Bolu’nun Lider Çocukları Kampta

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının "Lider Çocuk Tarım Kampı" programı kapsamında; ilkokul 4. sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tabiatla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliliği hakkında bilgi vermek ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından 2016 yılının "Uluslar Arası Bakliyat Yılı" olarak ilan edilmesi sebebiyle kamp uygulamasına katılan öğrencilerin bakliyat bilincini yükselmek, bakliyatın sağlık ve beslenmedeki önemini vurgulamak amacıyla 02-04 Haziran 2016 tarihleri arasında ilimizde Lider Çocuk Tarım Kampı programı kapsamında etkinlikler gerçekleştirildi.

Bolu’nun Lider Çocukları Kampta

Haber: Aysun BEYKOZ

Etkinlikler kapsamında ilk gün konusunda uzman personellerce bu senenin temasına uygun olarak bakliyatlar ve beslenmemiz üzerine etkileri hakkında çocuklarımız bilgilendirildi. Konu hakkında bilgilendirmeleri takiben  "Uluslar Arası Bakliyat Yılı" logosu bakliyat tohumları ile süslenerek çocuklarımızın tükettikleri gıdaların tohumları ile daha yakından tanışmaları sağlanmış oldu. Logonun tohumlar ile süslenmesi ile çocuklarımızın tohumlar arasındaki farkları (renk, boyut vb.) gözlemlemeleri sağlandı.

Etkinliğin ikinci gününde; Abant İzzet Baysal Üniversitesi Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi Sorumlu Veteriner Hekimi Ayhan ÇETİNKAYA eşliğinde merkez gezilirken, merkez de bulunan hayvanlar ve merkezin bilim insanları için önemine dair bilgilendirmelerde bulunmuştur. Çocukların hayvanlara dair soru ve görüşleri araştırmalara ilgileri sevinçle karşılandı.

Deney hayvanlarını ilgiyle takip eden çocuklarımıza sonrasında, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet BAHAR ve Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Dr. Naciye SOMUNCU DEMİR tarafından, Lider Çocuk Tarım Kampı bünyesinde, kampa katılan öğrenciler ile bir dizi deney ve etkinlik gerçekleştirildi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Laboratuvarında gerçekleştirilen etkinliklerde, öncelikle Birleşmiş Milletlerin 2016’yı Bakliyat Yılı ilan etmesinden dolayı öğrencilerde bakliyatlara yönelik gıda farkındalığını kazandırmak amacı ile mikroskop yardımı ile bakliyatların mikro ortamda incelenmeleri sağlandı. Mısır, Fasulye, pirinç ve nohut bakliyatlarından alınarak oluşturan preparatlarda nişasta tanecikleri, mikroskop yardımı ile incelenerek öğrencilerle tartışmalar gerçekleştirilmiştir. İkinci deneysel etkinlik ise organik bileşiklerin tayinine yönelik olmuştur. Öğrencilerde günlük tükettikleri gıdalar üzerinden dengeli ve yeterli beslenmeye dair farkındalık geliştirmek adına süt, yumurta, ekmek, muz, patates gibi gıdalarda protein, yağ ve karbonhidrat bileşiklerinin aranmasına yönelik olmuştur. Üçüncü etkinlikte ise Bolu ilinin zengin biyoçeşitliliğine yönelik farkındalık kazandırmak için çeşitli canlı çeşitleri tanıtılarak, il genelinde rastlanan biyokaçakçılık olaylarından bahsedilmiştir.

Biyokaçakçılığın ülkemiz açısından önemli bir sorun olduğunu, gen kaynaklarımızın ülke dışına çıkarılmasının yasal olmadığı ve çevrelerinde bu tarz bir olaya rastladıklarında nereye başvurmaları gerektiği üzerine bilgilendirme yapılmıştır. Dördüncü olarak gerçekleştirilen etkinlikte ise öğrencilerin bitki dokularını mikro olarak gözlemlemeleri sağlanmış ve gündelik yaşamda en çok karşılaşacakları bitkiler olan kauçuk, sardunya, begonya, telgraf çiçeği, eğrelti otu gibi türlerin yapıları preparasyon işlemi sonrasında öğrencileri ile incelenmiştir. Öğrencilerin gerek teknoloji gerekse tarım ve gıda alanlarının entegrasyonuna da katkı sağlamının amaçlandığı bu etkinlikte öğrencilerin mikroskoplarda mekanik olarak ayarlarını yapıp görselleri yine kendilerinin bulmaları sağlanmıştır. Bu sürecin gerçekleştirilmesinde Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim dalı 2. Sınıfta öğrenim gören öğretmen adaylarının eşlik etmesi ile öğrenciler zorluk yaşanmamış ve süreçten mutlu olarak ayrıldıkları gözlemlenmiştir.

Kampın son günün de çocuklarımızla beraber Yeniçağ ilçemizde buluna göl civarında gerçekleştirdiğimiz etkinlikte çocuklarımızı doğa ile buluşturduk. Doğa ile iç içe geçen etkinlikte küçük yarışmalar yaparak eğlenceli vakit geçirmelerini sağlanırken, yine bu senenin temasına uygun hazırladığımız menülerimiz ile çocuklarımızı doyurmayıda unutmadık. Kamp sonunda katılımcı belgelerini alan çocuklarımızın mutluluğu kampımızın en büyük edinimi olurken çekilen hatıra fotoğrafları sonrası etkinlik son buldu.


Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2016, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124