Bolu’nun adı sarı patatesten sonra “Kıvırcık” ile de anılacak

Çocukluğundan bu yana babası Mitat Maltaş ile birlikte iş hayatına başlayan ve o döneme ki ekonomik zorluklar yüzünden ailesine katkıda bulunmak için ortaokulu bitirebilen ve daha sonra da baba mesleğini sürdürmek zorunda kalan genç girişimci Bolu’nun kıvırcık marul üreticisi unvanına 34 yaşında sahip oldu.

Bolu’nun adı sarı patatesten sonra “Kıvırcık” ile de anılacak

ÖZEL HABER: KASIM ŞAHİN

“Bolu’da yeşillik bizden sorulur” sloganıyla yola çıkan Bolu’nun 34 yaşındaki genç girişimcisi Mustafa Tuna Maltaş, hiçbir üreticin yapamadığını başardı. Genç yaşına rağmen bir kenara çekilip masa başı iş yapmak yerine çıplak ayaklarıyla sıcak, soğuk, yağmur çamur demeden kendi işinde işçi olarak çalışmanın ve kazandığı helal paranın tadını çıkartmayı tercih etti.

Baba mesleğini sürdürmek için harekete geçen Maltaş, birisi Adapazarı ikisi Bolu’da olmak üzere yılda 4.5 milyon adet kıvırcık marul üreterek ilimize aynı zamanda da büyük bir katma değer kazandırıyor. Kıvırcık marul üretmenin ve bunun hasatının yapılmasının çok zor olduğunu dile getiren Maltaş, “Kıvırcık marul çok narin bir yeşilliktir. İşçi arkadaşlarla birlikte ayakkabılarımızı çıkartıp, çıplak ayakla titiz bir şekilde hasat yapıyoruz” dedi.

BOLU’NUN ADINI KIVIRCIK’LA DUYURACAĞIZ

Bolu Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten “Yeşillik Maltaş” firmasının sahibi Mustafa Tuna Maltaş, “Bolu’da yeşillik bizden sorulur” sloganı ile yola çıktıklarını belirterek, “İlimiz genellikle sarı patates ile ünlüdür. Ama ben sadece sarı patates değil kıvırcık marulla da ilimizin adını daha çok duyurmaya çalışıyorum. Eylül ve Ekim aylarında Adapazarı’ndaki tarlamızda ekim, Mayıs ayında da Bolu’daki arsamızda ekim yapıyoruz” dedi.

HORMAN KESİNLİKLE KULLANMAYIZ

Tarlalarında yapılan kıvırcık marul ekiminde kesinlikle hormon kullanılmadığını da belirten Maltaş, “Amacımız halkamızın ve diğer illerdeki vatandaşlarımızın sağlıklı gıda tüketmesinden yanayız. Kesinlikle hormon maddesi  kullanmayız. Haberimiz olmadan hormon kullanan çalışanımız olursa bunun da gereğini yaparım. Vatandaşımıza sağlıksız ve tehlikeli bir maddeli kıvırcık satamayız” diye konuştu.

HEDEF AVRUPA

Hedefinin Ukrayna ve Avrupa ülkelerine ihracat yapmak olduğunu da dile getiren Maltaş, “Şu anda İstanbul, Ankara ve Bolu iline satış yapıyoruz. Amacım ilk olarak Ukrayna ve Avrupa’nın bazı şehirlerine ilimizin kıvırcık marulunu ihraç etmek”

EN ÇOK KIVIRCIK TÜKETEN İL ANTALYA

Kıvırcık marulun Bilecik, Yalova ve Antalya’da ekilmekte. Bunların arasına bizim girişimciliğimizle Bolu’da girmiş oldu. Antalya’nın yılda 200 milyon TL’lik kıvırcık marul ihtiyacı bulunmakta. Bunan 100 milyonluk bölümünü Bilecik ve Yalova karşılıyordu. Bu pazara bizde girdik. Kıvırcığın 3.5 milyonu adeti tarlalarımızda bir milyonu ise seralarımızda yetişmekte”

BOLU’NUN YEŞİLLİĞİNİN YÜZDE 70’İNİ BİZ KARŞILIYORUZ

Bolu’nun yeşillik ihtiyacının yüzde 70’ini Yeşillik Maltaş firmasının karşıladığını da açıklayan Maltaş, “Havuç, Turp, Maydanoz, taze soğan, roka, tere gibi birçok sebzeyi de üretiyoruz” diye konuştu.


Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 19:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128