“Bolu’nun bu projeyi sahiplenmesi beni heyecanlandırıyor”

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları’nın talimatı ile başlatılan Bolu’daki Ceviz Yetiştiriciliği Projesi kapsamında, konusunda uzman öğretim üyelerinin de katılımı ile ‘Bolu İli Organik Ceviz Yetiştiriciliği Yaygınlaştırma Projesi Paneli’ yapıldı.

 “Bolu’nun bu projeyi sahiplenmesi beni heyecanlandırıyor”

 Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda düzenlenen panele Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Vali Yardımcısı Nurullah Ertaş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sırrı Köstereli, BTSO Başkanı Türker Ateş, bazı daire müdürleri ve çiftçiler katıldı. Panele konuşmacı olarak ise Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümran Ertürk, AİBÜ Meslek Yüksekokulu Bahçe Tarım Programı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Hamdi Zenginbal, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Ziraat Mühendisi Ercan Er ve Proje Koordinatörü Abdullah Öztürk katıldı.

Panelde ilk olarak proje koordinatörü Ziraat Mühendisi Abdullah Öztürk, projenin daha iyi anlaşılması ve çiftçilerin gerekli bilgileri alabilmesi için ceviz konusunda ülke çapındaki uzmanları bu panele çağırdıklarını kaydetti. 3 aylık projenin detaylarını da aktaran Öztürk, panel sonunda burada alınacak kararların kitaplaştırılarak çiftçilere dağıtılacağını söyledi.

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları ise “Ceviz bizim milletimizle, toprağımızla özdeş bir bitki” diyerek başladığı konuşmasında, Bolu’nun ceviz projesini kabullenmesinin ve   sahiplenmesinin kendisini mutlu ettiğini ve diğer projeler için kendine şevk verdiğini kaydederek, “Sizlerin de bildiği gibi Türkiye’de tarımın birkaç sorunu var. Bunlardan bir tanesi verimlilik. Gerek ölçek büyüklüğünde, gerek yeterince uygun teknolojiyi kullanamamamızdan, bilgi eksikliğinden, ARGE’ye yeterli yatırım yapmamamızdan gibi sorunların hepsini bir araya topladığımızda bizim birim zamanda emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Söz gelimi bizim nüfusumuzun % 25-30’u tarımla uğraşıyorsa, yaklaşık 20 milyon insanımızın ürettiği değeri çok daha fazlasını tarımsal olarak insanla başka ülkeler üretebiliyor. Bir vilayetimiz büyüklüğündeki ülkeler, bizden çok daha fazla tarımsal gelir elde ediyorlar. Diğer taraftan pazarlama konusu var. Dolayısı ile biz Bolu gibi bir şehirde öyle şeyler yapmalıyız ki değeri yüksek, pazarlama problemi olmayan bir ürün seçmeliydik ve seçtik. Biz Bolu’ya bu anlamda ekonomik olarak değerli bir ürün olduğu için cevizi tercih ettik. İklim olarak da buna uygunuz. Umarım çabalarımızın sonucunu alırız. Biraz tecrübelerimize, bilgimize dayanarak doğru ürünü seçelim. Olağanüstü mevsimsel değişiklikler olmazsa güzel bir sonuca ulaşırız. Biz diğer ürün yetiştirme konularında da güzel şeyler seçeceğimizi ümit ediyorum. Bu şehrin, bu projeyi bu kadar sahiplenmesi doğrusu beni heyecanlandırıyor, ümitlendiriyor ve başka projeler için de şevk veriyor” şeklinde konuştu.

Diğer taraftan projenin dikim alanlarındaki önceliklerini de aktaran Vali Zahteroğulları, “Cevizi tavan arazilerimizde değil diğer arazilerimizde dikeceğiz.  Tarımın yapılamadığı noktalarda değerlendirmemiz gerekiyor. Yamaç araziler ve diğer alanlara dikilmesi öngörülüyor. Bizde yerler belirledik. Bunlardan birisi orman arazileridir. Buralar ağaçlandırılacak ve köylülerimize tahsis edilecek. İkincisi ceviz dikilecek hazine arazilerimiz var mı diye çalışmalar o konuda da sürüyor. Üçüncü de geleneksel olarak bundan önce nasıl bahçelerimize cevizi dikiyorsak o şekilde dikilmesi konusu. Bizde bu konuda çeşitli destekler veriyoruz. Kapama bahçeler gibi yerler için büyük araziler lazım. Bu şekilde de bulursak  onları da  değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

Panelde daha sonra ise Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümran Ertürk, AİBÜ Meslek Yüksekokulu Bahçe Tarım Programı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Hamdi Zenginbal ve Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Ziraat Mühendisi Ercan Er, katılımcılara bilgiler aktardı.

Programın sonunda ise soru – cevap bölümüne geçilerek, katılımcılardan gelen sorular cevaplandırıldı. 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2014, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128