Bolulular Federasyonuna İlk Adım Atıldı

Ankara Bolulular Platformu çok önemli bir adım attı. 2 yıl evvel kurulan ve yüzlerce üyeye ulaşıp, inanılmazları başaran Ankara Bolulular Platformu, diğer illerde oluşturulan dernekleri federasyon çatısı altında buluşturuyor. Yasa gereği federasyon olması için 5 derneğin müracaatı ile tüzük hazırlanıyor. ABP, Pazar günü saat 11.00 de Solmaz-Ahmet Baysal Öğretmen evinde 18 dernek ile bir araya geldiler. Toplantı öncesi konuşan ABP başkanı Uğur Salih Uçar, amacımız Boluluları bir arada daha güçlü, yarınlara güvenle bakacak, Bolu’ya her anlamda destek olacak, Bolu’yu tanıtacak ve çocuklarımızın memleketlerine huzurla gelmelerini sağlamak için bir aradayız. Siyaset ve paranın olmadığı, tamamı gönüllülük esasına dayalı olarak Federasyon çatısı altında daha güçlü olmaktır, dedi.

 Bolulular Federasyonuna İlk Adım Atıldı

Haber: OKAY ÖZCAN

 

Başkan Uçar konuşmasında, Sevgili Dostlar, Davetimize icabet ederek, bugünkü toplantımıza farklı şehirlerden gelerek bizleri şereflendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Sizler ile beraber olmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz. Bizlere bu ortamı hazırlayan ve ikramlarda bulunan Öğretmen Evi’nin yönetimine ve kıymetli çalışanlarına şahsım ve sizler adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Ayrıca, Ankara Bolulular Derneği üyemiz ve aynı zamanda Milletvekili Aday Adayı Sn. Abdullah Başaran Beyefendiye bizlere destek oldukları, destek sağladıkları için şahsım ve Yönetim Kurulumdaki arkadaşlarım adına çok teşekkür ediyorum.

Öncelikle bu nezih, güzide topluluğun birbirlerini tanımaları için sizlerden kısaca kendinizi tanıtmanızı istirham edeceğim. Önce kendimden bahsedeyim (ABD).

Biliyoruz ki, her bir derneğimizin kendi alanlarında başarıları var ve çevrelerine güzel enerji yaymaktalar, katkı vermekteler. Her bir dernek kendi başına ayrı birer güç oluşturmakta. Biz inanıyoruz ki, Biz Sizlersiz 1 (bir) eksiğiz.

Bugünkü toplantımızın amacı güçlerimizi birleştirerek gücümüze güç katmak, sinerji oluşturmak, birlik, beraberlik ve kardeşlik yolunda başladığımız yolculuğumuza kesintisiz bir şekilde devam etmek. Karınca misali az da olsa olumlu yönde yol alabilmek.

Bildiğiniz gibi, Bolumuzun Aşçılar Federasyonu var. Ama ilimizin derneklerini birleştiren, birlikte hareket etmelerini sağlayacak, birlikte güzel işler başarmalarına öncülük edecek Bolu Dernekleri Federasyonumuz yok. Bu yokluğu ortadan kaldırmayı amaçlayacak Federasyon kurulumunun ilk kıvılcımını, Allah nasip ederse Bolu Öğretmen Evi’nden sizlerle birlikte başlatacağız inşallah.

Federasyon kurulabilmesi için amaçları aynı olan en az 5 derneğin, konfederasyon kurulabilmesi için ise en az 3 federasyonun bir araya gelmesi yeterli biliyorsunuz.

Şu anda bu ortamda Federasyon kurmak için 5 değil, 20’ye yakın derneğimizin kıymetli Yönetim Kurulu Başkanları, Başkan Yardımcıları ve Genel Sekreterleri var. Yani bu ortamdan değil Federasyon, Konfederasyon çıkar sevgili dostlar. Ama kişisel kanaatim, yavaş ve sağlam adımlar ile bu süreçleri tamamlamak. Bizim de öğreneceğimiz çok şeyler olacak bu süreç içinde.

Federasyon için hazırlamış olduğumuz Tüzüğü sizler ile paylaştık. Tüzüğümüzü oluştururken arkadaşlarımız ile birlikte Rize, Erzurum, Kars, Kastamonu ve Kırşehir illerimizin Federasyon tüzüklerini detaylı bir şekilde inceledik ve ilimize yararlı olacağını düşündüğümüz kendi tüzüğümüzü ona göre kaleme aldık. Yorumlarınız, eklenmesini ya da çıkarılmasını arzu ettiğiniz hususları bizler ile paylaşırsanız bizler de gerekli düzeltmeleri/düzenlemeleri yapa bilelim.

Sizlerden istirhamımız Bolu Dernekleri Federasyonumuz için Anayasa niteliğinde olan Tüzüğümüzü incelemeniz, katkılarınızı iletmeniz, bu oluşum içinde yer almak isterseniz seçimsiz olağanüstü genel kurulunuzu yaparak Bolu Dernekleri Federasyonu kararını Genel Kurullarınızdan almanız ve aynı zamanda Federasyona göndereceğiniz üyelerinizi Genel Kurullarınız tarafından belirlenmesini sağlamanız. Sonrasında da Federasyon Tüzüğümüze göre ilgili organları sizler ile birlikte oluşturmayı planlıyoruz. Katılmayı düşünmüyorsanız, böyle bir oluşuma gerek yok diye bir fikriniz var ise lütfen bizler ile açık bir şekilde görüşlerinizi paylaşınız. Her türlü görüşü saygı ile karşılarız.

Katılmayı arzu ederseniz, isterseniz bir takvim belirleyip Genel Kurullarımızı yapalım, ilgili resmi süreci tamamlayalım ve Kararlarınızın kopyasını ve temsil edecek üyelerinizin isimlerini benimle, başkan yardımcılarımla, genel sekreterimle, Sn. Mehmet Bilgin veya Sn. Mustafa Aydınalp ile paylaşın ki Kurucu Derneklerimizi Tüzüğümüze ilave edelim ve kuruluş başvurumuzu İl Dernekler Müdürlüğü’ne yapalım.

Sizlerden diğer bir isteğimiz, üyelerinizin cep telefonu ve e-mail bilgilerini bizlere elektronik ortamda iletin ki onları da bilgisayar sistemimize dahil edebilelim ve kendilerini bilgilendirebilelim.

Bizler, İl Dernekler Müdürlüğü personeli ile bir seminer gerçekleştirdik ve ilgili mevzuat hakkında üyelerimizi bilgilendirmeye çalıştık. Yasal olarak yapılması gerekenleri öğrendik ve bu resmi süreci takip edip, tamamlayacağız inşallah. Süreç tamamlandığında da Allah’ın izniyle Federasyonumuz kurulmuş olacak.

Başta da belirttiğim gibi, Biz Sizlersiz 1 Eksiğiz. Eksikliğinizi hissetmek istemiyoruz. Sizler ile birlikte hareket etmek istiyoruz. Siyasi ve maddi beklentisi olmayan bu gönüllüler grubunda, bizler yer almaktan büyük onur duyuyoruz. Sizlerin de bu birliktelik içinde yer alacağını düşünüyoruz. Niyetimiz Hayır olduğu için, akıbetinin de Hayır olacağına inanıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2015, 20:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124