Bolu’nun yeni damak zevki Et Evi –Bolu Çiftliği

Bolu’ da yaşayanların damak zevklerine hitap edecek bir et lokantası yakın zamanda Borazanlar Mahallesinde, Paşaköy yolunun hemen başında faaliyete geçti. Et Evi-Bolu Çiftliği adı altında açılan ve Boluluların yoğun bir ilgi gösterdiği bu mekanın sahipleri Ertuğrul-Reşat Demirel kardeşlerle bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bolu’nun yeni damak zevki Et Evi –Bolu Çiftliği
Röportaj: Semih BAYKAL 

Ertuğrul Bey,  yeni açtığınız bu işletme hakkında bize bilgi verebilir misiniz?
              
 Pek çok Bolulu’nun yakından bildiği gibi ben 30 seneden bu yana kasap olarak çalışmaktayım, önce kendi dükkanımızda sonra Seçkin marketler de sonrasında da Yılmar Marketlerde çalıştım. Yılmar devredilmeden önce bütün şubelerinin et reyonlarını işletmeci olarak çalıştırmaktaydım.  Dört yıl önce Yılmar Adese’ye satılınca, ben de kendi adıma kasap dükkanı açmaya karar verdim ve halen faaliyette olan ve Et Evi Ertuğrul Usta adını verdiğimiz, kasap -ızgara dükkanını açtım.  Başlangıçta kasap olarak planladığım bu yerde,  satışa sunduğumuz et ürünlerini ızgarada pişirerek aynı mekan içinde servis etmeye de başladım. 
            Kaliteli, doğal ve yöresel hayvanların etlerinden hazırladığım köfte çeşitleri ile ızgaralık dana, kuzu ve piliç etlerini tartarak, adet ve gram olarak hazırlayarak ızgarada pişirip servis etme sistemi, Bolu da ilk olduğu için çok beğenildi. 
             Bu sistemin beğenilmesinin en önemli sebebi müşteri için avantajlı olmasıdır.  Müşterilerimiz istekleri doğrultusunda yemek istediği et çeşitlerinden kendi ızgara tabağını hazırlayabilirler. Bu sistemde örneğin bir adet pirzola, bir parça tavuk ya da köfte ile kendi ızgara tabağınızı hazırlayabilirsiniz. Ya da dört kişi bir 1 kg köfte siparişi vererek, restoranlarda bir porsiyonu 150 gr olan köfte fiyatına,   Et Evi’nde 250 gr köfte yiyebilirsiniz.  Bu durum,  başka et restoranlarında olduğu gibi müşteriyi işletme tarafından hazırlanmış standart tabaklardaki porsiyonları ve dolayısıyla fiyatları tercih etmeye zorlamaz.  
           Sonuç olarak, dört yıl sonunda yarattığımız bu sistem, Bolulu hemşerilerimizin yanında Bolu dışından gelenlerin de yoğun ilgisi ile karşılandı. Zamanla küçük olan oturma kapasitesi ihtiyaca cevap veremez hale geldi.  Mekanımızı aynı yerde fiziki olarak büyütmemiz imkansız olduğundan daha geniş ve müşterilere daha iyi hizmet verebileceğimiz bir başka yer arayışına girdik. Et Evi’nin devamı olarak ağabeyim Reşat Demirel’ le birlikte bir güç birliğine giderek; daha ferah,  dekorasyonu çok beğenilen 120 kişi kapasiteli bu mekanı ve Ete Evi –Bolu Çiftliği adı altında 5 aylık bir çalışmadan sonra açılışa hazır hale getirdik.  
                Reşat Bey’e soralım, Reşat Bey siz kardeşiniz ile birlikte burayı açarken nasıl bir planlama yaptınız?
            Kardeşimin de az önce anlattığı gibi kendisi uzun zamandır et işinde, Et Evi’nin dört yıl önce açılışı esnasında ve sonrasında kendisine  bilgi ve teknik olarak yardım etmeye çalıştım, kardeşim, çok yoğun bir iş temposunda gayretle çalıştı  ve  işini düzgün, temiz, hilesiz, hurdasız  yapmanın mükafatını aldı ve Et Evi çok başarılı oldu. Et Evi’ni büyütmek gerekliliği ortaya çıkınca ve kendisinden de “bu işi birlikte yapalım” teklifi gelince Hendek‘te Otoban üzerindeki Avm deki restoran işletmeciliği faaliyetimi sonlandırdım ve bu mekanı açmak için kolları sıvadık. Bu mekanın dekorasyon ve inşaat işleri, mimar olan oğlum Doğaç Demirel nezaretinde yapıldı. Mekan, münferit müşteriler yanında gruplara  da hizmet verecek şekilde tasarlandı ve nitekim Ramazan boyunca pek çok gruba iftar yemeği verme imkanını elde ettik. 
       Bolu ‘ya şehir dışından gelen gruplara da yemek hizmeti vermeyi amaçlıyoruz. Seyahat Acenteleri ile görüşmelerimiz sürüyor. Nitekim, geçen hafta Denizli ‘den gelen ve  Abant -Gölcük turu yapan bir  gruba  öğle yemeği hizmeti verdik. Lokantamızın konum itibarıyla Paşaköy yolu üzerinde, bu konumuyla hem merkeze yakın hem de İstanbul yönünden şehir merkezine girenlerin yolunun üzerinde.  Şehir dışından İstanbul veya Ankara yönünden gelen misafirler, Gölcük –Seben- Mudurnu yönüne gitmek istediklerinde, yolları bizim lokantanın önünden geçiyor. Ayrıca otomobil ve otobüsler için otopark sorunumuz yok, bu nedenle de bir lokanta için oldukça avantajlı bir konumdayız diyebilirim. 
   
