Bolulu Kadınlar Özgecan için haykırdı; ‘Tecavüz suçtur!’

Bolu CHP İl Başkanlığı öncülüğünde, Mersin’in Tarsus İlçesinde Özgecan Aslan'a önce tecavüz edip daha sonra da vahşice öldüren üç zanlı İzzet Baysal Anıtı önünde düzenlenen protesto gösterisiyle lanetlendi. Protesto gösterisine CHP İl Başkanı Kazım Karsu, BBP İl Başkanı Mahmut Alan, Sivil toplu kuruluşları, Sendikalar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Ayrıca protesto gösterisinde basın açıklaması sırasında ezan okununca CHP'liler büyük saygı göstererek ezan bitene kadar basın açıklamasına ara verdi.

 Bolulu Kadınlar Özgecan için haykırdı; ‘Tecavüz suçtur!’

Haber: Faruk ÇİDEM- Semih BAYKAL

Düzenlenen protesto gösterisinde basın açıklaması yapan Bolu CHP Gençlik Kolları Başkanı Eda Bayraktar şunları ifade etti; "20 yaşındaki Özgecan Aslan birkaç gün önce üç cani tarafından Tarsus'ta katledildi. Cesedi ancak dün bulunabildi. Hikaye hepimizin okumaya ve izlemeye alıştığı türden: tecavüz girişimi ve cinayet. Tecavüzün gerçekleşip gerçekleşmediğini henüz bilmiyoruz, bu bir iddia. Ancak önemi de yok. 20 yaşında bir hayat söndü neticede. Bizler, halk olarak, vahşetin hepimiz üzerinde yarattığı etkiye bakıyoruz. Kanımız donuyor. Suçluların en ağır cezaları çekmesini istiyoruz. Ailelerin yaşadığı acıyı kalbimizde hissediyoruz, paylaşıyoruz. Bizim başımıza gelmediği için şükür, gelmemesi için dua ediyoruz. Özgecan Aslan elbette ilk değil, Fatmanur Çelik de ilk değildi, minicik Esra Akyüz de... Malesef okuduğumuz son cinayet haberi de değiller. Kadın bedeni git gide değersizleşiyor. Gerçek anlamda 'meta' olmaktan kurtulan bedenler ya tecavüzcüsünden sahip olduğu bir bebeğe annelik yapıyor, ya toplumda kendine yer bulamadığı için yaşadığı yeri terk ediyor ya da çoktan öldürülmüş, yaşamıyor. Hepimizin ahlaktan, edepten, hayadan atıp tuttuğu bu toplumda sürekli tecavüz suçu işleniyor, ardından kadınlar öldürülüyor. Antalya'da babalar ufacık çocuklarına, Erzurum'da imam abiler kız kardeşlerine defalarca tecavüz ediyor ya da Özgecan gibi birileri hiç tanımadığı adamların anlık zevklerine direndiği için hayatından oluyor. Buna kimin hakkı var? Kim bir hayatı karartabilir, anneleri bu kadar üzebilir? Kim bizim kardeşlerimizin oynadığı parklarda böyle sapıkça işlere yeltenebilir? Kim bu korkuya sebep olabilir?" diye ifade etti.

 

"MECLİSTE 312 SANDALYESİ OLAN AKP'NİN GÖREVİ NEDİR?"

 

Türkiye'de taciz, tecavüz ve şiddet her geçen gün artığını ve Mecliste ki 312 sandalyesi olan AKP'nin ne yaptığını soran Bayraktar; "Türkiye'de taciz, tecavüz ve şiddet her geçen gün artıyor. Son beş-altı yılda tecavüz ve cinayet olaylarının ne kadar arttığını görüyoruz. Cezalar yetersiz kaldığı ve caydırıcı olmadığı için bu yaşanıyor. Suçlular hak ettiği cezaları almadığı için suça eğilimli insanlar herhangi bir korkuya kapılmıyor. Türkiye'de insanlar adaletten korkmuyor, çünkü adalete güvenmiyor. Buradan tekrar sormak gerekiyor, bu ülkede muhafazakar iktidar partisi ne iş yapar? Şuan mecliste 312 sandalyesi olan AKP'nin görevi nedir? Nisan 2014'te Gaziantep milletvekilimiz Mehmet Şeker tecavüz suçlularının cezalarının artırılması ve cezalarda indirim yapılmaması için bir kanun teklifi verdi. Kanun teklifinde çocuklara karşı yapılan her türlü cinsel davranış 'istismar' olarak kabul edilmeli önerisinde bulundu. Sonuçta ne oldu? AKP'nin cinsel suçlulara ağır yaptırımlar gelecek diye reklam ettiği Haziran torba yasasından çocuk istismarcılarına indirim geldi, af çıktı. 15 yılını doldurmayan istismarcılar herhangi bir tedaviye tabi tutulmaksızın yeniden bizlerin arasına katıldı. Biraz merhamet eden herkes bundan rahatsızlık duyar. CHP'nin her türlü önerisine sağır olan AKP'li vekiller duymuyor mu? Kaç çocuk ya da kadın ölecek, kaç aile sönecek? AKP'nin bugün yaptığı tek iş kendini kurtarmak adına 'makul şüpheli' toplamak, dün kendi kurduğu 'paralel' yapıya darbe vurmak. AKP devlet başkanı olduktan sonra bile parti lideri gibi hareket eden cumhurbaşkanının siyasi korumacılığını yapıyor. Herkes bilsin ki bu ülkede, iktidarın görmezden geldiği, tüm cinayet, taciz ve tecavüzleri yakından takip eden duyarlı ve iyi yürekli insanlar var. Ve günü geldiğinde bu ülkede bir kadının  bedenine vahşice saldıran bu zihniyet hak ettiği cezayı bulacak. Vurgulamak istiyoruz ki bu işin yakın takipçisiyiz. Bu ülkede Özgecan’ların kanı artık yerde kalmayacak. Özgecan Aslan'ın ailesi, vereceği hukuk mücadelesinde asla yalnız değildir!" dedi. Basın açıklamalarının ardından bazı kadınlar hükümete ve tecavüzcülere lanet yağdırarak bir an önce idam yasasının çıkmasını ve bu tür suçu işleyenlerin anında infaz edilmelerini istediler.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2015, 09:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatma sırmatel
fatma sırmatel - 6 yıl Önce

cinsel duygu ve para nefsine hakim olmayı öğretemeyen ve öğrenemeyen bireylerin yetişmesine yol açan zihniyet ve savunucu yandaşlara lanet olsun.

SIRADAKİ HABER

banner128