BORCU BIRAK, YAPILANDIRMAYA BAK

BESOB’dan esnaflara uyarı. “Borçlarınızla vedalaşın” sloganı ile esnaflara yapılandırmadan faydalanmaya davet eden BESOB Başkanı Tahir GAYRET, esnafların önüne borç sarmalından ve yükünden kurtulmak için önemli bir fırsat çıktığını belirtti.

BORCU BIRAK, YAPILANDIRMAYA BAK
HABER: KASIM ŞAHİN

BESOB Başkanı Tahir GAYRET, borç yapılandırması ile ilgili verilen sürenin sonuna yaklaşırken, esnafları uyarır nitelikte bir açıklama yaptı.Türkiye  Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonunun yoğun ve ısrarlı talepleri sonucu; esnaf ve sanatkarların kamuya olan borçlarının, kısmi af sayılabilecek nitelikte, yeniden yapılandırılmasının gerçekleştirildiğini söyleyen Gayret, yapılandırmanın detaylarını anlattı.

TOPLAMDA 36 AY

GAYRET, “30 Haziran 2016 tarihi baz alınarak, bu tarihten önce tahakkuk etmiş olan vergi ve benzeri tüm kamu borçlarının vergi ve gecikme cezaları, zamları ile faizlerinin tamamı silinecektir. Buradaki en önemli husus, borç aslında bir indirim yapılmadan, gecikme zamları için yapılandırılmaya gidilmesidir. Bunun için de borç aslı üzerinden, enflasyon oranına göre düşük bir güncelleme faiziyle gecikme zamlarının taksitlendirilmesi söz konusudur. Yapılandırılan borcun ödeme şekilleri; ya borcun tamamının peşin ödenmesi veya iki ayda bir olmak üzere 18 eşit taksitte, toplam 36 ayda ödenmesidir.” Dedi.

FAİZLERİN YARISI SİLİNECEK

Esnafların sırtında olan bu vergi borcundan kurtulmak için son tarihin 31 Ekim 2016 olduğunu hatırlatan Gayret, bu tarihe kadar borçlarını taksitlendiren esnaflar için vergi borçları için ilk taksit ödemesinin 30 Kasım olduğunu bildirdi.

Gayret,  “Sosyal Güvenlik Kurum borçlarına ilişkin ilk taksit ödemesi de tam 2 ay sonra 2 Ocak 2017 tarihidir. Taksit ödemelerinizi dilerseniz kredi kartı ile yapabileceksiniz. Yapılandırılan borcun tamamının, kanunda belirtilen süre ve şartlarda peşin ödenmesi halinde hesaplanan güncelleme faizinin yarısı silinecektir. Şunu da vurgulamak da yarar var; ilk iki taksitin ödenmesi şartıyla bir takvim yılında 2’den fazla taksit, süresinde ödenmezse yapılandırma iptal edilecektir.” Şeklinde bilgi verdi.

Borçların yeniden yapılandırılmasına dava aşamasında olan vergilerin de dahil edildiğini belirten BESOB Başkanı Tahir GAYRET, bunun için açılmış olan davalardan vazgeçmenin yeterli olacağını ifade etti.

VERGİ KARNESİ OLMAYANA AF

Bir başka önemli fırsatın da vergi karnesi yükümlülüğüne ilişkin olduğunu söyleyen Gayret, basit usulde vergiye tabi esnaf ve sanatkarların yanlarında çalışmakta olup daha önce vergi karnesi olmamış olanlara da af geldiğini dile getirdi.  Gayret, Yapılandırma kanunu ile getirilen bir başka avantajın ise, kamuoyunda kasa ve stok affı olarak bilinen uyguluma olduğunu, işletmelerde fiilen bulunduğu halde herhangi bir nedenle kayıtlarda yer almayan; ya da muhasebe kayıtlarında yer aldığı halde işletmelerde bulunmayan her türlü emtia, makine,demirbaş ve teçhizatlar için 30 Kasım 2016 tarihine kadar düzeltme yapabileceğini söyledi.

ÜYELERİN AİDAT BORÇLARI

Gayret, esnafların odalara olan aidat borçları ile ilgili ise şöyle konuştu:  “Söz konusu yapılandırmanın son bölümü bizlere ilişkindir. Esnaf ve Sanatkarların üyesi oldukları odalara olan aidat borçları, odaların birlik ve üyesi oldukları federasyonlara, birlik ve federasyonların Konfederasyonlara olan katılım payı, borç asıllarının ödenmemiş kısmının birinci taksiti 30 Kasım 2016 tarihine kadar, kalanı aylık dönemler halinde ve azami toplam 6 eşit taksitte ödenmesi halinde bu alacaklara uygulanan gecikme zamlarının tahsilinden vazgeçilmiştir. “

BORÇLARINIZLA VEDALAŞIN

Kısmi af niteliğindeki yeniden yapılandırmaya tüm kamu borçlarının girdiğini vurgulayan Gayret, yapılandırmanın esnafların borç yükünden kurtulması için önemli bir fırsat olduğunun altını çizdi, “Borçlarınızla vedalaşın” dedi.

Gayret, “Bunlar, her türlü vergi, resim ve harçlar; vergi cezaları, gecikme zamları ve faizlerdir. Yine, gümrük vergileri ile bu vergilerden doğan para cezalarıdır. Sosyal güvenlik primleri ve bunlara bağlı idari para cezalarıdır. Daha önce yapılandırılmış, ancak zamanında ödeme yapılmaması nedeniyle yapılandırılması bozulmuş borçlardır. Trafik cezaları, karayolu geçiş ücretleri, HGS ücretleri, ve bunlara bağlı borç ve cezalardır. Belediyeler ile diğer kamu kurumları kapsamında olan borçlardır. Önümüzde borç sarmalından ve yükünden kurtulmamız için önemli bir fırsat çıkmıştır. Borç yükünün altında ezilmemek, iş’imizi ve aş’ımızı korumak ve geliştirmek için bu fırsatı değerlendirmeliyiz. Sloganımız borçlarınızla vedalaşın” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2016, 17:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128