi bana cebinde telefon yok mu çağır birini gelsin seni alsın diyeceksiniz “ ama o iş öğlede olmuyor. Benim kullandığım araç tek başına 80 kilo birde ben varım o kadar. Yani ben aracın üzerindeyken toplam 160 kilo ağırlık oluyor. Gelsin de tek kişi kaldırsın bakalım. Neyse yani bu araçların aküsü sokakta biterse durum böyle. Peki, size bir soru günümüzde bu araçlarla en çok gezdiğimiz ortak alanlar neresidir. Tabi ki alışveriş merkezleridir. Peki, engelsiz mekânlar olarak tarif ettiğimiz bu alışveriş merkezlerinde Bolu’da kaç tane var?

Birisi Türkiye’nin en büyük outlet alışveriş merkezi unvanını taşıyan 2 büyük alışveriş merkezimiz var. Bu avm’lere akülü aracımla rahatlıkla gidip gezebiliyoruz.  Ancak hiç dikkat ettiniz mi bu avm’ler de bir şey eksik! Söyleyin bana engel sahibi bir birey olarak avmlerde gezerken ya aracımın aküsü biterse eve nasıl döneceğim diye düşündünüz mü? İşte bunu Eskişehir Espark Avm de düşünmüşler. Eskişehir Tepebaşı Belediyesi ile iş birliği yapıp avmnin bir yerine akülü araçlar için şarj istasyonu koymuşlar. Espark Avm de gezerken şarjınız biterse doldurabiliyorsunuz böylece şarjı düşünmeden istediğiniz kadar gezebiliyorsunuz.  Bizzat kendim gördüm şahidim güzel bir şey olmuş.

Şimdi orada durum böyleyken niye Bolu’daki ve diğer ilerimizdeki büyük avmler bunu düşünüp yapmıyor? Bolu’daki avmler Espark’tan daha mı küçük? Tabi ki hayır hatta dediğim gibi bir tanesi Türkiye’nin en büyük avmlerinden biri hem de bizim avmlerimize şehir dışından gelenler bile var. Hatta haberlerde bazen görüyoruz şu kadar kişiyi ağırladık rekor kırdık diyorlar. Rekor kırdıysanız bunları da düşünmeniz gerek.

Biliyorum bu yazıdan sonra aman Onur başımıza icat çıkarıyorsun diyeceksiniz ama ne kadar detaylı düşünürseniz misafirlerinizi o kadar memnun edersiniz. Evet, biliyorum söylediğim pastanın üstündeki çilek gibi bir şey ama bizim için çok önemli. Bolu’daki ve diğer illerimizdeki avmlerin yetkililerinden ricam “ne olur bu konulara dikkat edelim. Özellikle Bolu olarak bu konularda Türkiye’ye örnek olacak işler yapalım.”

Unutmayalım engeller aslında çoğu zaman ayrıntıda gizlidir. Eğer biz bu ayrıntıları atlamayıp dikkat eder, insanların ihtiyaçlarını bilirsek hem Bolumuzu bu konularda Türkiye’nin örnek illeri arasına sokarız hem de engelleri daha kolay aşarız…

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Özge Nur Dilber – Bolu Olay Gündem gazetesi… 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 21:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128