Bolu'nun Kurtuluşu Turizm'dir

ERHAN BEYKOZ...

 Bolu'nun Kurtuluşu Turizm'dir

Deprem öncesi bütün sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, bürokratlar Bolu'nun geleceğini tartışıyordu. Tartışmanın ana konusu "Bolu Ne Olmalı" sorusuna cevap aranıyordu. O dönem siyaset yerini bu günün Bolu'sunun tartışıldığı, bu günler ve yarınlarda çocuklarımıza bırakacağımız Bolu herkes tarafından samimiyetle tartışılıyordu.

Deprem tartışmaları kısmen askıya alsa bile, sonuç aşağı yukarı ortaya çıkmış, "Bolu'nun Turizm Kültür Kenti" olması kararı alınmıştı. Nasıl olacak, hangi aşamalar geçilecek, nereden başlanacak tartışmaları yaşanıyordu! 2001 Ekonomik krizi, arkasından yaşanan siyasi krizler sonrası yine Bolu'nun geleceği tartışmalarını askıya alınarak, kaderine terk edildi.

Aradan 13 yıl geçti. Devletin, özel şahısların, firmaların katkılarıyla Bolu'da turizm kaplumbağa hızıyla yürüyor.

Derken Bolu'yu iyi tanıyan, bürokraside üst düzey yönetici olan ve çalıştığı yerlere imza atan Vali Ahmet Zahteroğulları Bolu'ya atandı. Deprem döneminde gece gündüz katkı vermeye çalışan Sayın Zahteroğulları, Bolu'nun yapısını iyi bilmesi bizim şansımızdı.

Bolu'nun vali beyin tayini sonrası geçen yıllarında kültür anlamında gelişimini Rahmetli İzzet Baysal'ın bizlere emanet ettiği vakıf tarafından büyük ölçüde tamamlandığını gördü. Asıl sorun bundan sonrasıydı!

Vali bey, Bolu turizm kenti olması için aradan geçen 13 yılın boş geçtiğine, özel teşebbüsün dışında yol alınamadığına şahit oldu. En üst bürokrasinin verdiği çevre ile turizm kenti olmamız için çalışma başlattı.

Konuya yabancı olmayan, Bolu'nun tamamını isteyen, taşın altına elimi değil kafamı koyarım diyen Başkan Alaaddin Yılmaz'da çalışmalara destek vererek, siyasetende valinin arkasında duruyor olması, şansımızı ikiye katlıyor.

Son olarak Vali Zahteroğulları'nın, Bolu'nun Karacasu'dan Köroğlu Dağlarına kadar olan kısmının turizmde 5. bölge olması çalışmalarına destek çığ gibi büyüdü. Bu gelişmelerin ışığında, Başbakan Sayın Davutoğu'nun il kongresinde, "Bolu Turizm Kültür Kenti Olacak" talimatı, dönülmez yolun iyice açıldığını belgeledi!

Aslına bakacak olursak, Başbakanın dediği Turizm Kültür Kenti teşvik kapsamı hakkında kimse doyurucu açıklama yapmadı. Bana kalırsa çok bilgi sahibi olmadığımız da ortadadır.

Yinede yapılan açıklamalar, çalışmalar geleceğimizin resmini ortaya koyuyor. 

Her türlü az ilerleyişe rağmen, yapımı süren Karacasu'da Narven, Mudurnu ve Taşkesti'de Sarot, yine Karacasu'da yapılması planlanan 127 dönem arazi üzerine yeni bir termal yatırımı ve hala anlam veremediğim Burhan Çelik'in önüne çekilen duvar hariç, turizm adına olumlu gelişmelerdir.

Kısaca Cennet Bolu ya turizmle gelişecek, yada bu haliyle kaplumbağa hızıyla büyümeye devam edecektir. Seçim startının verildiği bu günlerde, siyasilerin verebilecekleri tek vaat turizm olmalıdır. Kış, yayla, dağ, termal, doğa, kayak ne derseniz deyin, Bolu turizm olarak her yönüyle açıktır. Yolumuz açık olması dileğimdir...

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2015, 09:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali bulut
ali bulut - 6 yıl Önce

turizm kentinin yolları köstebek tarlası gibi misafirlerimiz gelince utanıyorum gezdiremiyorum ya belediye ne zaman kapsamlı bir asfalt çalışması yapacak merak ediyorum.

SIRADAKİ HABER

banner128