Bolu’ya “Kristal Çam Film Festivali”

Turizm, spor, sağlık alanında önemli çalışmaların yapıldığı Bolu da sanat alanında da önemli gelişmeler yaşanıyor. Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Bolu'da 'Kristal Çam Film Festivali' adı altında yapılması planlanan festival için görüşüldü.

 Bolu’ya “Kristal Çam Film Festivali”

Bolu'nun gelişmesi ve tanıtılması için yapılan programlara bir yenisi daha eklenecek. Bu yeni eklenecek etkinliğin adı ise '1. Bolu Kristal Çam Film Festivali' olacak. Bolu Valiliği ve Bolu Belediye Başkanlığında yapılması düşünülen festival ile ilgili bir ön toplantı yapılarak, festival ve festivalde yapılması düşünülen etkinlikler ve içerik konuşuldu.

Proje sorumlusu Demet Koç yaptığı sunumda, festivalin organizasyonu ve işleyişi ile bilgiler verirken Bolu’nun bir yandan Türkiye’nin Hollywood’u olmaya aday bir coğrafyaya sahip olduğunu, diğer yandan da düzenleyeceği festivalle Türkiye’nin Cannes’i olabileceğini vurguladı.

Proje sorumlusu Demet Koç’un yapmış olduğu sunumunun ardından  bilgiler veren Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, bunun bir ön toplantı olduğunu ama Bolu'nun her alanda ilerlediği gibi kültür sanat alanlarında da bu gibi etkinliklerle ilerleyerek adını duyuracağını kaydetti.

Film festivali projesinin uzun süreden beri konuşulan bir konu olduğunu kaydeden Vali Zahteroğulları, "Bu bir ön toplantıydı. Aslında uzun zamandan beri bunu konuşuyorduk. Biz Bolu'da kalıcı etkin, seçkin, sürekli ve sürdürülebilir bir takım etkinlikler yapalım istiyoruz. Bu Bolu'nun hem tanıtımına, hem kültür sanat hayatına katkı versin istiyoruz. Diğer taraftan Tabiatın Kalbi Bolu yarışmamız şu anda fotoğraf sanatının en önemli buluşmalarından biri oldu ve bunu daha da geliştireceğiz. Bir Köroğlu Festivalimiz var. Köroğlu Festivalimiz başladı ve her geçen gün uluslararası niteliğini artırıyor ve özellikle Türk Dünyasına yönelik belediyemizin özel gayretleri var. Ama sinema bütün sanat dallarını içerisinde barındıran bir sanat dalı. Biz bu kaynaktan da yararlanmak istedik. Bu proje sadece Belediye ya da vilayet olarak değil bunu İldeki bütün  aktörlerin sahiplenmesi  gerekiyor. Bugün projeyi ilk kez gördük. İlk izlenimim evet biz bu işin altından kalkarız, il olarak her şeyin en iyisini yaparız" dedi.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da biz bunu yaparız diyerek Vali Zahteroğulları’na destek verdi.

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları'nın başkanlık yaptığı toplantıya Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun,Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, BTSO Başkanı Türker Ateş, bazı daire müdürleri ile ilimizdeki sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2015, 19:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER