banner120

Bolunun malı deniz, Kütahya’ya yediririz

Karacasu’da Orman Bölge Müdürlüğüne ait 53.036 metrekare arazi, Kütahya Çavdarhisar Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait yeni binaların yaptırılması karşılığında Ankara’da ihaleye çıkıyor. Bolu’nun malı olan arazinin parası neden Kütahya için kullanıldığı ise kafalarda soru işareti yaratıyor.

Bolunun malı deniz,  Kütahya’ya yediririz
ÖZEL HABER: FARUK ÇİDEM

Bolu Karacasu’da Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait 53.036 dönüm arazi yıllar öncesinde, Karacasu Belediyesi tarafından turizm alanı olarak paftalara işlenmişti. İşletme ve lojmanların bulunduğu 53.036 dönüm arazi 12 milyon bedelle Bolu’daki bölge müdürlüğüne bina yapımı karşılığı 2 kez Bolu’da ihaleye çıkmıştı. Şimdi ise, 27 Ocak’ta Ankara’da ihaleye çıkıyor. 53.036 dönüm arazinin satışına karşılık, Kütahya’da 9.250 metre kapalı alanı bulunan Orman Bölge Müdürlüğü idari binası, 13 Ha. sahanın yolları ve ihatası, 1.350 metre kare kapalı alanlı Çavdarhisar yangın acil durum ünitesinin projeleri anahtar teslimi yapılmak kaydıyla verilecek.

2 KEZ BOLU’DA İHALEYE ÇIKMIŞTI

53.036 dönüm Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait arazi daha önce 2 kez Bolu’da ihaleye çıktı. İhaleye çıktığı zaman Bolu’da ünlü bir proje müteahhidi tarafından projelerinin yapıldığı, yeni yapılaşmanın Atatürk Orman Parkı etrafına yapılması öngörülen binalar olduğu öğrenildi. Yaklaşık inşaat bedeli 12 milyon lira olan ihale çeşitli nedenlerle iptal olduktan sonra, bakanlık kararı ile 3. kez ihale Ankara’da yapılıyor. Yapılacak olan ihalenin Bolu değil de neden Ankara’da yapılmak istendiği ise kafalarda soru işareti bırakıyor. Daha evvel 2 kez Bolu’da yapılan ihalenin 3.sünün Ankara Orman Genel Müdürlüğünde yapılmak istenmesine anlam verilemiyor.

KARACASU CEZALANDIRILIYOR MU?

Bolu’nun turizm alanında gelişmeye en müsait beldesi olan Karacasu’da bulunan bu arazinin satışından elde edilecek olan paranın başka bir ile yatırım olarak gitmesi, Karacasu’nun ve genel olarak Bolu’nun cezalandırıldığı yönünde şüpheler uyandırıyor. Daha önce hastane yapılacağı yönünde açıklamaların yapıldığı arazinin hangi amaçla kullanılacağı ise ihaleyi alacak kişi ya da şirketlerin tasarrufunda olacak. 
53 bin dönümlük arazinin Bolu’da ihale edildiği dönemde Yaniçağa’lı İşadamı Yaşar Çelik’in ihale dosyası aldığı ama ihaleye girmediği de gelen bilgiler arasında.

DEĞERİNİN ALTINDA OLDUBİTTİYE Mİ GETİRİLİYOR?

İhaleye çıkarılan 53.036 dönüm araziye karşılık Kütahya-Çavdarhisar’da yapılacak binaların tahmini bedeli 12 milyon lira civarında. Buna karşılık, mevcut turizm alanının, yıllar öncesinde devlet bankası olan Vakıfbank tarafından tahmini satış bedeli 25 milyon lira olarak belirlenmişti. Yer bedelinin zamanla artması gerekirken neden yarı yarıya düştüğü de cevaplanmayı bekleyen sorular arasında.

SORU İŞARETİYLE DOLU…

27 Ocak’ta Ankara Orman Genel Müdürlüğü’nde yapılacak olan ihaleyi kim yada kimlerin alacağı merak konusu. Kapalı zarf usulü ile yapılacak olan ihaleye Bolu’dan herhangi bir firmanın katılıp katılmayacağı, nasıl sonuçlanacağı, Karacasu’da bulunan ve turizm alanı olan 53.036 dönüm arazinin ne olacağı ise bilinmeyenler arasında…


Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2016, 10:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
bolulu
bolulu - 6 yıl Önce

ak parti milletvekillerinde açıklama bekliyorum. bolunun malına sahip çıkmalısınız. aksi halde aklıma kötü şeyler gelecektir. aldığınız oyların hakkını vereceğinizi düşünmek istiyorum, selamlarımla...

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124