Bolulu Üreticiler 100. Yıl Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarında

Çanakkale EXPOTROİA 100. Yıl Gıda ve Tarım Fuarı, 14-17 Mayıs 2015’te gerçekleşti. DLG fuarcılık, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ve Çanakkale Ziraat odası tarafından gerçekleştirilen ve açık hava konseptine sahip fuar olma özelliğiyle dikkat çeken fuar; 1500 metrekarelik kapalı alanda Gıda firmaları başta olmak üzere tarım ve hayvancılık firmaları, açık alanda tarım ve hayvancılık sektöründen zirai ilaç, tohum ve gübre firmaları yer aldı. Bununla birlikte 40.000 metrekarelik açık alanda tarımsal mekanizasyon, ekipman, traktör ve biçerdöver firmaları yer alarak yeniliklerini üreticilerle buluşturdu. Çim alan üzerinde ise tüm sivil toplum örgütleri, tarımsal kooperatifler, dernekler, kamu kurum ve kuruluşlarının katılımıyla renklenen fuarda, özel hayvancılık bölümü ile düzenlenen olan hayvancılık yarışmaları, hayvancılık sektörünü bir araya getiren renkli aktiviteler yer almaktadır.

 Bolulu Üreticiler 100. Yıl Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarında

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz daha önce görevli personel ve yönetici nezdinde katılım sağladığı fuara bu yıl ilk defa üreticilerimizi 2 gün 1 geceden oluşan organizasyonla götürdü. Talebin yoğun olduğu organizasyona sezon ve zaman bakımından konaklama imkanlarının kısıtlı olması dolayısıyla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Nuray Karatepe, görevli personel ve üreticilerimizden oluşan ve kadın çiftçilerimizin çoğunlukta olduğu 96 kişilik kafileyle katılım sağladı.

16 Mayıs 00:30’da il Müdürlüğü önünden başlayan gezinin ilk gününde fuar alanı gezilirken teknolojik yenilikleri yerinde görme fırsatı bulan üreticilerimiz, özellikle uygulamalı tarım alanlarına yoğun ilgi gösterdi. Tarımın uç noktadaki teknolojik ekipmanları hayranlıkla gözlemlenirken kültür ırkı buzağılar kuzular sevgiyle karşılandı.

Gezinin ikinci gününde şehitlik gezisiyle maneviyatı  yüksek anlar yaşandı. Kanla yazılan tarihin yaşandığı, binlerce şehitlerin verildiği, Çanakkale geçilmez dedirten tarihi ve duygu yüklü alanların yer aldığı gezide; Gelibolu Yarımadası, Tarihi Milli Parkı, Kilitbahir, Mecidiye Tabyaları, Seyit Onbaşı, Şahin Dere Şehitliği, Şehitler Abidesi, Morto Koyu, Seddülbahir, Yahya Çavuş Şehitliği, Ertuğrul Koyu, Alçı Tepe Köyü ile Orijinal Türk ve Anzak siperleri, 57. Alay Şehitliği, Conkbayırı ve Atatürk’ün saatinden vurulduğu yerler gezildi. Mechul Asker anıtı da ziyaret edilerek, tüm şehitlere dualar okundu. Hatıra fotoğrafları çekilmesi sonrası dönüş yolculuğu başladı.

Çanakkale Fuar Gezisine yoğun programı dolayısıyla katılamayan İl Müdürü İsmail TAŞ; “Gelişen teknoloji ve bilim çağındaki üretime ayak uydurabilmek tanıyabilmek açısından önem arz eden bu ve benzeri fuarlar üreticilerimiz için kaçırılmaması gereken fırsatlardır. Bu anlamda Bolu’lu üreticilerimizin ilgi ve alakası memnuniyet verici. Bir diğer önemli husus kırsalda üretimin temelini oluşturan kadınlarımızın ilgisinin artarak devam etmesi ve etkinliklere katılımı oldukça sevindirici bir durum. Bu bağlamda Çanakkale EXPOTROİA 100. Yıl Gıda ve Tarım Fuarı uygulamalı ve açık hava fuarı olmasının yanında konumuyla maneviyatımıza tarihimize de hitap etmektedir. Üreticilerimiz bir çok unsuru bir arada yaşama fırsatı bulmuşlardır. Tepkiler oldukça olumlu ve pozitif yönde üreticilerimiz için oldukça faydalı ve verimli bir organizasyon oldu. Emeği geçen arkadaşlarımı tebrik ediyorum” dedi. Üreticilerimiz tarafından oldukça verimli ve başarılı bulunan İl Müdürlüğü fuar organizasyonlarımız talep ve istekler doğrultusunda devam edecektir. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2015, 19:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128