Bonzainin zararları

Ülkemizde son zamanlarda kullanımı artan ve Bolu’da da zaman zaman torbacı tabir edilen bu tacirlerin ilimize gelerek özellikle genç yaştaki çocukları kandırmaya çalışmaları Bolu Emniyetinin yapmış olduğu başarılı çalışmalar sonucu kullanım oranının sıfır olması sevindirici. Ancak, bonzai maddesinin satılmaması veya kullanılmaması bu işin ciddiyetinden uzak kalmamız anlamına gelmez. Uzmanlar bakın bonzai’nin zararlarını kısaca nasıl anlattılar.

 Bonzainin zararları

Haber: Kasım ŞAHİN

Zararları:

Bonzai, Jamaican gibi sentetik esrar kullanımına bağlı acil tıbbi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle kalp ve dolaşım sisteminde ortaya çıkan kalp atım hızında aşırı artma (çarpıntı), bazı vakalarda kısa süreli bilinç yitimi gibi merkezi sinir sistemine ilişkin tablolar ve aşırı endişelilik hali, ölüm korkusu gibi kaygı-anksiyete belirtileri nedeniyle acil servislere başvurular olmaktadır. Bu belirtiler ile bonzai kullanımı arasında bağlantı kuramayan hastalar, yasadışı olması nedeniyle hekime eksik bilgi vermekte ve yeterli müdahalelerin yapılması gecikebilmektedir.

Bağımlılık, Çekilme belirtileri, Kalp atım hızında artma, çarpıntı, Ağızda kuruma, Kusma, Huzursuzluk, Akıl karışıklığı, Varsanılar, Kan basıncında artma, Kalp krizi. Aşırı dozda şiddetli psikiyatrik tablolar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda yaşamı tehdit eden durumlara yol açabilir.

 

Bonzai, Jamaican gibi sentetik maddelerle tolerans hızla gelişmektedir. Yani madde ile oluşan etkiyi elde edebilmek için kullanılan miktarın artması oldukça süratle karşımıza çıkmaktadır. Bu bağımlılığın da hızlı geliştiğinin bir göstergesi olmaktadır. İlimizde bu tür satıcıları gören veya kendilerine bu tür maddeleri satmaya kalkışanları mutlaka 155 Polis İmdat hattına bildiriniz.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2014, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128