Bolu’nun ilk “HELAL GIDA SERTİFİKASI” Hanmahal’e

Bolu’da hizmete girdiği günden buya yana kebap ve pide çeşitleriyle damaklara hitap eden ve büyük çapta ilgi gören Hanmahal Restoran Bolu’nun İSO belgesinden sonrası ilk “Helal Gıda Sertifikası” sahibene kavuşmanın heyecanını Bolu belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Ak Parti Bolu milletvekili Ali Ercoşkun, Ak Parti İl Başkanı Yüksel Coşkunyürek, Basın mensupları ve müşterileriyle birlikte yaşadı.

Bolu’nun ilk “HELAL GIDA SERTİFİKASI” Hanmahal’e
Bolu’nun ilk Helal Gıda Sertifikasına sahip olan Hanmahal Restoranın sahibi Abdullah Uzun, bu onur ve gururu heyecanla yaşadığını belirterek, “Bolu ilimizin ileride hedeflediğimiz marka bir işletme olmasını amaçladığımız Hanmahal restorand ISO 22000 belgesi ve Helal İşletme Belgesinin sertifika töreni için bulunuyoruz. Bolu’yu seviyorum. Bolu’da yaşamaktan ve Bolu’ya imkânlarım nispetinde hizmet etmekten mutlu oluyorum. Dört aylık kısa sürede Bolu ilinde faaliyetlerine başlayan Bolu’daki yerli ve yabancı misafirlerimize hizmet etme amacını güden Ocakbaşı ve pide restoranımızın dört ay sonunda Bolu ilinde restoran işletmeciliğinde tek olan ISO 22000 gıda güvenliği ve hijyen sertifikasını aldık. Yine Düzce ve Bolu ilinde olmayan helal işletme sertifikasını aldık. Bu sertifikaları almamızda bize danışmanlık hizmetini veren ZRN danışmanlık Ahmet Çetin Bey’de yine Bolu ilinin değerlerinden bir tanesidir. Bugüne kadar almış olduğumuz sertifikaları dışarıdaki illerden hizmet alarak alıyorduk ama Bolu artık kabuğunu kırdı Bolu eski bolu değil. Marka şehir olma noktasında bizde elimizden geldiği kadar bu konuda hizmet etmeye gayret ediyoruz. İlimiz için önemli diyorum. Çünkü helal işletme belgesi özellikle yaz aylarında ilimize gelen Arap turistlerin özellikle dikkat ettiği ve istediği bir belge. Düzce ve Bolu ilinde de tek olma özelliği taşıyor” diye konuştu.

Sertifika törenine katılan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’da konuşmasında; “Bolumuz artık kabuğunu kırdığını hep beraber görüyoruz. Asıl iş adamlarımızın Bolu’nun kabuğunu kırdığına inanmaları önemliydi. İşadamımızın böyle muazzam bir tesis açması bizi onurlandırdı. Bolu aşçılık ile öne çıkan illerden bir tanesi ama biz Belediye başkanı olduğumuzda bir misafirimiz geldiğinde nereye gideceğiz dediğimizde Filiz makarna dışında hiçbir yerin olmadığı Filiz Makarnanın da geçmişte Bolu ile irtibatının olmadığı bir yerdi. Şu anda ciddi müesseselerin açıldığını görmenin onurunu ve gururunu yaşıyoruz. İlimiz gelişiyor ve bütün illerde örnek tesislere kavuşuyor. Böyle bir tesisin açılmasına vesile olan Abdullah kardeşimize teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki dönem içerisinde aşçılık diyarı olan Bolu’nun aşçılıkla da Mutfağın kalbi olarak da öne çıkmasını sağlayacak çalışmalar içerisinde olacağımızı ifade ediyorum. Tabiatın kalbi, lezzetin veya mutfağın kalbi markaları ile Bolu anılmak durumunda. Çünkü Bolu deyince dışarıdan %65’i ormanlar ile kaplı olan devasa güzellikleri olan 200’e yakın göleti olan muazzam bir tabiat zenginliği geliyor. Türkiye’de kime sorarsanız lezzet ve lokanta aşçı diyarı olarak bilinir. Bu ikisi ile bütünleşmesi lazım. Biz bugüne kadar işin bir bölümü ile ilgiendik. Önümüzdeki süreç içerisinde bu aşçılık ve mutfağın kalbi görünümüne de daha yoğun ağırlık vereceğimizi ifade ediyorum. Bu konuda muazzam bir tesisin açılmasına vesile olan kardeşimi kutluyorum. Allah yar ve yardımcısı olsun. Aynı zamanda bu belgenin tanzimi konusunda Bolulu firmaların öne çıkmış olması ile Bolu artık kabuğunu kırmış demektir. Herkesten Allah razı olsun” dedi.


Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2015, 18:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
koray
koray - 5 yıl Önce

simit ve ayranda var sanırım :) abdullah uzun orda olduğuna göre....insanda biraz yüz müz kızarması olmalı

SIRADAKİ HABER

banner128