banner120

Bolu’nun ‘Bylock’ kullanıcıları tespit edildi

Bolu’da FETÖ / PDY soruşturması kapsamında tutuklu olan 77 akademisyenin yargılanmasına Bolu Belediyesi Karaçayır Nikah Salonu’nda devam edildi. Mahkeme Başkanı, Bylock kullanıcılarının tek tek tespit edildiğini söyledi.

 Bolu’nun ‘Bylock’ kullanıcıları tespit edildi

Haber: Gönül OLUTÜRK

İlimizde sürdürülen FETÖ / PDY soruşturması kapsamında tutuklu olarak 23, toplamda 77 akademisyenin yargılanmasına kaldığı yerden devam edildi. Bolu Adliyesi’ndeki salonun yetersiz gelmesi nedeniyle Bolu Belediyesi Karaçayır Nikah Salonu’nda sürdürülen duruşmada 1 tanık dinlendi. Duruşma geniş güvenlik önlemleri ile gerçekleşirken, salona pet şişe dahi alınmadı.

360 BYLOCK KULLANICISI TESPİT EDİLDİ

Duruşma öncesi Mahkeme Başkanı, ilimizde örgütün haberleşme programı olan ‘Bylock’u kullanan kişilerin tespit edildiğini belirtti. Bilirkişiden gelen raporlara göre ilimizde 360 Bylock kullanıcısı olduğu açıklandı. Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’ne 107 kişininki sunulurken, akademisyenlerin davasında kullanılacak 12 kişininki iletildi. Duruşmada kullanılmak üzere 17 kişinin daha ‘Bylock’ çözümlemeleri bekleniyor. Öte yandan Mahkeme Başkanı, 253 kişinin ‘Bylock’ çözümlemesinin çeşitli Cumhuriyet Savcılıkları ile Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde olduğu ve en yakın zamanda getirilmesi için gerekli yazışmaların yapıldığı belirtildi. Aynı zamanda yine akademisyen sanıklarından Suzi Selim Ayhan, Tülay Özlü, Serkan Öztürk’e ait dijital materyallerde yapılan incelemeler sonucu ‘Bylock’ kalıntıları tespit edildi.

“ÖRGÜTE ÇEKME EYLEMİ HİÇBİR ZAMAN OLMADI”

Mahkeme Başkanı’nın Bylock açıklamaları sonrası Yusuf Ziya Akpınar için çağrılan tanık C.M. iddialara yanıt verdi. Diş Hekimliği öğretim görevlisi Akpınar’ın, kendisini örgüte katmaya çalıştığı iddialarına C.M.; “Maddi durumum bahsedilen dönemde kötüydü. Sadece hocam değil tüm arkadaşlarım yardımcı oldu. Burs değil fakat fakültemizde kendimizin alması gereken eşyaları almam konusunda yardımcı oldu. Örgüte çekme gibi bir eylemi hiçbir zaman olmadı. Benden vatana millete hayırlı bir hekim olmamı istedi” şeklinde cevap verdi.

SON SAVUNMALAR İÇİN TARİH 23 EYLÜL

Tanıkların dinlemesinin ardından mahkeme heyeti ‘Bylock’ çözümlemelerinin gelmesi ve son savunmaların dinlenmesi adında duruşmayı 23 Ekin tarihine erteleme kararı aldı.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2017, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124