Bolu’nun havası güzel

Hava kalitesinin korunması ve iyileştirilmesi konusunda sorumluluklarının yanı sıra, halk sağlığına doğrudan etki etmesi sebebiyle, kamuoyuna iletişim araçları vasıtasıyla hava kirliliği güncel bilgilerinin verilmesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sorumluluğunda.

Bolu’nun havası güzel

Hava kalitesinin durumunu kamuoyuna açıklarken, Hava Kalitesi İndeksi(HKİ) (AirQuality Index/AQI)  adı verilen bir sınıflama sistemi, tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Hava Kalitesi İndeksi, farklı hava kalitesi ile birlikte genel halk sağlığı üzerine etkisini, hava kirliliği seviyesini, sağlıksız seviyeye yükseldiğinde alınması gereken kademeleri de belirler. Bu sınıflama sistemi ile havadaki kirletici konsantrasyonlarına göre hava kalitesi iyi, orta, kötü, tehlikeli şeklinde derecelendirilmekte.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hava kalitesi ölçüm sonuçlarının kamuoyu tarafından daha kolay anlaşılmasını sağlamak amacıyla Ulusal Hava Kalitesi İndeksi(HKİ) mevzuatımız ve sınır değerlerimize uyarlanarak oluşturuldu.

Bolu’nun ölçülen hava kalitesi ölçüm değerleri her gün Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün www.csb.gov.tr/iller/bolu adresinde hava kalitesi linkinde ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın www.havaizleme.gov.tr internet sitesinde yayınlanmaya başlandı. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2016, 19:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128