Reşat Bey, logonuzdaki Et Evi yazısından sonra gelen Bolu Çiftliği ne anlama geliyor?
           
 Kardeşimle birlikte burayı planlarken et satışı, ızgara yanında kahvaltı hizmeti vermeyi de düşündük. Kahvaltı da verilen ürünlerin satışının da yapılmasını, burada kahvaltı yapan bir müşterimizin beğendiği bir peynir çeşidini, reçeli, tereyağını, bazlama ekmeğini veya kaymağı satın alabilmesini de amaçladık. Bu ürünlerin yörede üretilen ürünlerden olmasını özellikle dikkat ediyoruz. Örneğin Peynir çeşitlerimizin tamamı birkaç istisna dışında Mudurnu’ da Samat köyünde kurulu olan ve Vadiden markası altında faaliyet gösteren modern bir mandırada üretilmektedir. Bu mandırada üretilen peynir çeşitleri, kaliteli, katkısız ve kültür kullanılmadan üretilen peynirlerdir. Örneğin, piyasada marketlerde satılan beyaz peynir çeşitlerinde kültür kullanılır ve bu peynirler sadece  15 günde tenekede olgunlaşır. Bizim kahvaltıda kullandığımız beyaz peynirler ise teneke içinde yaklaşık 3 ile 8 ay içinde olgunlaşmış peynirlerdir ve bu nedenle doğaldırlar ve daha lezzetlidirler.         
             Kahvaltıda kullandığımız tereyağını ve manda kaymağını çevre köylerde ikamet eden, anlaştığımız köylülerden alıyoruz.  Reçellerimiz, Bolu Çiftliği tescilli markamız altında ve yıllardır doğal ürünlerin imalatını yapan Altımayıs firması tarafından, eski usul üretilmektedir. Reçeller,  ev yapımıdır ve kıvam artırıcı herhangi bir katkı kullanılmadan pancar şekerinden imal edilmektedir. Ayrıca, Bolu’ya özgü  tarhana ve erişte çeşitlerini de   eski usul ninelerimizin yaptığı gibi  imal ettirerek markamız adı altında satışa sunuyoruz.. 

          Ertuğrul bey, girişte bir büyük bir dolap var ve üzerinde de Dry Aged yazıyor. Bu dolap sanırım Bolu da bir ilk, nedir Dry Aged bize açıklar mısınız? 
          
  Dry Aged son yılarda Avrupa da gelişen ve aynı zaman diliminde İstanbul ‘daki Steak House lar’da   uygulanan ve diğer şehirlere yayılan  bir et dinlendirme sistemi.  Dry Aged kelime anlamıyla Kuru Yaşlandırma (Dinlendirme ) şeklinde dilimize tercüme ediliyor.
         Sistem, özel olarak imal edilen, nemsiz bir ortam yaratan dolaplarda, biftek ve bonfilelerin kemikli ya da kemiksiz olarak 21 ve ya 28 gün bekletilmesi şeklinde anlatılabilir. 
      Biraz teknik ayrıntıya girerek  bu sitemi açıklayayım istersiniz; dana kesildikten sonra eti sertleşmeye başlar, bu sertliğe  Rigor Mortis denilir,  önceden   etin sertliği  özel hazırlanan sosların içinde bir-iki gün bekleterek   giderilmeye, yumuşatılmaya  çalışılırdı . Ancak Dry Aged sisteminde bu soslara ihtiyaç duyulmaz . Et, özel dolaplarda  2 derece sıcaklıkta ve %80 nem oranı olan, çok temiz ,kokusuz bir ortamda muhafaza ve gözlem altında 21-veya 28 gün tutulur.  Sabit  sıcaklık  değişiklik gösterirse, mesela daha sıcak olursa et bozulabilir. 0 derecenin altında ise et donar ve yaşlandırma işlemi son bulur. Dry Age işlemiyle  etin dış kısmında  enzimlerin oluşturduğu koyu sert bir tabaka  oluşur. Etin  içinde ise enzimler işleme devam eder ve et nem kaybettiği için hafifler, bu durum  etin tadının daha da yoğunlaşmasını sağlar. Ayrıca yaşlandırma için geçen zaman süresince enzimler kasların içinde bağ dokularını parçalayarak etin daha da yumuşak hale gelmesini sağlar. Et çekirdeğindeki   ince yağlar  insan vücuduna enerji verir ve  protein ihtiyacını karşılar. Dry Aged da bekletilen etlerin kolesterol seviyesi çok düşüktür ve lezzeti ise inanılmazdır. Etin dışındaki tabaka kesilir ve içinden kıpkırmızı et çıkar işte bu et daha lezzetli ve yumuşak ve dinlendirilmiş bir ettir. 
Peki, Dry Aged da bekletilen bu etlerin fiyatları nasıl?
          Her şeyden önce belirteyim bu dolaplar özel imalat olup epeyce pahalıdır. Dolap içinde bekletilen etin gramajı da dış kabuğun kuruması sonunda % 20 ette meydana gelen su kaybı nedeniyle de artı  %20 daha fire verir ve bu nedenle etin maliyeti çok artar. Biz,  yatırım maliyetine ve fire maliyetlerine rağmen bu etlerin fiyatlarını çok makul tuttuk. Müşterilerimizden de bu etlere oldukça yoğun bir ilgi var. İstanbul ve Ankara ‘da çok yüksek fiyatlara yenilebilen bu etleri burada hesaplı fiyatlarla satışa sunmaktan son derece memnunuz. 

