Bolu’dan Türkiye İkinciliği

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yürütülen "Anadolu çocuklarının gözüyle çiçek ve doğa" temalı fotoğraf yarışması tamamlandı. Yarışma’da Mudurnu-Samat Zafer Türk Ortaokulundan Çetin Solun "Abant Var Git Çiğdemi" adlı fotoğrafıyla Türkiye İkincisi oldu.

Bolu’dan Türkiye İkinciliği

İlimiz temsil edecek fotoğrafı belirlemek üzere İl Müdürlüğümüz tarafından alanında uzman kişiler tarafından oluşturulan komisyon fotoğrafları; tema, çekim açısı, ışık, orijinallik vb. kriterleri değerlendirmeye tabi tutarak 3 aşamalı eleme gerçekleştirdi. 19 çiftçi çocuğu öğrencimizin 38 fotoğrafla katıldığı yarışmada; İl Müdürlüğümüzce oluşturulan "Anadolu Çocuklarının Gözüyle Çiçek ve Doğa" jüri ekibince yapılan değerlendirme sonucunda Mudurnu-Samat Zafer Türk Ortaokulundan Çetin Solun "Abant Var Git Çiğdemi" adlı fotoğrafıyla İl birincisi olurken kendisine bakanlık tarafından dijital fotoğraf makinesi hediye edildi.

Organizasyonun ulusal kısmında 81 il birincisinin fotoğrafları yarıştı. Yarışmada Bolu ilimizi temsil eden Çetin Solun büyük bir başarıya imza atarak Abant Vargit Çiğdemi fotoğrafıyla Türkiye ikincisi olurken kurumumuza ve ilimize büyük bir onur yaşattı. Yarışmada:

Türkiye birincisi; Iğdır ilinden Yasincan İpekçi,

Türkiye ikincisi; Bolu ilimizden  Çetin Solun,

Türkiye üçüncüsü; Adana ilinden Aleyna Bozol şeklinde oldu.

Yörede, 'vargit', 'döngeri', 'yıkılgit' ve 'güzgülü' isimleri ile anılan bu çiçek, kışın habercisi olarak biliniyor ve yaylalardan göç etme zamanının geldiği ile yükseklere her an kar düşebileceğini haber vermektedir. Güz çiğdemi olarak bilinen bu çiçeğin Latince adı (Colchicum Speciosum)’dur. Ortalama 1000 metre ve üzeri yükseklikte yetişir. Bu çiçek Karadeniz Bölgesi’nde insanlarının doğal yaşam biçimlerinden olan yayla göçlerinin zamanlamasını göstermesi açısından büyük önem taşır.

Vargit çiğdeminin halk arasında ağızdan ağıza dolaşan hikayesi ise şöyle gelişmiştir;  “Bir gün bir çocuk yaylaya çıkar; sağa sola etrafa bakar,  gezer, tozar hafif hafif serin esen rüzgarın sarstığı bir çiçek görür bakmaya doyamadığı, ellemeye kıyamadığı bir çiçektir bu ve az sonra babasına sorar bu çiçeğin adı ne diye? Babası; “bu çiçeğin adı Vargit’tir. Artık varın gidin gitme zamanımız geldi, rüzgar biraz daha sertleşmiş artık gitme vakti gelmiştir“ der.

Türkiye birincisi 1 adet Laptop, ikincisi seçilen çocuğumuz Tablet PC ve kılıf, üçüncüsü Tablet PC ile ödüllendirilecektir. Dereceye giren çocuklar ile kadın çiftçi olan anneleri ile birlikte” Expo 2016 Antalya Uluslararası Botanik Sergisi”nin açılışına katılımları sağlanacak ve ödülleri burada teslim edilecektir.

“ÖĞRENCİMİZ BAŞARILI BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATMIŞTIR”

Konu açıklamada bulunan İl Müdürümüz İsmail TAŞ; “Öğrencimiz hikayesiyle nam salmış ve yaylacılık yapan üreticilerimizin bir nevi zamanlayıcısı konumunda olan Abant Vargit Çiğdemini kendi objektifinden resmederek başarılı bir çalışmaya imza atmıştır. İlimize büyük bir onur yaşatan Mudurnu Samat Köyü Zafer Ortaokulu öğrencisi miniğimiz Çetin Solun’u ve ailesini canı gönülden tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Çocuğumuz bu başarısıyla yaşadığı tabiat ortamını sadece bize değil Türkiye’ye gösterme şerefine nail olmuştur” dedi. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER