Borç yiyen kesesinden yer

Erol YILDIZ yazdı...

Borç yiyen kesesinden yer

Ben bu sefer dar gelirliye soracağım. Hatta onunla beraber kaderci olarak geçinen ve eline geçen para ile avunmaya çalışanlara da sormak gereğini duyuyorum. Elinizdeki para size yetiyor mu? Ben yetmediğine inanıyorum. İnanmakta da oldukça haklıyım. Bir kere oturduğun ev modern sayılmıyor. Derme çatma bir evde yaşantının sürdüğü bir gerçek. Araba desen hak getire. Olsa da zaten gaz ile deposunu doldurduğun 2000 yılından eski model aracınla övünüyorsun. O araca ne hikmetse senden daha değer verdiğin çocukların biniyor. Canlı birer bomba ile o çocuklarını her gün aracım var diye övünerek seyahate çıkıyorsun. Seyahat denince sakın ha yanlış anlama, öyle tatili falan kastetmedim. Şehir içi ve çevre mesire yerlerinden söz ediyorum. Çocuğun bir şey al dediğinde paran yetmiyor. Kırk kere düşünüyorsun. Bunun üzerine başkalarını düşünüyorsun. Nasıl geçiniyor diye.

Ben çok eminim. Senin paran kesinlikle yetmiyor. Üstelik de yetmemesi bir yana, yabancı bir çok ülkenin elinde sermaye olan bankalarımızdan aldığın kredi kartlarınla rahatlamaya çalışıyorsun. Borç yiyen kesesinden yer sözünü sanırım unutuyorsun. O paralar senin cebinden fazlasıyla çıkıyor. Üstelik kredi kartına ödediğin faizler ise işin cabası. Bankalara ödenen faiz oranlarında Avrupa lideri olduğumuzu da belki bilmiyorsun.

Seni her seferinde sırtından vurarak kemerini sıktırmaya çalışan Avrupa Birliği üyeleri sanma ki, seni sevdiğinden yıllarca hep aynı destanı yazarak kanunlarında değişikliğe giderek köşeye sıkıştırıyor. İşin sevgiyle hiç alakası yok. Tamamen duygusal. Seni ne kadar borçlandırır ve ümüğünü sıkarsa o kadar kanını emmek için yakınında olur. Yıllarca tutturdukları AB normları yüzünden memleketin tabanı tavana geldi. Sırf onların ekonomisi düzelsin diye Ortadoğu kan gölüne çevrildi. Ne zaman kan durursa o zaman ekonomileri iflas edecek ondan. Biri de gelip sormuyor. Bu ülkelerin domokrasi anlayışları senden mi soruluyor diye. Derdi ne de bunlar kalkıp kilometrelerce öteden gelerek buralarda geziyorlar. Babalarının hayrına olacak. Bilmem bunları hiç düşündün mü? Artık düşünmelisin. Senden vazgeç bence. Artık gelecekte, ne şartlarla büyüttüğün o çocuklarının ve torunlarının istikbali için bunları düşün artık. 

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2016, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128