BOLU’NUN EKONOMİK GÜNDEMİ TSO’DA KONUŞULDU

Bolu ve Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’nın Yönetim Kurulları Bolu TSO’da müşterek bir toplantı gerçekleştirdi.

BOLU’NUN EKONOMİK GÜNDEMİ TSO’DA KONUŞULDU

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası ile Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’nın müşterek Yönetim Kurulu toplantısı, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, Başkan Yardımcıları Mustafa Özkoparan ve Lebibe Özçağlar, Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Fırat, Hakkı Fidan, Ercan Albayrak, Atila Çelikpençe ve Melih Yaman, Genel Sekreter İsmail Gören ve Gerede Ticaret ve Sanayi Odası kanadından da Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Kaşka, Başkan Yardımcısı Muharrem Kazan, Yönetim Kurulu Üyeleri Eşref Zeftçi, Hasan Demirdaş, Hüseyin Yüksel ve Genel Sekreter Şerafettin Dağyıldızı’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, konuk Oda Yönetim Kuruluna teşekkür ederek Bolu ve Gerede Ticaret ve Sanayi Odalarının ilin genel ekonomik çıkarları doğrultusunda her zaman birlikte hareket ettiklerini belirtti. Ateş, periyodik biçimde ve bir takvim doğrultusunda bu müşterek toplantıları gerçekleştirmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi. Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Kaşka ise yeni yönetim döneminde Yönetim Kurulları olarak daha önce birkaç kere bir araya gelmiş olmalarına karşın, bu şekilde programlı gündemlerle toplantılar yapmaya başlamanın kendileri açısından da son derece yararlı olacağını bildirdi ve kendilerini konuk ettiklerinden dolayı Bolu TSO Başkanı Türker Ateş ve Yönetim Kuruluna teşekkür etti.

Toplantıda Bolu’nun güncel ekonomik durumu ve İlin gündemindeki hususlar üzerinde bilgi ve görüş alışverişi gerçekleştirildi. Bolu TSO Başkanı Türker Ateş, ilk olarak TSO hizmet binasında faaliyete başlayan yeni proje ofisleri ile ilgili bilgiler verdi. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Bolu YDO’nun söz konusu kata taşındığını, ayrıca Belediye Başkanlığı bünyesindeki proje uzmanlarının yine aynı alana yerleştiklerini ve faaliyetlerine burada devam etmekte olduklarını söyleyen Ateş, üniversite-sanayi işbirliği doğrultusunda AİBÜ’ye bağlı Teknoloji Transfer Merkezi’nin de burada önümüzdeki günlerde faaliyete geçirileceğini ifade etti. Ateş, burada kurumlar arası sinerji ortamını oluşturarak nitelik ve nicelik yönünden proje üretme kabiliyetinin artırılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Türker Ateş, MARKA’nın 2015 yılı KOBİ Mali Destek Programından da söz ederek program kapsamında dört ana başlıkta toplam 13,5 milyon TL’lik bir kaynak ayrıldığını ve KOBİ’ler tarafından sunularak kabul edilen projelere hibe yoluyla kullandırılacağı bilgisini paylaştı. Ateş, bu dört başlıktan üçü olan makine-imalat, turizm ve temiz üretim başlıklarının KOBİ’lere, kültür ve turizm küçük ölçekli altyapı programının ise Valilikler, Belediyeler, Kültür ve Turizm Müdürlükleri, Odalar gibi kar amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik olarak uygulanacağını kaydetti.

Stratejik yatırımlar konusunda Bolu TSO’nun MARKA ile birlikte Ekonomi Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve TOBB nezdinde bir çalışma sürdürdüklerinden bahseden Bolu TSO Başkanı Türker Ateş, stratejik yatırımlar kategorisinde beşinci bölge teşviklerinden yararlanma şansının bulunması ve Bolu’nun iki anakent ortasında elverişli coğrafi konuma sahip olması nedeniyle bu tür yatırımların üzerine eğildiklerini belirtti.

Bunun yanında, kurulum süreci devam eden Gümrük Müdürlüğü ile ilgili olarak da bilgiler veren Bolu TSO Başkanı Türker Ateş, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü hizmet binasında faaliyet gösterecek olan Gümrük Müdürlüğü’nün fiziki mekan düzenleme çalışmalarının devam ettiği bilgisini vererek, Gümrük Müdürlüğü’nün ihtisas çalışma alanları ile ilgili Oda olarak reel sektörün durumu ve ihtiyaçları doğrultusunda bir rapor hazırlayıp Bakanlığa sundukları ve Müdürlüğün bu ihtisas alanlarında hizmet vermesi talebinde bulundukları bilgisini verdi.

Toplantıya ayrıca TOBB ve TEPAV kontrolünde Bolu ve Gerede TSO’nun müşterek akademik danışmanlığı görevini yapmakta olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Engin Erdem ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Bolu Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Tolga Kaya ve Uzman Refik Özkorkmaz da katıldı. MARKA Bolu Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Tolga Kaya, MARKA’nın kurumsal yapısı, çalışma alanları, kurumlara ve reel sektöre yönelik faaliyetleri ve gündemindeki konular hakkında bilgiler aktardı.

MARKA’nın 2015 yılı mali desteklerinin tanıtılacağı toplantının 9 Ocak 2015 Cuma günü saat 14.00’de Bolu TSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirileceğini bildirerek muhatap tüm sektör kuruluşlarının söz konusu toplantıya katılım göstermelerinde yarar olacağını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2015, 19:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128