Bolu’nun veremediği tepkiyi Dündar verdi

İzzet Baysal Şükran Günleri Bilim, Kültür, Sanat ve Turizm Festivali’nin bu yıl ki konuğu gazeteci-yazar Can Dündar oldu. Türkiye’nin ilk vakıf destekli devlet üniversitesinin Abant İzzet Baysal Üniversitesi olduğunu söyleyen Dündar Kayseri’deki Abdullah Gül Üniversitesi’nin “Türkiye’nin ilk vakıf destekli devlet üniversitesi” olduğu şeklindeki tanıtımlara bıyık altından güldüğünü söyledi. Dündar; “Cumhurbaşkanı’nın üniversitesi, bizim İzzet Baysal Vakfı’nın kurduğu Üniversitemizi kopya çekmiş. Ben şunu çok iyi biliyorum, Türkiye’nin vakıf destekli ilk devlet üniversitesi Abant İzzet Baysal Üniversitesi’dir.” Dedi.

Bolu’nun veremediği tepkiyi Dündar verdi
 Haber; Duygu Kaya

 

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen İzzet Baysal Şükran Günleri Bilim, Kültür, Sanat ve Turizm Festivali’nin bu yıl ki konuğu gazeteci-yazar Can Dündar oldu. İzzet Baysal’ı anlatan özel belgeselle de bilinen Dündar, Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programda merhum İzzet Baysal’ı anlattı. İzzet Baysal ile ilgili birkaç anısından da bahseden Can Dündar, katılımcılar tarafından yoğun alkış aldı.

 

“İzzet Baysal gibisi zor gelir”

İzzet Baysal Şükran Günleri Bilim, Kültür, Sanat ve Turizm Festivali’nin ilk gün salon programının konuğu gazeteci-yazar Can Dündar oldu. Dündar, Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde oldukça yoğun bir katılımla gerçekleştirilen söyleşide İzzet Baysal’ı anlattı. Can Dündar yaptığı belgesellerden en değerlilerinden birinin İzzet Baysal belgeseli olduğunu söyledi. Belgeseli yaparken İzzet Baysal’ı tüm Türkiye’nin tanıması gerektiğini düşünerek yaptığını söyleyen Can Dündar ‘’Her kentin bir İzzet Baysal çıkarması lazım.’’ Dedi. Konuşmasının devamında Bolu gibi bir yerde, özellikle İzzet Baysal’ı baba olarak nitelendiren bir ilin insanlarına İzzet Baysal’ı anlatmanın biraz ilginç bir durum olduğunu ama öyle de olsa Baysal ile ilgili birkaç anısını anlatmadan geçemeyeceğini belirterek “İzzet Baysal, vefat ettiğinde onun belgeselini çekmek için bir çalışma içerisine girmiştik. Zamanın Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel ile İzzet Baysal hakkında röportaj yapmak istedim ve kendisini aradım. O zamanlar Sayın Demirel ile herhangi bir konuda röportaj yapmak o kadar zordu ki anlatamam. Ben kendisini arayıp konunun İzzet Baysal olduğunu söylediğimde kendisi bana ‘Konu İzzet Baysal ise hemen gel’ dedi. Röportajda hiç unutmam İzzet Baysal için ‘Yüzyılda bir gelen üç-beş insandan birisi.” demişti. Gerçekten İzzet Baysal bu ülkeye yüzyılda bir gelen üç-beş insandan birisidir. Bütün mal varlığını ülkesine, özellikle şehrine harcamış ve o şehre yüzlerce eser bırakmış bir insan, Türkiye’de şu ana kadar ne görülmüştür ve duyulmuştur.”diye konuştu.

Devlet İzzet Baysal’ı örnek almış’’

Türkiye’nin ilk vakıf destekli devlet üniversitesinin Abant İzzet Baysal Üniversitesi olduğunu söyleyen Dündar Kayseri’de açılan Abdullah Gül Üniversitesi’nin “Türkiye’nin ilk vakıf destekli devlet üniversitesi” olduğu şeklindeki ulusal basındaki tanıtımlara değindi. Can Dündar, kendisinin İzzet Baysal için bir belgesel yaptığını, bu konudaki gerçekleri çok iyi bildiğini söyledi. Dündar, “Sayın Cumhurbaşkanımızın üniversitesi olarak lanse edilen Abdullah Gül Üniversitesi’nin reklâmlarını görünce bende bıyık altından güldüm. Konuyu bilmeseydim, bende yutabilirdim. Bolulular olarak sizde; Cumhurbaşkanı’nın üniversitesi, bizim İzzet Baysal Vakfı’nın kurduğu Üniversitemizi kopya çekmiş. Ben şunu çok iyi biliyorum, Türkiye’nin vakıf destekli ilk devlet üniversitesi Abant İzzet Baysal Üniversitesi’dir.” Dedi.

Bu kısaca” Ülke batar ben yırtarım” demektir

 

Can Dündar geçenlerde gençlerle gelecek hakkındaki düşüncelerini kapsayan bir anket yapıldığını söyledi ve sonucunu paylaştı. Dündar; “Burada gençlere yöneltilen sorulardan biri “ülkenin geleceğini nasıl görüyorsunuz? “ Şeklinde idi... Gençlerin neredeyse yarıya yakını ülkenin geleceğini çok parlak görmediklerini ifade ediyorlar. Ama aynı soru “kendi geleceğinizi nasıl görüyorsunuz?” Biçiminde yöneltilince ortaya oldukça ilginç bir sonuç çıkıyor. Ülkenin geleceğini kötü görenler konu kendi gelecekleri olunca oldukça iyimser ve umutlu bir şekilde konuşarak “iyi” olarak gördüklerini ifade ediyorlar. Bu kısaca” Ülke batar ben yırtarım” demektir.” Şeklinde konuştu. Dündar; “Bizim jenerasyonumuz ülke özgürleşirse ben özgürleşirim, ülke zenginleşirse bende zenginleşirim, Ülke fakirleşirse bende fakirleşirim “ diyen bir kuşaktı. O yüzden Bu sonuç beni çok şaşırttı.” Dedi.

 

“Bolu halkı çok vefalı bir halk”

Konuşmasının devamında, İzzet Baysal’ın yanında dikkat çekilmesi ve altının çizilmesi gereken bir şey daha olduğunu ve bunun da Bolu halkı olduğunu belirten Dündar “İzzet Baysal’ın ölümünün üzerinden bu kadar zaman geçti ama Türkiye gibi ne yazık ki unutkan ve değerlerine, kıymetlerine sahip çıkmakta çok iyi bir performans gösteremeyen bir ülkede siz Bolulular, İzzet Baysal’ı hiç unutmadınız. Her yıl daha genişleyen bir anma programı ve aynı heyecanla onu anmaya devam ettiniz. Biraz önce yürüyüş sırasında gördüm, bandolarla ve coşkuyla onu anmaya devam etmeniz, Türkiye’de çok az rastladığımız bir vefakârlık örneğidir. O açıdan ben de sizlerden böyle bir davet geldiğinde buraya koşarak geldim. Çünkü bu coşkuya ortak olmak istedim ve burada bu coşkuyu sizlerle paylaşıyor olmaktan da ayrıca mutluyum.” Biçiminde konuştu. Katılımcılar tarafından konuşmasının sonunda dakikalarca alkışlanan Can Dündar’a, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, tarafından Bolu Belediyesi’nin bu güne kadar bastırdığı yaklaşık 30 kitap hediye edildi. Daha sonra Can Dündar’a Ahmet Baysal tarafından da İzzet Baysal kitabı ve Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin Erbayram tarafından plaket verildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2013, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128