Bolu'ya bir kardeş şehir daha

Bolu Belediyesi Türk Devlerinden kardeş şehir edinmeye devam ediyor. Daha önceleri Azerbaycan’ın Kazak (Qazax), Moğolistan’ın Karakurum (Kharkhorin) ve Kırgızistan’ın Üzgen şehirleri ile kardeş şehir protokolü imzalayan Bolu Belediyesi son olarak kardeş şehirleri arasına Kazakistan’ın Kızılorda kentini de kattı.

Bolu'ya bir kardeş şehir daha

Haber Merkezi

 Marka Şehir Bolu ve Uluslararası Köroğlu Festivali ile ilgili bir takım temaslarda bulunmak ve bir Kazak kentini Bolu ile kardeş şehir yapmak için Kazakistan’a giden Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Kızılorda şehri ile kardeş şehir protokolü imzaladı. Türk Dünyası ile güçlü, kalıcı ve sürekli bir ilişkiler ağının kurulması ile beraber kültür, ticaret ve sanat ayağının merkezine Köroğlu’nun yerleştirilmesine öncülük etmek adına karşılıklı imzalanan kardeş şehir protokolü sonrasında Bolu’nun yeni kardeş şehri Kazakistan’ın Kızılorda şehri oldu.

 

"TÜRKİYE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ÜLKE"

 

Kızılorda Valisi Nurbilek Nalibaev ve Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın karşılıklı imzaladığı protokol sonrasında konuşan Vali Nalibaev, “Türkiye bizim için çok önemli bir ülke ve bugün burada karşılıklı imzaladığımız protokol sonrası Bolu ilimiz ile kardeş olduk. Ben sosyal, kültürel ve ticari anlamda karşılıklı olarak büyük başarılara imza atacağımızı düşünüyorum. Belediye Başkanımız Alaaddin Yılmaz’a teşekkür ediyor ve kardeşliğimizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

"BÜYÜK BİR YOL KAT ETTİK"

                       

Köroğlu vasıtası ile Türk Dünyası ve Türkiye arasındaki ilişkileri pekiştirmek adına büyük yol kat ettiklerini söyleyen Başkan Yılmaz “Köroğlu vasıtası ile Türk Dünyası ve Türkiye arasındaki ilişkilerimizi pekiştirmek adına büyük bir yol kat ettik. Ayrıca Türk Dünyasından her ülkenin bir kenti ile kardeş şehir protokolü imzalayarak bu ilişkileri daha da pekiştirmek istiyoruz. Bugün ise Kazakistan’ın Kızılorda şehri ile Bolu arasında bir kardeş şehir protokolü imzaladık. Ben inanıyorum ki bu protokol hayırlara vesile olacak. Anayurdumuz ile ata yurdumuz arasında bağları daha da güçlendirecek ve kardeşliğimizi daha da bölünmez bir bütün haline getirecek” diye konuştu.

Kardeş şehir protokolünün imzalanmasının ardından Başkan Yılmaz ve beraberinde eşi Güler Yılmaz, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Bolu Belediye Meclis Üyesi Tahsin Akduman, Köroğlu Festivali Koordinatörü Mehmet Çetin ile Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert Kızılorda Kent Müzesini ziyaret ettiler. 

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2014, 12:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
timuçin esen
timuçin esen - 6 yıl Önce

başkanım sizin kardeş şehrinizde de sanayi sitesi hurdacılar yan sanayiler yem fabrikaları imalathaneler şehir merkezinde mi yoksa bu saydığım işletmeler şehir dışında çevreye zarar vermeyen bir konumda mı bunu tespit ettiniz mi acaba turizm şehri diye bas bas bağırdığınız bolu şehir merkezinde bu işletmelerin hepsi mevcut nasıl bir turizm ve marka şehir ise halk anlamış değil.

SIRADAKİ HABER

banner128