Bolu'yu şap vurdu Merkez ilçe dahil 4 ilçe karantinaya alındı

Bolu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre başka merkez ilçe olmak üzere Gerede, Mudurnu ve Mengen ilçesinde şap hastalığı had safhaya çıkarken 8 bölge karantina altına alındığı bildirildi.

Bolu'yu şap vurdu  Merkez ilçe dahil 4 ilçe karantinaya alındı
Haber: Kasım ŞAHİN

Yapılan açıklama da; 29 Eylül 2015 tarihinde Van İlinde tespit edilen  A Nepal 84 tipi şap virüsü hızla ülke genelinde yayılmaya başlamıştır.

Virüs tipinin yeni olması nedeniyle daha önceden yapılan aşılama çalışmaları etkisiz kalmıştır.

İlimizde de Merkez İlçede 3, Gerede'de 2, Mudurnu'da 2 ve Mengen'de 1 olmak üzere toplam 8 mihrakta hastalık tespit edilmiştir. Mihraklardan alınan örneklerde A Nepal 84 virüsü teşhis edilmiştir.

Şap hastalığı çıkan mihraklarımızda idari ve fenni tedbirler alınmış, hastalığın bulaşmasının ve yayılmasının önlenmesi için hayvan hareketleri kısıtlanmıştır.

İlimizde hayvan varlığının şap hastalığına karşı korunması için il genelindeki hayvan pazarlarının hastalık sönünceye kadar kapatılması için komisyon kararı alınacaktır.

Hayvan yetiştiricilerinin salgın ve bulaşıcı bir hastalık olan şaptan zarar görmemeleri için hayvan alım satımı yapmamaları, işletmelerine ziyaretçi girişine izin vermemeleri, kendileri de başka işletmelere ziyarete gitmemeleri, diğer işletmelerden ödünç alet, ekipman, yem vb. hiçbir şey almamaları, aşılama programlarına uymaları büyük önem taşımaktadır.

Bakanlığımız tarafından yeni virüs tipine karşı şap aşısı üretilmiş olup İl Müdürlüklerine sevkiyatları başlamıştır. 22 Aralık itibari ile hastalık çıkan köylerde yeni tip şap aşılaması başlamıştır denildi.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2015, 17:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128