Ertuğrul bey, terastaki mangallar hakkında bilgi verir misiniz ? 
                 
 Biliyorsunuz et severler genellikle mangalda kendileri et pişirmeyi sevenlerdir aynı zamanda. Bu müşterilerimizin arzuları doğrultusunda teras bölümünde özel bir yer ayırdık ve mangal masalar yerleştirdik. Yakın zamanda montajlarını da yapacağız. Montajları tamamlandıktan sonra, isteyen müşterilerimize seçtikleri çiğ etleri tezgahtan vereceğiz, müşterimiz oturduğu masasının hemen  yanında bulunan ve kömürü önceden hazırlanmış  mangalda   istediği kıvamda pişirecek. Koku duman gibi olumsuzluklar, iyi bir baca ve havalandırma sistemi kurduğumuz için ortaya çıkmayacak. Mangal masaları seçen müşterilerimiz etlerini istedikleri pişirme derecesinde kendileri pişirebilecek.
         

Reşat Bey, lokantanızda tencere yemekleri ve geniş bir salata büfesi de görüyorum. Et lokantasında neden sıcak yemek verme gereği duydunuz?  
            
 Lokantamıza gelen müşterilerimize et ızgara dışında başka yemek çeşitlerini de seçenek olarak sunmak istedik. Bolu’ da özellikle öğle yemeklerini  dışarıda  yiyen bir müşteri grubu var, onlara da hizmet vermeyi amaçladık. Et ızgara dışında her gün değişen çorba çeşitleri  ve    kuzu tandır, dana kavurma, kuru fasulye gibi seçenekler sunuyoruz. Burada tencere  yemeklerinin   fiyatlarını çok  makul  tuttuk. Sonuç olarak  bu yemeklerin ana malzemesi et ve et de bizim işimiz, kasaptan et alıp pişiren lokantalardan daha uygun fiyatları bu sayede uygulayabiliyoruz.  
          Evet; dediğiniz gibi geniş bir salata büfemiz var , müşterilerimizden et yanında salata isteyenlerin taleplerine  de  cevap vermeye amaçladık. Örneğin ,bir ailede  ya da grupta et sevmeyen veya  yemeyenler, diyet  yapanlar olabiliyor, bu müşterilerimizi de düşünerek salata büfemizde zeytinyağlı yemeklere de yer veriyoruz. Yakında gençlere , hamburger sevenlere ,etini özel olarak hazırladığımız  hamburger servisi de yapmaya başlayacağız. Kısacası buraya gelen  müşterilerimizin  yemek ihtiyaçları doğrultusundaki bütün taleplerini karşılayabilecek bir hizmet sistemine sahibiz. 
          Bolulular ‘ın yemek ve kahvaltı ihtiyaçlarını  giderecek ve onların     ağırlamak istedikleri misafirlerini de  gönül rahatlığı ile  getirebilecekleri güzel bir   mekan oluşturduk. 
          Kardeşimle  biz, mekanımızın  kısa bir  sürede ,”Bolu ‘da nerede iyi et ,  iyi yemek  yenir, ,nerede  güzel bir  kahvaltı yapılır, Bolu’ ya özgü doğal ürünler  nereden satın alınır? diye sorulunca  ilk akla gelen yer  olacağına  inanıyoruz.  Et Evi –Bolu Çiftliği’nin  hizmete açıldığından bu yana ,Bolulular dan   gördüğü yakın   ilgi ve şehir dışından gelen misafirlerin belirttikleri memnuniyet ifadeleri  bu inancımızı pekiştiriyor . 
Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2016, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER