BOLU’DAN ÖRNEK BİR PROJE !

Onur Ustaoğlu'nun kaleminden konuşan yazı

BOLU’DAN ÖRNEK BİR PROJE !


Yazıyı Meryem Coşkunca’nın sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın...Yeni bir elektronik eşya veya bir otomobil alırken neye dikkat edersiniz? İhtiyacınızı görmesine fazla pahalı olmamasına ve belirli bir süre garantisinin olmasına dikkat edersiniz değil mi? Çünkü üretici ve satıcı firmanın verdiği garanti süreleri içinde aldığınız cihaz ya da otomobil arıza yaparsa garanti kapsamında sorunlar giderilir.

Gerçi bence ülkemiz de firmaların uyguladığı garanti sistemi de çok hantal ve son kullanıcıyı mağdur eden bir sistem. Niye mi böyle diyorum?  Mesela şu anda bu yazıyı yazarken bilgisayara bir şey olsa bir parçası yansa ve bilgisayar garantiye gitse bilmem kaç iş gününden önce geri gelmez böyle bir durumda ben bu yazıları nasıl yazarım?

Şimdi beni yakından tanıyanlar “Güldürme bizi Onur, senin bilgisayarın bozulmaz! Bozulsa da hemen eline alırsın CD çantanı ve torna vidanı, O bilgisayarı mutlaka bir şekilde çalıştırırsın diyecekler” evet, bilgisayardan birazcık anlarım ve oluşabilecek arızaların çoğunu tek başıma giderecek bilgim vardır. Ancak tabi bu her türlü elektronik cihaz için böyle değil ve bu garanti ve onarım servisi konularında en çokta engellenen arkadaşlar sıkıntı çekiyor.

Mesela fiziksel olarak engellenen kişiler sokağa çıkarken ya da evde hayatlarını kolaylaştırmak ulaşılabilirliği artırmak için akülü ya da manuel tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyarlar. Ancak bu araçlar çoğunlukla yurt dışında üretildiği ve ülkemizde servisleri sınırlı sayıda olduğu için araç bozulsa da servis olmadığı için tamiri ve bakımı oldukça zordur.

Özellikle elektronik yani akülü araç kullanan bir engelli birey için aracın çalışmaması ya da arıza yapması geçekten başa gelebilecek en kötü şeylerden biridir. Çünkü bu araçlar bizlerin eli ayağıdır. “Ayaklarınızın çalışmadığını bir düşünün ne hissedersiniz? Böyle bir durumda kalan engelli birey kimden yardım isteyeceğini şaşırır. Öncelikle akla oto sanayi gelir. Ancak oradaki ustalarda bu araçlara müdahale etmek istemezler çünkü eğitimleri ve bilgileri bu araçlar üstüne değildir. Bu arada Bu aracın çalışmadığı her dakika engellenen kişi daha çok engellenmekte evden dışarı çıkamamakta günlük ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır.

Şimdi gelelim bunları niye anlattığıma

Bu konuda geçtiğimiz hafta Bolu’da Türkiye’nin her iline örnek olacak bir proje hayata geçti.   “En büyük engel önyargıdır” gerçeğinden hareketle İzzet Baysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde “Engelsiz Tamirhane” açıldı. Bolu Belediyesi ve İzzet Baysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi iş birliğiyle açılan tamirhanede özellikle akülü yani elektronik tekerlekli sandalyelerin bakımını ve onarımını yapacak. Bence en önemlisi de bu araçlar konusunda uzman olmuş kişiler yetişecek ben bir engellenen olarak bu projede emeği gecen herkese teşekkür ediyorum.

Yalnız umarım bu güzel projeye verilen destekler yetkililer tarafından konuşulanlar zaman geçince unutulmaz ve bu proje büyüyerek devam eder. Çünkü böyle yerlere ve projelere gerçekten ihtiyacımız var. Bir şey daha söylemeden geçemeyeceğim ”En büyük engel önyargıdır.” Tamam, ama bu slogana açıkçası tamirhanenin ismini yakıştıramadım keşke “engelsiz” yerine “Özgür Tamirhane” deseydik. Çünkü orası bizlerin özgürlüğünü artıracak. Bu yazdığım şey biraz ayrıntı biliyorum. bir engellenen olarak ben böyle düşünüyorum.

Ayrıca birde en önemlisi tamirhaneyi açtınız ama ben araştırdım ihtiyacım olursa oraya nasıl ulaşırım diye. Herhangi bir telefon ya da bir internet adresi bulamadım. Bakın arkadaşlar bu tamirhane insanların özgürlüğünü sağlayacak. Tüm engel gruplarının ihtiyacı olduğunda rahatlıkla ulaşıp yardım isteye bileceği bir sistem olmalı’ örneğin konuşma problemi de çeksem görme veya işitme problemi de çeksem “aracım arızalandı diye sizden yardım isteyebilmem gerek.”

Umarım bu söylediklerim yetkililer tarafından göz ardı edilmez. Dediğim gibi proje çok güzel. isteğim ve dileğim bu projenin büyüyerek devam etmesi. Hepimiz daha özgür bir ülkede yaşamak istiyoruz. Özgür ülke olmanın yolu da böyle projeleri düşünüp hayata geçirmekten geçer. Tüm ülkeye örnek olması dileğiyle Bolu’ya ve Türkiye’ye Engelsiz Tamirhanemiz hayırlı ve uğurlu olsun…

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Meryem Coşkunca – Bolu Olay Gündem gazetesi…

 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 02:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128